Izvolitev Trumpa koristna za največji japonski pokojninski sklad

Presečišče: GPIF upravlja o 1300 milijard dolarjev, zato velja za največji državni investicijski sklad na svetu.

Objavljeno
02. december 2016 17.08
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Japonski pokojninski sklad GPIF, ki velja za največji državni investicijski sklad na svetu, ugotavlja, da je izvolitev Donalda Trumpa za ameriškega predsednika koristna za njegovo poslovanje, čeprav so pred ameriškimi predsedniškimi volitvami mnogi napovedovali prav nasprotno.

Japonski državni pokojninski investicijski sklad GPIF je državni sklad pod nadzorom japonskega ministrstva za zdravje in upravlja sredstva japonskega pokojninskega sistema. Premoženje, ki ga upravlja, je vredno približno 1300 milijard dolarjev, zato GPIF velja za največji državni investicijski sklad na svetu.

Pri vlaganju sredstev upošteva več načel, med drugim morajo biti vse naložbe čim manj tvegane ter morajo biti dolgoročno koristne za prejemnike pokojnin in pomagati zagotavljati stabilnost sistema. Sklad zato velja za zelo zadržanega vlagatelja in ustvarja manj dobička kot nekateri drugi podobni pokojninski skladi z agresivnejšo naložbeno strategijo.

GPIF je v devetih letih do marca 2013 ustvarjal povprečno 2,8 odstotka dobička na leto, nekoliko manjši norveški državni pokojninski sklad 5,2 odstotka, največji ameriški tovrstni sklad CalPERS (kalifornijski pokojninski sistem javnih uslužbencev) pa 7,3 odstotka. GPIF ima zdaj v lasti več kot pet odstotkov domačega trga lastniških vrednostnih papirjev in je eden najpomembnejših vlagateljev v velikih japonskih podjetjih, od Honde in Toyote do Mitsubishija.

V skladu GPIF so pred kratkim priznali, da je bila izvolitev Donalda Trumpa za ameriškega predsednika zanje pravzaprav koristna, čeprav so pred ameriškimi predsedniškimi volitvami mnogi napovedovali, da se bo zgodilo prav nasprotno. Izvolitev Donalda Trumpa za predsednika koristi skladu predvsem zaradi padca vrednosti jena v primerjavi z dolarjem po ameriških predsedniških volitvah, saj se tako veča vrednost premoženja, ki ga ima sklad v tujini.

Jen je v zadnjem mesecu dosegel svoj največji mesečni padec v primerjavi z dolarjem po letu 2009, japonski borzni indeks Topix pa počasi raste. GPIF je pred kratkim poročal o prvem zvišanju vrednosti svojega premoženja v zadnjih štirih četrtletjih: v trimesečnem obdobju, ki se je končalo konec septembra letos, je GPIF ustvaril 21 milijard dolarjev dobička, potem ko je v prvih treh četrtletjih imel izgubo.

Številni analitiki menijo, da izvolitev Trumpa v prihodnje lahko samo še koristi največjemu državnemu investicijskemu skladu, ki se mu za svojo prihodnost gotovo ni treba bati.