Kandidat za novega direktorja DUTB Petrič: »Pogoj je, da delam brez plačila«

Slaba banka: od kandidatov vlade za nove direktorje je odkrito spregovoril le Stojan Petrič.

Objavljeno
26. februar 2015 19.00
jsu*Petric Vrh slovenskega gospodarstva
Suzana Kos, Ozadja
Suzana Kos, Ozadja
Ljubljana – Premier Cerar je napovedal, da bodo glede slabe banke ukrepali v smeri zmanjšanja obsega prejemkov in kadrovskih sprememb, da bi zagotovili boljši nadzor in bolj učinkovito delo. Slaba banka bo na seji vlade v torek.

Zakaj je po tem, ko se je oktobra lani upokojil in po dolgih letih vodenja zapustil mesto predsednika uprave enega najbolj uspešnih koncernov pri nas, idrijskega Kolektorja, Stojan Petrič privolil v nove izzive? »Odgovor je zelo enostaven, gospodarski minister me je prosil, da bi sprejel to funkcijo; edini pogoj, ki sem ga postavil je, da jo opravljam brezplačno. Sprejeli so ga, poslal sem svoj življenjepis in s tem je zadeva zame končana. S svojim znanjem in izkušnjami bi rad pomagal, da bodo morda naši vnuki bolje živeli,« odgovarja Petrič, eden od kandidatov za novega neizvršnega direktorja slabe banke (DUTB).

Drugi kandidat Marko Simoneti, profesor z ljubljanske pravne fakultete, nekdanji nadzornik Luke Koper, pa med drugim nekdanji predsednik nadzornega sveta NLB in prvi mož Ljubljanske borze, nas je odpravil na kratko: »Ker je zadeva v teku, ne dajem komentarjev.« Tretji kandidat Primož Karpe, ki je sicer pred dnevi javno že potrdil, da je dal načelno soglasje za kandidaturo, se ni odzval. Karpe je eden od partnerjev naložbenega sklada Blue Sea Capital, registriranega v Luksemburgu, pred tem je bil med drugim zaposlen v Telekomu in banki SKB.

Trije se bodo poslovili

Vlada lahko razreši in imenuje neizvršne direktorje, ti pa na razpisu izberejo še izvršne. Tako je zdaj načrtovana zamenjava treh od štirih, in sicer nekdanjega sekretarja na ministrstvu za finance Mitje Mavka (zdaj dela v Londonu, za svojo funkcijo v slabi banki pa na mesec prejeme še 6000 evrov bruto, plačane ima stroške bivanja v Sloveniji ter stroške prihoda in prehrane), za trud naj bi se zahvalili tudi Carlu-Johanu Lindgrenu in Arneju Berggrenu. Oba na mesec dobita deset tisoč evrov bruto plače, poravnane imata še stroške bivanja v Sloveniji ter za prehrano in prevoz na delo.

Protiovadba

Stojan Petrič je za Delo še povedal, da bo danes vložil kazensko ovadbo proti Hidrii Fin (podjetju, ki spada pod okrilje idrijske Hidrie in s katere prvim možem tega koncerna Edvardom Svetlikom si je že nekaj časa v odkritem konfliktu), saj naj bi bila po njegovem prav ta v ozadju krive ovadbe, v kateri mu očitajo izčrpavanje podjetja FMR in prelivanje denarja na zasebne račune v davčnih oazah.

»Informacija, da sem v predkazenskem postopku, drži, a ta zadeva je inscenirana, očitki so povsem izmišljeni. Tako ali tako pa je polovica Slovenije v predkazanskem postopku,« še komentira.

Petrič je ogorčen zaradi blatenja, ki ga, odkar je informacija o njegovi kandidaturi pricurljala v javnost, doživlja v medijih; ko je bil nadzornik NLB, je banka zmanjševala kreditno izpostavljenost do kritičnih podjetij, trdi, in ne nasprotno kot je poročala nacionalna televizija.