Industrijska proizvodnja v Evropi se povečuje

Obseg industrijske proizvodnje se je v območju evra julija povečal za 0,6 odstotka, v EU pa za 0,3 odstotka.

Objavljeno
14. september 2015 14.02
Ba. Pa., gospodarstvo; STA
Ba. Pa., gospodarstvo; STA
Luxembourg − Obseg industrijske proizvodnje se je v območju evra po sezonsko prilagojenih podatkih julija povečal za 0,6 odstotka, v EU pa za 0,3 odstotka. Na letni ravni je bila rast 1,9- oziroma 1,8-odstotna, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat. Slovenija je na mesečni ravni imela 0,9-odstotno rast, na letni pa 3,3-odstotno.

K rasti proizvodnje na mesečni ravni je v območju evra najbolj prispevala rast proizvodnje energije, ki se je okrepila za tri odstotke, investicijskih dobrin (1,4 odstotka) in trajnih potrošnih dobrin (1,3 odstotka), medtem ko sta proizvodnji proizvodov za vmesno uporabo in netrajnih potrošnih dobrin upadli za 0,6 odstotka.

V EU so bili trendi zelo podobni. K rasti je najbolj prispevala rast proizvodnje energije (2,1 odstotka), investicijskih dobrin (0,7 odstotka) in trajnih potrošnih dobrin (0,6 odstotka), medtem ko je proizvodnja dobrin za vmesno porabo upadla za 0,6 odstotka, netrajnih potrošnih dobrin pa za 0,2 odstotka.

Največja rast na Irskem

Med državami članicami, za katere so podatki dostopni, so najvišjo rast industrijske proizvodnje na mesečni ravni imeli na Irskem (7,2 odstotka), v Grčiji (4,3 odstotka), na Hrvaškem (3,6 odstotka) in v Latviji (2,8 odstotka), največji padec pa na Danskem (−4,6 odstotka), Švedskem (−2,1 odstotka) in na Malti (−1,8 odstotka).

Na letni ravni se je v območju evra najbolj okrepila proizvodnja energije (5,1 odstotka), trajnih potrošnih dobrin (2,6 odstotka) in investicijskih proizvodov (2,2 odstotka), sledile pa so še netrajne potrošne dobrine (1,7 odstotka) in proizvodi za vmesno uporabo (0,5 odstotka).

Energija najbolj prispeva k rasti

V EU se je proizvodnja energije povečala za 4,8 odstotka, proizvodnja trajnih potrošnih dobrin pa za tri odstotke. Proizvodnja investicijskih dobrin je narasla za 1,8 odstotka, proizvodnja netrajnih potrošnih dobrin za 1,3 odstotka, proizvodnja proizvodov za vmesno uporabo pa za 0,8 odstotka.

Med državami članicami, za katere so podatki dostopni, so najvišjo rast proizvodnje zabeležili na Irskem (17,9 odstotka), Slovaškem (11,9 odstotka), v Latviji (8,3 odstotka), na Malti (7,7 odstotka) in Češkem (7,2 odstotka). Zmanjšala se je v Estoniji (−5,9 odstotka), na Nizozemskem (−4,4 odstotka), v Grčiji (−1,5 odstotka), Franciji in na Finskem (v obeh za −1,4 odstotka).

Junija se je obseg industrijske proizvodnje po popravljenih podatkih v območju evra na mesečni ravni znižal za 0,3 odstotka, v EU pa za 0,1 odstotka. Rezultati so bili boljši na letni ravni, ko se je proizvodnja v območju skupne evropske valute okrepila za 1,5 odstotka, v Uniji pa za dva odstotka.