IMF: Bolj odločno se lotite slabih posojil

Na vrhu v Washingtonu so pozvali članice, da uporabijo vsa razpoložljiva orodja.

Objavljeno
09. oktober 2016 18.46
IMF-G20/
Miha Jenko
Miha Jenko

Ljubljana - Svet je vse bolj ujet v počasno rast in tveganja, povezana z brexitom in protekcionizmom, ena od rešitev pa so reforme, so ugotovitve zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke.

Ob tem, ko je IMF na washingtonskem vrhu znižal napoved letošnje svetovne gospodarske rasti na pičlih 3,1 odstotka, ostaja glavna vlečna lokomotiva svetovnega gospodarstva Azija s povprečno 5,4-odstotno stopnjo rasti, pri čemer je Indija s 7,6-odstotno rastjo prevzela primat Kitajski, ki sicer še vedno zraste za dobrih šest odstotkov na leto. Vse večjo težo Kitajske v svetovnem gospodarstvu je zdaj IMF tudi uradno pripoznal z vključitvijo kitajskega renminbija v svojo elitno košarico štirih svetovnih valut, poimenovano SDR - s tem se je, na drugi strani, seveda znižala globalna teža dolarja, evra, funta in jena.

IMF je pri tem pozval vseh svojih 189 članic, da uporabijo vsa razpoložljiva orodja - strukturne reforme, fiskalno in monetarno politiko - za povečanje gospodarske rasti. »Rast je že predolgo prenizka in od nje ima koristi premalo ljudi,« je povedala glavna direktorica Christine Lagarde. Državam je priporočila večje naložbe v infrastrukturo in izobraževanje, ki bi spodbudile rast, in jih opozorila, naj se manj zanašajo na monetarno politiko, ki težko stori še kaj bistveno več.

Lipton: Slovenija bi z reformami rasla hitreje

Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec in državna sekretarka na ministrstvu za finance Irena Sodin se iz Washingtona očitno vračata zadovoljna. »Pravo olajšanje je dobiti potrditev z mednarodnega vidika, da so razmere v Sloveniji danes boljše, kot je kdorkoli pričakoval. Na tem je treba graditi in upati, da bomo imeli dovolj modrosti, da ohranimo to, kar smo začeli,« je v Washingtonu za STA povedal guverner.

»Gospodarska rast se je povrnila, a po naši oceni bi lahko Slovenija z reformami lahko rasla še hitreje in bolj vzdržno,« pa je po srečanju z Jazbecem ob robu zasedanja sporočil prvi namestnik direktorice IMF David Lipton in zraven še izrazil »pohvalo Banki Slovenije, ki je skupaj z ministrstvom za finance vodila delo pri pregledih bank in njihovi kasnejši dokapitalizaciji v letu 2013, kar je bilo ključno, da se je država izvila iz krize, povečala zaupanje v finančni sistem in začela gospodarsko okrevati.«

Lipton je Slovenijo pri tem pozval, da se - v skladu s smernicami, ki sta jih pripravila BS in Združenje bank - bolj odločno loti slabih bančnih posojil zlasti v srednjih in manjših podjetjih. Z Jazbecem sta govorila tudi o načelih neodvisnosti centralne banke in nevmešavanju v njene odločitev, kar vse IMF močno podpira.

Člani slovenske delegacije so se med obiskom v ZDA sestali z investitorji na zahodni in na vzhodni obali, ki imajo v lasti slovenske obveznice. »Prepoznavajo nižanje tveganj in vidijo, da imamo dobro zgodbo,« je prepričana državna sekretarka in dodaja, da v primerjavi s kriznim obdobjem pred tremi leti, ko Slovenija skorajda ni imela dostopa do finančnih trgov, investitorji zdaj dobro poznajo Slovenijo in tudi priznavajo naše dosežke.