Gospodarsko leto 2014 (1): Mercator prodan, začetek DUTB in Fursa, preoblikovanje Soda

Pripravili smo pregled dogodkov, ki so v letu 2014 najbolj zaznamovali gospodarsko področje.

Objavljeno
30. december 2014 20.39
jsu/Slovenski Državni Holding
 B. K., V. T., Ma. G., K. F., gospodarstvo
B. K., V. T., Ma. G., K. F., gospodarstvo

Mercator po petih letih prodali Agrokorju

 

Končan je bil največji posel v zgodovini regije, je pospremil končno poglavje prodaje Mercatorja njegov novi lastnik Ivica Todorić. Agrokorju je po petih letih truda letos uspelo kupiti največjega slovenskega trgovca, da bi ga z združitvijo s Konzumom preoblikoval v regijskega trgovskega velikana. Junija je zaključil posel s konzorcijem prodajalcev in preknjižil nase 53-odstotni paket delnic, nato pa je skozi prevzemno ponudbo povečal lastniški delež na prek 88 odstotkov. Za delnico je plačal 86 evrov, poleg tega je na zahtevo bank upnic (kot pogoj za dolgoročno finančno prestrukturiranje dolga) dokapitaliziral Mercator z 200 milijoni evrov, 20 milijonov pa je namenil za financiranje tekočega poslovanja. Hrvaška ekipa je v Mercatorju hitro postavila svoj nadzorni svet in prevzela nadzor, pohitela je tudi z napovedano reorganizacijo Mercatorja in Konzuma ter z iskanjem sinergij, ki jih je prevzemnik razkril že v prevzemnem prospektu. Mercatorjevo dejavnost na Hrvaškem in v BiH je prevzel Konzum, v Sloveniji, Srbiji in Črni gori ostaja blagovna znamka Mercator. Hitro pa je završalo tudi med slovenskimi dobavitelji, ki so že pred prevzemom glasno svarili, da bo Ivica Todorić poskušal odplačati račun za prevzem Mercatorja tudi na plečih slovenskih podjetij. Sodu je izbila dno zahteva, s katero je Agrokor od dobaviteljev v zameno za njihov obstoj na trgovskih policah terjal nakazilo desetine letnega prihodka. V Agrokorju so pritiske na dobavitelje zanikali, a nobenega dvoma ni, da se pravi boj za obstoj na trgovskih policah v regiji za slovenske dobavitelje šele začenja. Tudi zato bo javnost pozorno spremljala, kako bo Agrokor spoštoval zaveze, ki jih je dal ob nakupu večinskega deleža najboljšega soseda.

 


Začetek delovanja DUTB




Po prenosu kreditne dokumentacije z NLB in NKBM v začetku leta je Družba za upravljanje terjatev bank začela pridobljene terjatve aktivno upravljati. Med bolj opaznimi primeri so bili reševanje Cimosa, stečaj Športnega centra Pohorje ter uvedba in razveljavitev stečaja T-2. DUTB je odkupila tudi del terjatev od Factor banke in Probanke, prenesla terjatve z Abanke, sledi pa tudi njihov prenos z Banke Celje. Na DUTB so ob tem leteli očitki o previsokih plačah in stroških za zunanje izvajalce ter slabem upravljanju.

 



Furs= Durs+Curs


Država je dobila finančno upravo, v katero sta se 1. avgusta združili davčna in carinska služba. Za začetek sta se generalna urada obeh ustanov povezala v generalni finančni urad, 1. januarja 2015 se bodo združili še območni davčni in carinski uradi, tako da bo na lokalni ravni 16 finančnih uradov. Povod za prve načrte o združitvi carinske in davčne uprave je v carini, saj se je njen življenjski prostor precej skrčil, povečal pa davčni upravi, ki je pristojna za dajatve na področju t. i. intrakomunitarnega prometa blaga in storitev v mejah Unije, kamor spada tudi Hrvaška.

 

Preobrazba Soda v SDH

 

Po skoraj dveh letih tranzicijskega obdobja se je Slovenska odškodninska družba sredi junija vendarle preoblikovala v Slovenski državni holding (SDH). Ta je postal največji upravljavec in prodajalec državnih naložb. SDH bi moral po zakonu že konec julija dobiti tudi nov nadzorni svet in strategijo upravljanja naložb, a se zaradi zamenjave vlade to ni zgodilo. Postopek izbire novih nadzornikov poteka, ministrstvo pa še vedno pripravlja strategijo.