Finski premier in milijonar Juha Sipilä v težavah

Finska vlada ima preveč pomanjkljivosti, ker ne odpravlja težav gospodarstva.

Objavljeno
04. november 2016 18.13
Posodobljeno
08. november 2016 06.01
Andrej Kotar
Andrej Kotar

Finski premier in milijonar zagovarja politiko omejevanja rasti plač in spodbujanja storilnosti v državi, ki po izvozu vse bolj zaostaja za svojimi najpomembnejšimi tekmeci. Kritiki mu očitajo, da se njegova vlada preveč posveča varčevalnim ukrepom ter premalo spodbuja uspešne gospodarske dejavnosti in podjetja.

Finski poslovnež Juha Sipilä je obogatel, ko je leta 1996 prodal svojo telekomunikacijsko družbo Solitra ameriškemu telekomunikacijskemu podjetju ADC Telecommunications in s poslom zaslužil približno 12 milijonov evrov. S politiko se je začel resno ukvarjati šele leta 2011, ko je bil izvoljen v finski parlament, leto dni pozneje je zmagal na strankarskih volitvah in postal predsednik sredinske Stranke centra.

Z obljubami o gospodarskem preporodu Finske je lani stranko popeljal do volilne zmage na parlamentarnih volitvah, na katerih je stranka pridobila 14 sedežev v parlamentu v primerjavi s prejšnjimi volitvami. Po volitvah je Sipilä sestavil desnosredinsko vlado in konec maja lani postal finski premier.

Finska je letos ustvarila trgovinski primanjkljaj skoraj vsak mesec posebej, izvoz pa se je decembra lani do avgusta letos zmanjšal za približno 15 odstotkov, zato država po izvozu vse bolj zaostaja za svojimi glavnimi tekmeci.

Sipilä že dolgo opozarja, da Finska premalo izvaža, gospodarska rast pa je odvisna predvsem od domačega povpraševanja, zato mora država po njegovem mnenju storiti vse, da bo izvoz spet postal glavno gibalo gospodarske rasti, zadolženost pa se mora znižati. To po njegovem mnenju pomeni, da morajo Finci proizvajati več, ne da bi bili zato bolje plačani, če bi radi dohiteli svoje najpomembnejše trgovinske partnerje.

Proizvajali bodo več

Potem ko se je dogovoril s sindikati, da se plače prihodnje leto ne bodo zviševale, namerava zdaj poskrbeti za to, da bodo Finci proizvajali več kakor do zdaj. Sipilä priznava, da vlada ne more neposredno vplivati na odločitve posameznih podjetij, vendar pravi, da se je pogovoril z najpomembnejšimi izvozniki v državi, in zdaj pričakuje, da se bo storilnost v podjetjih povečala za vsaj pet odstotkov. V medijih je že večkrat izjavil, da je ponosen na svoje delo in prepričan, da je finsko zategovanje pasu lahko za zgled drugim evropskim državam.

Toda vsi seveda niso zadovoljni s politiko varčevalnih ukrepov. Sipilovi kritiki na Finskem pravijo, da vlada premalo vlaga v gospodarstvo in ne spodbuja uspešnih gospodarskih dejavnosti in podjetij ter se namesto tega posveča samo zniževanju stroškov.

Brez spodbujanja uspešnih podjetij, ki proizvajajo izdelke za izvoz, pravijo kritiki dela Sipilove vlade, ne bo mogoče zagotoviti uspešnega izvoza, zato opozarjajo, da ima njegova politika preveč pomanjkljivosti, da bi lahko uspešno odpravila najpomembnejše težave finskega gospodarstva.