Kapital zapušča Kitajsko, kar je izziv za oblast

Svetovni trg: Zmanjšujejo se tudi devizne rezerve, ki so se z rekordnih štirih bilijonov dolarjev znižale na 3,5 bilijona

Objavljeno
08. november 2015 22.08
Infografika
Miha Zupan, Numerica Partners
Miha Zupan, Numerica Partners
Kitajska celica za vodno mučenje je bil najbolj znan podvig slavnega čarodeja Harryja Houdinija. V njem se je leta 1913 vklenjen izvil iz kovinskega zaboja, do vrha napolnjenega z vodo.

Podobno kot se je Houdini izmuznil iz te akvarijske celice, se iz kitajskega primeža kapitalskih omejitev izvija tudi vse več kapitala.

Po podatkih Bloomberga je letos iz srednjega kraljestva odcurljalo že 669 milijard dolarjev, od tega 194 milijard samo septembra, medtem ko je v celotnem lanskem letu Kitajsko zapustilo »le« 134 milijard dolarjev.

Poleg tega kapitalski eksodus vztrajno prazni tudi kitajske kašče z deviznimi rezervami. Te so od sredine lanskega leta z rekordnih skorajšnjih štirih bilijonov dolarjev upadle na dobrih 3,5 bilijona, do konca leta pa bi lahko po podatkih banke Citigroup usahnile na 3,3 bilijona dolarjev. Če se bo ta trend nadaljeval, bi to lahko sčasoma začelo pritiskati tudi na vrednost juana.

Kljub temu pa avtoritete izza komandne plošče kitajskega gospodarstva hitijo poudarjati, da ni razloga za skrb, saj gre le za kratkotrajno muho trga, ki je posledica nedavnega padca na kitajskih borznih trgih ter devalvacije domače valute.

Zdi se da, se je kitajska oblast znašla v nelagodnem položaju. Če bi namreč preveč izrazito in prehitro privile ventil, skozi katerega iz Kitajske odteka kapital, bi to na trg poslalo negativen signal ter povpraševanje po tuji valuti le še spodbudilo.

Poleg tega bi si s tem Kitajska otežila tudi težko pričakovano uvrstitev v valutno košarico SDR Mednarodnega denarnega sklada, ki bi se lahko zgodilo v prihodnjih mesecih.

Če ne bodo storili nič, pa se zdi, da se bo beg kapitala še naprej nemoteno nadaljeval in razjedal kitajske devizne rezerve.

Kot najverjetnejši se zdi scenarij, po katerem bi Kitajska s serijo rahlih ukrepov nekoliko privila primež dosedanjih kapitalskih omejitev – trenutno vsak Kitajec uradno lahko prenese v tujino le 50.000 dolarjev na leto.

In v manjši meri se to že dogaja. Do pred kratkim je oblast ob inovativnih načinih prelivanja kapitala iz države, ki so zacveteli kot posledica prej omenjenih omejitev, pogosto zamižale na eno oko, zdaj pa se začele bolj budno nadzirati pretok kapitala, kitajska državna uprava za devize pa je pred kratkim omejila tudi višino zneska, ki ga na bankomatih v tujih državah lahko dvignejo Kitajci.

Z nekoliko cirkuškega pridiha z začetka članka lahko rečemo, da je Kitajska v teh razmerah podobna vrvohodcu. V dani situaciji mora zelo spretno loviti ravnotežje, vsak hiter korak pa bi jo lahko pahnil z vrvi. Prej ali slej bo postalo jasno, ali je Kitajska Houdini ali pa le vaški čarovnik s kupčkom kart.