Je dvajsetina podjetja v IPO lahko vredna sto milijard?

Saudi Aramco: Tudi če trg ne bo »priznal« želja saudskega dvora, bo to največja prva prodaja delnic v zgodovini.

Objavljeno
24. februar 2017 13.12
SAUDI ARAMCO-IPO/
Damjan Viršek
Damjan Viršek
Koliko je (oziroma bo) vredna največja naftna družba na svetu? Saudska Arabija namerava (predvidoma) leta 2018 prodati pet odstotkov delnic državnega naftnega podjetja Saudi Aramco. Če bo zanje v resnici dobila sto milijard dolarjev, kot načrtuje princ Mohamed bin Salman, avtor vizije o gospodarski modernizaciji bogate, a družbeno nazadnjaške monarhije, bo to največji IPO vseh časov, podjetje pa bi bilo vredno za dva Appla in Googlov Alphabet skupaj.

»Prva prodaja delnic družbe Saudi Aramco bo gotovo pritegnila pozornost − ne le zaradi velikosti, saj naj bi bilo po oceni Saudijcev celotno podjetje vredno kar dva tisoč milijard dolarjev, pač pa tudi, ker ne gre ravno za vsakdanjo ponudbo delnic. Obseg posla, ugibanje o pravih razlogih prodaje, čas kotacije in negotovost celotnega procesa dvigujejo nestrpnost med vlagatelji,« je v pogovoru za Delo povedal analitik Tilen Šarlah.

Saudi Aramco je v tem tednu naredil enega prvih resnejših korakov na poti k IPO, saj so izbrali svetovalca za to mamutsko prodajo delnic. Za zdaj sta to ameriški investicijski banki JP Morgan Chase in Morgan Stanley, zelo verjetno pa bodo angažirali še tretjo banko, ki ima dober dostop do kitajskih vlagateljev − omenjajo banko HSBC s sedežem v Londonu, ki je v kolonialnih časih imela domicil v Hongkongu in Šanghaju.

V prihodnjem tednu se princ Mohamed bin Salman podaja na azijsko turnejo, ki bo po ocenah opazovalcev namenjena tudi »otipavanju« tamkajšnjih vlagateljev. Kitajska je vse pomembnejši kupec saudske nafte, zato ima možnost lastniškega vstopa v Saudi Aramco tudi politični in strateški pomen. Za Saudsko Arabijo pa je uspeh prve prodaje delnic naftnega giganta ključni preizkusni kamen za to, kako bo delovala »Vizija 2030«, načrt, po katerem bi puščavska kraljevina z denarjem od naftnega bogastva postopoma razvila tudi druge gospodarske dejavnosti in se tako pripravila na ero »brezogljične družbe.«

»Saudijci nameravajo prodati pet odstotkov družbe, ki jih ocenjujejo na sto milijard dolarjev. To bi bil štirikrat večji IPO od do zdaj največjega – kitajske družbe Alibaba v letu 2014, ki je bil vreden 25 milijard dolarjev. Pomembna vprašanja za vlagatelja so seveda, kaj od družbe bo sploh naprodaj, saj Saudi Aramco ni samo naftno podjetje, ampak je krovna družba za vse druge aktivnosti, ki jih izvaja vlada; od gradbenih dejavnosti, državnih družb do vodenja bolnišnic in podobno. Vlagatelja zanima seveda 'core business', črpanje in predelava nafte, kjer so Saudijci na prvem mestu na svetu po potrjenih zalogah. Da bo IPO čim bolj transparenten, bo treba odsvojiti nestrateške naložbe in potencialnim vlagateljem ponuditi čim bolj čisto zgodbo ter jasno povedati, za kaj bo zbrani denar sploh porabljen. Pomembno bo rešiti tudi davčno vprašanje, saj je trenutno družba v stoodstotni državni lasti in plačuje ogromne davke in dajatve državi in kraljevi družini, poleg tega pa še pristojbine za vsak načrpan sod nafte. V podjetju trenutno ostane le okoli deset odstotkov denarja za reinvestiranje,« je Šarlah strnil največje neznanke, s katerimi se ukvarjajo vlagatelji, ki jih morebiti zanimajo delnice Saudi Aramca.

Zaradi vsega tega zahodni analitiki tudi izražajo dvom, ali je v resnici mogoče doseči cene, ki si jih je za cilj postavil reformatorski saudski princ. Saudi Aramco menda razpolaga z 262 milijardami sodov naftnih rezerv. Če se jih vrednoti po osem dolarjev za sod (kar sicer je eno od meril za ocenjevanje vrednosti nafte, ki leži v podzemlju), se izračun povzpne nad 2000 milijard dolarjev. Vendar, če bi s tem merilom ocenjevali ruski Rosneft, bi bil vreden 272 milijard dolarjev, v resnici pa njegova tržna kapitalizacija znaša 64 milijard. »Nisem vedel, da se vrednost naftne družbe izračuna iz njenih rezerv,« je po poročanju Bloomberga na srečanju z vlagatelji v začetku februarja povedal Patrick Pouyanne, izvršni direktor francoske družbe Total.

Po neuradnih namigih dvom o tem, koliko je nacionalni šampion v resnici vreden, obstaja tudi v Saudski Arabiji. Bolj pesmistični v tamkajšnji vladi menda menijo, da je družba vredna približno 500 milijard evrov. Čeprav je to le četrtina prve ocene, ki je prišla »v obtok«, je denar v igri še vedno ogromen. »Kljub temu da gre za edinstven IPO v zgodovini delniških trgov, z naskokom največji, kar smo jih videli doslej, je še kar nekaj skrivnosti, ki puščajo dvome potencialnim vlagateljem in zato se utegne IPO zavleči za še kakšno leto,« je strnil Šarlah.