Jazbec: Nova vlada bo morala začeti delati takoj

Prva seja odbora za finančno stabilnost. Guverner BS: Če ne bo razdolžitve podjetij se pozitivni trendi lahko obrnejo.

Objavljeno
23. junij 2014 18.47
Posodobljeno
23. junij 2014 18.47
Novinarska konferenca po prvi redni seji odbora za finančno stabilnost Banke Slovenije, ustanovljenega na podlagi nedavno sprejetega zakona o makrobonitetnem nadzoru finančnega sistema, na kateri so sodelovali guverner in viceguvernerka Banke
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Nova vlada bo morala takoj začeti z delom v skladu s priporočili Evropske komisije in za razdolžitev slovenskih podjetij, je guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec poudaril po prvi seji odbora za finančno stabilnost (OFS). »Odbor je prvi od odgovorov na zadnjo finančno krizo,« je povedal Jazbec.

Člani odbora so Banka Slovenije (BS), Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) in Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP), član OFS brez glasovalne pravice pa je tudi ministrstvo za finance.

Finančne krize so neizogibne, a makrobonitetni nadzor postavlja okvir za zgodnje zaznavanje sistemskih tveganj in omejevanje njihovih posledic. OFS ni korak v smeri združevanja nadzornikov, makrobonitetni nadzor bo sodeloval pri izdajanju priporočil, opozoril in navodil tem regulatorjem, je pojasnil Jazbec, sicer tudi predsednik odbora za finančno stabilnost.

Viceguvernerka Stanislava Zadravec Caprirolo ga je dopolnila: »OFS ne bo dajal priporočil posamičnim entitetam, torej bankam, borznoposredniškim družbam ali zavarovalnicam, ampak bo dajal predloge makrobonitetnih ukrepov enemu od treh mikrobonitetnih nadzornikov, torej BS, ATVP in AZN. Ti ukrepi so sistemske narave in veljajo za vse, ne pa za posamične družbe.« Direktor ATVP Damjan Žugelj je pristojnosti OFS ponazoril na konkretnem primeru: »Prodaja Mercatorja je stvar posameznega regulatorja na mikro nivoju, ne pa makrobonitetnega organa.« Več o prodaji Mercatorja in tveganjih prodaje ali neprodaje trgovca za finančno stabilnost pišemo na četrti strani.

Gospodarstvo bolje od pričakovanj, a ukrepi so nujni

Jazbec je spregovoril tudi o trenutnih razmerah v slovenskem gospodarstvu, ki so zaradi lanske dokapitalizacije bank in ugodnih razmer na naših izvoznih trgih boljše od pričakovanj. »A če se ukrepi ne bodo nadaljevali, če ne bo resnih premikov pri nadaljnem razdolževanju realnega sektorja, potem se lahko pozitivni trendi hitro obrnejo in takrat lahko pričakujemo večje težave v slovenskem prostoru. Upam, da se tega zavedajo vsi, ki bodo sestavljali novo vlado,« je opozoril guverner centralne banke.

Po njegovih besedah so slovenske banke dokapitalizirane vsaj do začetka leta 2016. Če pa bo vlada neaktivna in če se bo »kaj zalomilo« pri slovenskih trgovinskih partnericah, potem je možnost nove sanacije bank precej verjetna. » Za zdaj kaže, da ne bo tako. Naloga odbora za finančno stabilnost je, da opozarja na morebitne nevarnosti, ki se lahko zgodijo ob izpolnitvi slabih scenarijev,« je povedal Jazbec.

Glede delovanja Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) je Jazbec dejal:«Verjetno je preveč pričakovati, da bi v roku nekaj mesecev lahko začeli uživati sadove pozitivnega dela DUTB, če vemo, da so bile prve in doslej edine terjatve na to ustanovo prenesene šele januarja in da še vedno čakamo na odločitev Evropske komisije glede prenosa slabih terjatev iz Abanke in Banke Celje. Ko bodo vsi svežnji prenešeni, bo tudi DUTB v okviru insolvenčne zakonodaje in zakona, ki omogoča njeno delovanje, imela dovolj kritične mase in slabih terjatev za izvajanje tistega, za kar je bila ustanovljena.«