Julija se je gospodarska klima poslabšala

Gospodarska klima je bila julija slabša kot prejšnji mesec zaradi majhega zaupanja potrošnikov in zaupanja v gradbeništvu.

Objavljeno
27. julij 2015 13.56
N. G., gospodarstvo
N. G., gospodarstvo

Ljubljana − Gospodarska klima je bila julija slabša kot prejšnji mesec zaradi manjšega zaupanja potrošnikov in zaupanja v gradbeništvu, medtem ko je bila vrednost kazalnika zaupanja v predelovalnih dejavnostih, trgovini na drobno in storitvenih dejavnostih enaka kot v prejšnjem mesecu.

Kazalnik gospodarske klime je bil julija (3,5 odstotne točke) 1,6 odstotne točke nižji kot junija in 7,5 odstotne točke višji od dolgoletnega povprečja, je objavil državni statistični urad. Na letni ravni so razpoloženje v slovenskem gospodarstvu najbolj povečali zaupanje v storitvenih dejavnostih (2,7 odstotne točke) in zaupanje potrošnikov (0,6 odstotne točke). Negativno so vplivali kazalniki zaupanja v graadbeništvu, trgovini in predelovalnih dejavnostih (med 0,5 in 0,2 odstotne točke).

Zaupanje v gradbeništvu 
se zmanjšuje

Na mesečni ravni se je znižala vrednost kazalnika zaupanja v gradbeništvu, saj je bila za dve odstotni točki nižja kot prejšnji mesec in za devet odstotnih točk nižja kot julija lani. Vrednosti kazalnikov pričakovanj za prihodnje tri mesece so se v primerjavi s prejšnjim mesecem večinoma znižale, zvišala se je le vrednost kazalnika pričakovane cene. Največ podjetij v gradbeništvu je kot omejitev navedlo veliko konkurenco v dejavnosti, temu sledijo nezadostno povpraševanje, visoki stroški dela in visoki stroški materiala.

Zaupanje v predelovalnih dejavnostih, trgovini na drobno in storitvenih dejavnostih pa se julija glede na prejšnji mesec ni spremenilo, zaupanje v predelovalnih dejavnostih je enako kot leto pred tem, zaupanje v trgovini je za šest odstotnih točk nižje kot lanskega julija, zaupanje v storitvenih dejavnostih pa za devet odstotnih točk višje.

Izkoriščenost proizvodnih zmgoljivosti 83,4-odstotna

Vrednosti kazalnikov stanj in pričakovanj v predelovalnih dejavnostih so se v primerjavi s prejšnjim mesecem večinoma zvišale, znižali sta se vrednosti kazalnikov pričakovana proizvodnja in pričakovan izvoz. Vrednost kazalnika zagotovljena proizvodnja je ostala nespremenjena. Izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti podjetij je bila julija 83,4-odstotna ali za 0,4 odstotne točke višja kot aprila 2015, ugotavljajo statistiki. Med kazalniki konkurenčnega položaja se je vrednost kazalnika konkurenčni položaj na trgih zunaj Evropske unije julija v primerjavi z aprilom znižala, vrednost kazalnika konkurenčni položaj na trgih Evropske unije se je zvišala, medtem ko je vrednost kazalnika konkurenčni položaj na domačem trgu ostala nespremenjena. Vrednost kazalnika obseg novih naročil je bila julija 2015 za šest odstotnih točk nižja kot aprila 2015.

Podjetja iz predelovalne dejavnosti so kot glavne omejitvene dejavnike v proizvodnji najpogosteje navedli nezadostno domače in tuje povpraševanje ter negotove gospodarske razmere. Podjetja iz trgovine na drobno so kot glavne omejitvene dejavnike prav tako navedle nizko povpraševanje, pa tudi visoke stroške dela in konkurenco v sektorju. Tudi storitvena podjetja kot glavno omejitev izpostavljajo nezadostno povpraševanje, ob tem pa tudi finančne ovire, nekatera pa še pomanjkanje delovne sile.