Goljufije z evropskim denarjem spet na pohodu

Na MGRT, ki naj bi nadzoroval črpanje evropskih sredstev v Seaway Yachts, se še niso odločili, kaj bodo s tem primerom naredili.

Objavljeno
28. januar 2015 19.35
Silva Čeh, gospodarstvo, Franc Milošić, Ptuj
Silva Čeh, gospodarstvo, Franc Milošić, Ptuj
Ljubljana − Potem ko ministri sporočajo, da so že poslali zahteve za odpoved goljufivih pogodb razvojnim centrom Simit in Energija in v Simitu tega po več kot tednu dni še niso opazili, je izbruhnila nova afera, povezana z zlorabami evropskega denarja v prekmurski hčerki Seawaya.

Ali gre za goljufijo, vredno pol milijona evrov, torej za fiktivni nakup stroja z evropskimi sredstvi, ki ga ni bilo, v podjetju Seaway Yachts v Puconcih, kakor je poročal časopis Dnevnik in kaj na te informacije pravi ministrstvo za gospodarski razvoj in tegnologijo (MGRT)? Ali so v podjetje poslali tudi že policijsko in podobno preiskavo? Iz MGRT so nam odgovorili: » Služba za kohezijsko politiko MGRT in Urad za nadzor proračuna RS sta ugotovila nepravilnosti v zvezi z nabavo orodij dobavitelja Seaway Group, d. o. o., potem s stroški gradnje stavbe v Puconcih in s stroški dela zaposlenih, ki ne upravljajo razvojno raziskovalnih dejavnosti.«

Kaj bo naredilo ministrstvo? Ni se še odločilo.

Kaj bo potem ministrstvo naredilo v zvezi s tem primerom? Kdaj so bila evropska sredstva nakazana, komu bo ministrstvo poslalo zahtevo za vračilo, če je podjetje v stečaju? MGRT: »Ministrstvo še ni sprejelo odločitve o podaljšanju roka za dokončanje razvojnega centra Seaway Yacht v Puconcih. Sprejeta bo po prejemu in proučitvi zahtevanih podatkov oziroma posredovanih dokazil upravičenca, ki izvirajo iz pogodbe o sofinanciranju.« Zakaj se MGRT ni bolj zavzeto odzval na zaznave Urada za nadzor proračuna, ki je že pred leti (kakor je poročal Dnevnik) opozarjalo na nepravilnosti in sume kaznivega dejanja, povezanega s črpanjem evropskih sredstev pri sestrskem podjetju Seawaya? MGRT: »V skladu s pogodbo o sofinanciranju je bila predložena originalna bančna garancija za dobro izvedbo pogodbenih obveznosti v višini 50 odstotkov odobrenega zneska sofinanciranja.«

Tako odgovarjajo na ministrstvu, zato se seveda zdi umestno vprašanje, kdo in koliko ljudi na ministrstvu skrbi za nadzor uporabe evropskih sredstev. MGRT: »Kontrolo po 13. členu Uredbe 1828/2006/ES s strani MGRT izvaja skrbnik pogodbe, kontrolo izvaja tudi Služba za kohezijsko politiko MGRT.«

MGRT: Simitu smo pošto o odpovedi pogodbe poslali

Če so domnevne goljufije v Seaway Yachts še v preiskavah, pa so bile v razvojnih centrih Energija in Simit že ugotovljene in je o njih javno na novinarski konferenci sredi decembra lani govoril takrat še čisto sveži gospodarski minister Zdravko Počivalšek. In o tem, da bodo morale biti goljufive pogodbe razveljavljene. Tudi regionalna ministrica Alenka Smerkolj, ki vodi vladno službo za razvoj in kohezijsko politiko (Svrk), se je pred tednom dni, prav tako na novinarski konferenci z evropsko komisarko za regionalno politiko Corino Cretu pohvalila z odposlano pošto, ki zahteva razveljavitev spornih pogodb. To, da je bila pošta odposlana, so na ministrstvu trdili tudi včeraj, a, kakor poročamo v nadaljevanju, v kidričevskem Simitu prejema pošte ne potrjujejo.

Tudi zato smo na MGRT ponovno vprašali, komu so pošto, ki zahetva odpoved pogodb, poslali − ali vodstvu teh centrov ali njihovim ustanoviteljem? MGRT: »Zahteve za vračilo sredstev so bile poslane na razvojni center, ki je pogodbeni partner MGRT. Zahteve je poslal MGRT. Simit mora vrniti 12,9 milijona evrov prejetega denarja in obresti. RC Energija pa 7,3 milijona evrov in obresti.« Iz ministrstva so nam tudi odgovorili na vprašanje, kako je z vračilom neupravičenih stroškov, ki jih je Urad za nadzor proračuna ugotovil za 14 razvojnih centrov in naj bi znašali 12,3 milijona evrov. MGRT: »Ministrstvo je zahteve za vračilo neupravičeno izplačanih sredstev na podlagi poročil UNP poslalo na vse razvojne centre, kjer so bile ugotovljene nepravilnosti. Skupni znesek vseh predvidenih vračil znaša okrog 3,5 milijona evrov ter zamudne obresti. Znesek 12,3 milijona evrov je bil predviden znesek sistemske finančne korekcije, ki jo krije proračun Republike Slovenije.«

RC Simit: Odpovedi pogodbe še nismo prejeli

Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so nam torej zagotovili, da so odpoved pogodb Simitu poslali že 20. januarja. Vodstvo razvojnega centra Simit iz Kidričevega pa trdi, da še ni prejelo odpovedi pogodbe o sofinanciranju delovanja in projektov. Direktor Simita Brane Kožuh je razložil, da ne more komentirati in pojasnjevati tistega, česar še ni videl. Znano pa mu je, da je slovenska vlada že 17. decembra lani sklenila pogodbo prekiniti.

Razlog za prekinitev naj bi bila nenamenska poraba sredstev v letu 2013, in sicer v enoti Maribor 1 razvojnega centra Simit. Stanka Ritonja z ministrstva za gospodarstvo nam je potrdila, da je takrat šlo za kršitev 6. člena pogodbe o sofinanciranju. Iz omenjene enote Simita so ministrstvu poslali dva zahtevka za nakup nove opreme v skupni vrednosti 3.940.780 evrov brez davka na dodano vrednost. Na tej podlagi so bili upravičeni do 1.970.390 evrov nepovratnih sredstev, ki bi jih morali namensko porabiti za novo opremo. Po naših informacijah so v Simitu sami ugotovili, da oprema ni bila nova, in so kršitev tudi sami prijavili. Opremo je dobavilo podjetje Cimat, d. o. o., ki je v celoti v lasti koprskega Cimosa. Cimos pa je eden od soustanoviteljev in 20-odstotni lastnik RC Simit.

»Ministrstvo je na podlagi ugotovljene nepravilnosti od upravičenca zahtevalo vračilo neupravičeno izplačanih sredstev in izvedlo finančno korekcijo z delnim preklicem prispevka javnih sredstev v višini ugotovljene nepravilnosti ter odobrilo nadaljevanje izvajanja operacije skladno z dodatkom k pogodbi št. 3 z dne 23. 9. 2014,« so za Delo pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo. RC Simit pa je takrat za to plačal tudi posebno kazen.

Zdaj naj bi ministrstvo od Simita zahtevalo vrnitev vsega javnega denarja, ki ga je razvojni center dobil od ustanovitve do danes. To pa bi zneslo kar 12,9 milijona evrov. Ta znesek se je nabral od julija 2011 do septembra 2013 v petih nakazilih iz ministrstva na Simitov račun, ni pa mogoče izvedeti, koliko denarja so medtem Simitu odmerili ustanovitelji in solastniki. Največji med njimi je kidričevski Talum s 24,9-odstotnim lastništvom in tudi sedež Simita je v Talumu. Po petino lastništva pa imata še Unior in Cimos, LTH Castings ima 15,7, Swaty Comet pa 12 odstotkov. Center so ustanovili 20. aprila 2011 s strateškim ciljem, da do letos postane vodilni slovenski razvojni center za nove materiale in inovativne tehnologije.