Furs letos načrtuje okoli 5600 pregledov

Načrti za leto 2015: »Pri uvedbi nadzorov bo prioriteta nujnost uvedbe nadzora in pomembnost davka v javnofinančnih prihodkih.«

Objavljeno
12. marec 2015 11.15
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Pomemebno je vnaprej načrtovati delo inšpekcij in inšpektoratov, poudarjajo na ministrstvu za javno upravo v poročilu za vlado. Ta je namreč v obravnavo prejela dokument o strateških usmeritvah in prioritetah inšpektoratov oziroma inšpekcij v letu 2015, ki so ga sestavili na ministrstvu za javno upravo. Tega vodi minister Boris Koprivnikar.

Finančna inšpekcija je del širšega sistema

»Finančna inšpekcija bo v letu 2015 opravljala celostne in delne inšpekcijske nadzore ter delne nadzore poslovanja,« predvideva okvirni načrt za finančno upravo (Furs). Ta izvaja inšpekcijski nadzor na osnovi različnih meril: analize tveganja, naključnega izbora, prejetih prijav, mednarodnih zaprosil in drugih pobud.

Po pojasnilih k strateškim usmeritvam in prednostnim nalogam inšpekcijskih služb bo finančna uprava »sistemski nadzor zavezancev zagotavlja na osnovi letnega načrta, ki temelji na analizi tveganja: »Določen del letnega načrta temelji tudi na naključnem izboru. Zavezanci, se izberejo na centralni in lokalni ravni. V izhodiščih za pripravo letnega načrta so upoštevani pomembnost posameznega davka v javnofinančnih prihodkih, objektivni dejavniki tveganja, ki temeljijo na statističnih metodah, predhodnih ugotovitvah nadzora, poteku časa od nazadnje opravljenega nadzora, nujnosti nadzora in podobno.«

Na tveganih področjih bo finančna uprava še naprej opravljala tako imenovani ciljno usmerjeni nadzor. Po gradivu o strateških usmeritvah inšpektorjev finančna uprava letos načrtuje »nekaj nad 5600 inšpekcijskih nadzorov: »Aktivnosti nadzora bodo z različnimi pristopi usmerjene v odkrivanje in zmanjševanje obsega davčnih in carinskih utaj in v izboljšanje prostovoljnega izpolnjevanja davčnih obveznosti. Pri uvedbi nadzorov bo prioriteta nujnost uvedbe nadzora in pomembnost davka v javnofinančnih prihodkih.«

Odzivajo se na prijave

Inšpekciji načrt za finančno upravo predvideva, da bo delež uvedenih nadzorov na podlagi prejetih prijav znašal od šest do sedem odstotkov vseh uvedenih nadzorov: »Finančna uprava glede na pretekle izkušnje predvideva, da bo na podlagi prejetih prijav opravila od šest do sedem odstotkov vseh nadzorov. V letu 2014 je bilo namreč prejetih 15.218 prijav, nadzori na podlagi prejetih prijav so bili izvedeni v 981 primerih. V teh nadzorih predstavljajo dodatno ugotovljene davčne obveznosti 10 odstotkov vseh dodatno ugotovljenih davčnih obveznosti, ki jih ugotovijo finančni inšpektorji.«

Finančna uprava v letu 2015 načrtuje 180 inšpekcijskih nadzorov v povezavi z davčnimi preiskavami. Slovenski finančni nadzorniki se morajo odzivati tudi na pobude ustanov, ki so pristojne za pregon, in na mednarodna zaprosila. Na območju Evropske unije je veliko tveganje na področju davka na dodano vrednost znotraj skupnosti, opozarjajo nadzorniki v inšpekcijskem načrtu za leto 2015.