Furs bo lovil delodajalce brez obrazcev REK

Finančna uprava bo v drugi polovici septembra 2017 izvajala poostren nadzor pri delodajalcih.

Objavljeno
05. september 2017 10.40
K. F.
K. F.

Ljubljana – Finančna uprava bo v drugi polovici septembra 2017 izvajala poostren nadzor pri delodajalcih, ki za svoje zaposlene ne oddajajo obračunov prispevkov za socialno varnost, na kratko obrazcev REK, in tako zanje tudi ne plačujejo prispevkov, sporočajo iz generalnega finančnega urada.

V zadnjih letih se je število zavezancev, ki finančni upravi ne oddajajo obračunov plač in prispevkov, zmanjšalo za 15 odstotkov, dodajajo v generalnem finančnem uradu: »Ker gre za občutljivo področje kršenja temeljnih pravic delavcev in pereč problem vsakega posameznika, ki se v takšni situaciji znajde, bomo izvedli še dodatne nadzorne aktivnosti.«

Nadzor z »mobilniki«

Mobilne enote finančne uprave bodo na terenu preverjale, ali delodajalci, ki REK obrazcev niso oddali, dejansko tudi niso izplačali plač: »Če bo v postopkih nadzora ugotovljeno, da so zaposleni prejeli plače oziroma druga izplačila, ki dejansko predstavljajo plačo, prispevki pa niso bili obračunani in plačani, bo finančna proti tem delodajalcem uvedla ustrezne postopke.«

Kadar delodajalec dejansko ne izplača plač, finančna uprava o tem obvesti inšpektorat za delo, ki je v teh primerih pristojen za ukrepanje proti delodajalcem. Ker ne izplačajo plač, kršijo zakon o delovnih razmerjih. Za delodajalce, ki ne oddajo obrazcev REK ob izplačilu dohodka so predvidene globe od 800 evrov do 30.000 evrov za delodajalca in od 600 evrov do 4000 evrov za odgovorno osebo.

Naklep ni več v ospredju

»Neplačevanje prispevkov za socialno varnost pa lahko predstavlja kršitev temeljnih pravic delavcev in se obravnava kot kaznivo dejanje v skladu s 196. členom kazenskega zakonika. Za to kaznivo dejanje je za odgovorno osebo delodajalca zagrožena zaporna kazen do treh let,« dodajajo v finančni upravi. V tej povezavi so bila v preteklosti v središču javnih razprav pojasnila, da je delodajalcu težko dokazati, da socialnih prispevkov ni plačal načrtno, z naklepom. Po pojasnilih pravnikov po nedavnih popravkih v kazenskem zakoniku delodajalcu ni več treba dokazovati naklepa.

V finančni upravi zagotavljajo, da pri delodajalcih izvajajo stalen nadzor v zvezi z obračunavanjem prispevkov za zaposlene: »Od 1. januarja 2015 do 30. junija 2017 je bilo v 2086 nadzorih ugotovljenih za več kot 40 milijonov evrov dodatnih davčnih obveznosti. Finančna uprava redno vsak mesec objavlja seznam delodajalcev, ki ne predlagajo obrazca REK za izplačilo: »Od prve javne objave leta 2013 pa do danes se je njihovo število zmanjšalo za 23,4 odstotka.«