Junij minil, novela o holdingu še v povojih

Napovedi ministra za finance, da bo model upravljanja državnih naložb v okviru holdinga pripravljen do konca junija.

Objavljeno
02. julij 2013 20.09
Novinarska konferenca Alenke Bratušek in Uroša Čuferja v Ljubljani 29.maja 2013
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Napovedi ministra za finance Uroša Čuferja, da bo model upravljanja državnih naložb v okviru holdinga pripravljen do konca junija, se niso uresničile. Na ministrstvu imajo po naših neuradnih informacijah pripravljene tri različice, a konkretnih odgovorov še niso znali dati.

»Novela zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH) se intenzivno pripravlja, žal pa o končnih rešitvah še ne moremo govoriti,« so nam odgovorili na ministrstvu za finance.

Ključno vprašanje je, kakšno obliko naj bi imel holding, ki bo upravljal vse državne kapitalske naložbe, in ali bo holding lastnik teh naložb.

Zdajšnja oblast je v koalicijsko pogodbo namreč zapisala, da država lastništva svojih deležev ne bo prenesla na holding, ampak jih bo ta le upravljal. Na ministrstvu za finance pojasnjujejo, da bo novela zakona o SDH vsebovala določbe, ki bodo ohranjale premoženje v lastništvu države, SDH pa bo naložbe le upravljal. SDH, v katerega se bo preoblikovala Slovenska odškodninska družba (Sod), pa bo, pojasnjujejo na ministrstvu, delniška družba.

A prav glede tega se pojavljajo pomisleki, kot drug za drugim že nekaj časa opozarjajo poznavalci, da holding brez prenosa lastništva ni holding. Če holding ne bo lastnik naložb, se sploh ne bi smel imenovati holding, ker bi to bilo zavajajoče, je prepričan pravnik Rado Bohinc. »Potem položaj te družbe sploh ni holdinški, ampak gre kvečjemu za dejavnost finančnega posrednika,« je pred kratkim opozoril za Delo.

Tudi pravnik Gorazd Podbevšek je v pogovoru za Sobotno prilogo Dela povedal, da to na prvi pogled ni smiselno. »Če holding ne bo lastnik, ne bo holding. Holding je namreč družba, ki financira, ustanavlja in prek skupščin upravlja odvisne družbe,« je opozoril. Dodal je, da ni smiselno, da se samo zaradi vzdrževanja kontinuitete institucija še vedno imenuje holding, njegovo bistvo pa je nekaj drugega. Argumentu, da holding brez prenosa naložb ne more biti holding, pritrjuje tudi opozicija.

Podaljševanje roka

Minister Uroš Čufer je že maja javno priznal, da je upravljanje državnih naložb ena najtežjih nalog, ki jih ima pred sabo. Kaže, da se priprava in sprejetje novele utegneta zavleči. Neuradno je mogoče slišati, da je čas za pripravo rešitev podaljšan za štirinajst dni, kot roka pa se omenja tudi konec julija.

Tega se očitno zaveda tudi vlada, ki je že zahtevala sklic skupščine Soda, na kateri naj bi obravnavali spremembo statuta družbe. Na minstrstvu so pojasnili, da gre za uskladitev statuta z zakonom o SDH. To konkretno pomeni, da bo pri imenovanju nadzornikov v državna podjetja zmanjšala vpliv nadzornega sveta Soda, ki ima zdaj končno besedo. Sod je skupščino že sklical, njena izvedba pa je odvisna od vlade.