Julija boljše gospodarsko razpoloženje

Kazalnik gospodarske klime je bil s 5,2 odstotne točke za eno odstotno točko višji kot junija in za 1,7 odstotne točke višji kot julija lani.

Objavljeno
25. julij 2016 13.19
mpi-Podražitev
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana − Gospodarsko razpoloženje v Sloveniji se je julija izboljšalo. Kazalnik gospodarske klime je bil s 5,2 odstotne točke za eno odstotno točko višji kot junija in za 1,7 odstotne točke višji kot julija lani. Boljše je bilo med drugim zaupanje potrošnikov in zaupanje v storitvenih dejavnostih, je danes objavil državni statistični urad.

Na dvig kazalnika na mesečni ravni so najbolj vplivali kazalniki zaupanja potrošnikov, zaupanja v storitvenih dejavnostih, zaupanja v trgovini na drobno in zaupanja v gradbeništvu. Zaupanje v predelovalnih dejavnostih se ni spremenilo.

Na zvišanje kazalnika gospodarske klime na letni ravni pa so vplivali kazalniki zaupanja v storitvenih dejavnostih, v trgovini na drobno, zaupanja potrošnikov in kazalnik zaupanja v gradbeništvu.

Kazalnik gospodarske klime je bil julija s 5,2 odstotne točke za 8,3 odstotne točke višji od dolgoletnega povprečja.

Nezadostno domače povpraševanje

V predelovalnih dejavnostih je bil kazalnik zaupanja enak kot junija, za eno odstotno točko nižji kot julija lani in za sedem odstotnih točk višji od dolgoletnega povprečja. Ocena trenutnega stanja in pričakovanja za naslednje tri mesece so se v primerjavi z junijem večinoma znižale, boljša pa so pričakovanja glede cen, skupnih naročil in izvoznih naročil.

Vrednosti kazalnikov, ki jih spremljajo štirikrat letno, so se večinoma znižale. Izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti podjetij je bila julija 84,3-odstotna ali za eno odstotno točko višja kot aprila. V 64 odstotkih podjetij so bile proizvodne zmogljivosti v povprečju izkoriščene več kot 81-odstotno. Vrednost kazalnika ustreznost proizvodnih zmogljivosti glede na pričakovano povpraševanje v naslednjih 12 mesecih je bila julija za štiri odstotne točke nižja kot aprila. Vrednosti vseh kazalnikov konkurenčnega položaja glede na april znižale, najbolj konkurenčni položaj podjetij na trgih zunaj EU.

Podjetja v predelovalnih dejavnostih so kot glavni omejitveni dejavnik najpogosteje navedla nezadostno domače povpraševanje, sledilo je nezadostno tuje povpraševanje in pomanjkanje usposobljenih delavcev.

Trgovci in gradbinci bolj optimistični

V trgovini na drobno je bil kazalnik zaupanja za tri odstotne točke višji kot junija in za 14 odstotnih točk višji kot julija lani, hkrati pa za devet odstotnih točk višji od dolgoletnega povprečja. Ocene trenutnega stanja so večinoma boljše kot junija. Za naslednje tri mesece so boljša pričakovanja glede skupne nabave in poslovnega položaja, slabša pa glede zaposlovanja in prodajnih cen.

Največ podjetij v trgovini na drobno je kot omejitve navedlo konkurenco v sektorju, nizko povpraševanje in visoke stroške dela.

V gradbeništvu je bil kazalnik zaupanja za eno odstotno točko višji kot junija in za tri odstotne točke višji kot julija lani ter za šest odstotnih točk višji od dolgoletnega povprečja. Kazalniki stanj so večinoma boljši kot prejšnji mesec. Za naslednje tri mesece so boljša pričakovanja glede naročil, slabša pa glede zaposlovanja.

Največ podjetij v gradbeništvu je kot omejitev navedlo veliko konkurenco v dejavnosti, sledili so nezadostno povpraševanje, visoki stroški dela in visoki stroški materiala.

V storitvenih dejavnostih je bil kazalnik za eno odstotno točko višji kot junija in za štiri odstotne točke višji kot julija lani ter za 11 odstotnih točk višji od dolgoletnega povprečja. Ocene stanja so se glede na junij večinoma izboljšale. Za naslednje tri mesece so slabša pričakovanja glede povpraševanja in prodajnih cen, boljša pa glede zaposlovanja.

Glavni omejitveni dejavniki so bili nezadostno povpraševanje, finančne ovire, druge ovire ter pomanjkanje delovne sile.