Hrvaški varčevalci LB zahtevajo višje obresti

Odbor ministrov Sveta Evrope bo ocenil, ali je zakon o poplačilu varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke v skladu s sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice.

Objavljeno
21. september 2015 12.54
reut*evri
N. G., gospodarstvo, STA
N. G., gospodarstvo, STA
Odbor ministrov Sveta Evrope bo na zasedanju ta teden ocenil, ali je slovenski zakon o poplačilu varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke iz BiH in Hrvaške v skladu z lansko sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice. Hrvaški upokojenci so medtem zahtevali spremembe zakona, ki jih je slovenska stran zavrnila.

Združenje upokojencev evropskih integracij za promocijo človekovih pravic in demokracije z Reke je v imenu hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke poskušalo prepričati Odbor ministrov Sveta Evrope, da model izplačila, ki ga je sprejel slovenski parlament, ni v skladu s sodbo sodišča v Strasbourgu, navaja hrvaški Novi list. V podrobni analizi slovenskega zakona o poplačilu varčevalcev nekdanje LB, ki jo je reško združenje upokojencev poslalo v Strasbourg prek ljubljanske odvetniške pisarne Jadek Pensa, največ pripomb leti na po njihovem mnenju prenizko obrestno mero, dodaja reški časnik.

Reški upokojenci trdijo, da so bili slovenski varčevalci v veliko ugodnejšem položaju, saj so jim dolgove poplačali s približno petodstotno obrestno mero, medtem ko zakon za varčevalce iz BiH in Hrvaške predvideva okoli dvoodstotne obresti. Opozarjajo, da se razlikuje tudi metodologija izračunavanja obresti za slovenske in druge varčevalce, ter ocenjujejo, da bodo varčevalci iz BiH in Hrvaške z obrestmi dobili le 40 odstotkov tega, kar so dobili Slovenci.

Zahtevajo, da Slovenija spremeni zakon in zviša obrestno mero na pet odstotkov, da bi imeli vsi varčevalci enake pogoje. Spomnili so tudi, da slovenskim varčevalcem ni bilo treba vlagati nobenih formalnih zahtev za poplačilo, medtem ko jih varčevalci iz BiH in Hrvaške morajo. Zato menijo, da jim mora Slovenija poplačati tudi stroške, ki jih bodo imeli zaradi tega.

Slovenska stran je zahteve hrvaških upokojencev zavrnila, piše časnik. Glede obresti slovenska stran navaja, da je treba upoštevati vse okoliščine iz 90. let 20. stoletja, ko so zagrebški podružnici LB onemogočali poslovanje, podružnica v Sarajevu pa je bila nacionalizirana. Trdijo, da so predlagane obresti v višini 1,79 odstotka poštene in ohranjajo premoženje varčevalcev. Kot so še odgovorili, je postopek za zahtevo poplačila zastavljen tako, da je v prid varčevalcem.