Kakšne so posledice davčne samoprijave?

Predstavniki čezmejnih delavcev migrantov so se s skupinama ministrstva za finance in finančne uprave pogovarjali o samoprijavi.

Objavljeno
05. maj 2016 16.56
oba_protest apace
K. F.
K. F.

Ljubljana – Predstavniki sindikata čezmejnih delavcev migrantov so se včeraj na ministrstvu za finance sestali s strokovnima skupinama ministrstva in finančne uprave.

Včeraj o samoprijavi, naslednjič o davčnih spremembah

»Včeraj smo se na sestanku dotaknili vprašanja izvajanja veljavne določbe zakona o davčnem postopku, ki ureja samoprijavo. Izmenjali smo si stališča in argumente za ta stališča predvsem glede vprašanja, kako oziroma katere davčne olajšave in druga znižanja davčne osnove je po veljavni zakonodaji mogoče upoštevati pri ugotavljanju davčne osnove pri odmeri davka na podlagi samoprijave ter pod kakšnimi pogoji,« so nam o sestanku povedali na ministrstvu.

Napovedali so, da bodo skupaj s finančno upravo preučili vse utemeljitve Sindikata delavcev migrantov in predstavili svoje stališče do njihovih.

Po pojasnilih ministrstva so se včeraj dogovorili za temo naslednjega sestanka, ki ga načrtujejo za 18. maj: »Govorili bomo o spremembah veljavne zakonodaje na področju obročnega plačevanja davkov, postopka samoprijave in posebnih rešitev za davčne zavezance, ki dosegajo dohodek iz zaposlitve iz tujine in ta dohodek vključuje tudi povračilo stroškov prevoza na delo in stroškov prehrane med delom. Sindikat delavcev migrantov je izpostavil, da bi želeli uveljavljati še nekatere druge posebne rešitve. Nabor teh posebnosti, ki bi jih po njihovem morali vključiti v spremembo zakonodaje, bodo posredovali pred sestankom.«

Za zdaj velja: zamudnikom ne pripadajo ugodnosti

Finančna uprava od 1. januarja prek avtomatične izmenjave podatkov z drugimi državami dobiva obsežne podatke o obdavčljivih dohodkih slovenskih rezidentov v tujini. To je zavezance, ki dohodkov iz tujine niso prijavili v Sloveniji, kjer velja načelo obdavčitve po svetovnem dohodku, spodbudilo, da so oddali napovedi za pretekla leta, pri tem pa so se sklicevali na samoprijavo.

Ugotovili pa so, da jim po novih razlagah finančne uprave ne pripadajo davčne olajšave, ki jih sicer omogoča zakon o dohodnini, prav tako jim v primeru samoprijave ne prizna stroškov za malico in pot. Tudi zato čezmejni delavci migranti dobivajo račune za velika doplačila slovenske dohodnine.

Po zdaj veljavnih stališčih ministrstva za finance in finančne uprave zakon o dohodnini predpisuje roke za dohodninsko napoved, in če jih zavezanec ne spoštuje, roke pač zamudi in pozneje ne more več podati novih navedb.

Davčne ugodnosti mu po preteku rokov ne pripadajo, poudarjajo v finančni upravi: »V primeru zamude teh rokov − tudi če gre za samoprijavo − zavezanec ni upravičen do olajšave za čezmejne delovne migrante, ki je bila zakonsko ukinjena z odmernim letom 2014, posebne olajšave za vzdrževane družinske člane in priznavanja stroškov v zvezi z delom v tujini.«