Igra z računi se je dobro prijela in bo ostala

Podpora davčnim blagajnam prek kupcev, ki nadzorujejo ponudnike blaga in storitev, se je izkazala za uspešno.

Objavljeno
02. december 2016 20.05
Davčne blagajne, Ljubljana, 30.December2015 [davki, blagajne]
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Ljubljana – V finančni upravi do 31. decembra sprejemajo račune, na papirju ali v elektronski obliki, za letošnji zadnji krog igre Vklopi razum, zahtevaj račun, po katerem bodo nagrajence izžrebali januarja. Odločili so se, da bodo igro pripravljali tudi prihodnje leto.

Po podatkih finančne uprave so potrošniki za četrti krog žrebanja prek mobilnih telefonov in spleta sestavili 100.000 paketov z 10 računi različnih izdajateljev. Po pošti so prejeli še najmanj 15.000 ovojnic z 10 računi, skupaj torej na četrti krog žrebanja že zdaj čaka vsaj 115.000 paketov, poročajo o velikem odzivu potrošnikov, številke pa so vsak dan nekaj višje.

Z odzivom potrošnikov so zelo zadovoljni, poudarjajo v finančni uprav, saj so v enajstih mesecih od 2. januarja prek nagradne igre preverili 20 milijonov računov, število nepotrjenih računov pa se je zmanjšalo: »V prvem trimesečju je bilo 1,9 odstotka nepotrjenih računov, v drugem in tretjem trimesečju pa je takšnih računov le še 1,2 odstotka. Pri podrobnejših pregledih nato naši nadzorniki ugotavljajo, kaj je vzrok, da posamezni račun ni bil označen prek informacijskega sistema finančne uprave. Na mobilne telefone si je aplikacijo Preveri račun, s katero lahko potrošniki preverjajo račune in sodelujejo v nagradni igri, v enajstih mesecih preneslo 111.000 potrošnikov, ki so doslej vsaj enkrat preverili račune 75 odstotkov izdajateljev, ki so vključeni v sistem davčnih blagajn.«

Finančna uprava pripravlja igro Vklopi razum, zahtevaj račun od 2. januarja, odkar so davčne blagajne obvezne, tako jo vseskozi uporabljajo kot podporno orodje novemu sistemu preverjanja računov. »Davčne blagajne so kot ukrep proti sivi ekonomiji uspešne samo, če bodo tudi potrošniki ozaveščeni pri jemanju računov za plačano blago in storitve,« poudarjajo v finančni upravi. Potrošniki tako na terenu bodisi na papirju bodisi prek pametnih telefonov zbirajo račune, drugače bi jih morala finančna uprava pridobiti sama prek inšpektorjev – v tako velikem obsegu, kot jih dobivajo prek kupcev, jih sami zanesljivo ne bi mogli zbrati, navsezadnje bi morali sami kupiti blago ali storitve. Finančna uprava lahko šele, ko pridobi podatke o originalnem računu, preveri, ali ga je zavezanec vnesel tudi v sistem davčnih blagajn.

Razdelili bodo 31.000 evrov

Prenovljena nagradna igra z računi »bo še zanimivejša za potrošnike in učinkovitejša pri odpravljanju sive ekonomije«, zagotavljajo v finančni upravi. Podrobnosti bodo javnosti razkrili v nekaj tednih. Od 1. septembra do 31. decembra poteka četrti, zadnji krog nagradne igre v sedanji obliki. Nagrade bodo izžrebali januarja, znova bodo razdelili 31.000 evrov: najvišja znaša 15.000 evrov, druga 10.000, tretja 5000 evrov in dodatna le za igralce, ki sodelujejo prek mobilne aplikacije ali prek odprtega portala e-Davki, 1000 evrov.

Novembra je finančna uprava poročala o devetmesečnih učinkih davčnih blagajn: ocenjuje jih na 54,7 milijona evrov. V sistem za potrjevanje računov oziroma davčnih blagajn se je doslej vključilo 52.091 izdajateljev računov: informacijski sitem za davčno potrjevanje lahko začnejo uporabljati, potem ko prek sistema dDavki pri ministrstvu za javno upravo pridobijo brezplačno digitalno potrdilo in ga namestijo na svoje računalnike, pri čemer je mogočih več pristopov. V finančni upravi predvidevajo, da bo število uporabnikov davčnih blagajn še naraščalo. Okoli 17.900 izdajateljev računov uporablja miniblagajne, brezplačni program za vnos računov v informacijski sistem za potrjevanje, ki je dosegljiv na spletni strani finančne uprave. Tako so od začetka leta potrdili skoraj 2,529 milijona računov. Po veljavnem zakonu bo papirne račune mogoče uporabljati do konca prihodnjega leta, program miniblagajn pa uporabnikom omogoča tudi, da račun izdajo prek njih. Tudi miniblagajne je mogoče uporabljati le z digitalnim potrdilom. Nedolgo tega je finančna uprava ta program posodobila, tako da je dodala nove možnosti uporabe.