Kitajska bo investirala v evropski sklad za naložbe

Kitajska je napovedala, da bo kot prva država nečlanica EU prispevala k 315 milijard evrov vrednemu naložbenemu načrtu za Evropo.

Objavljeno
28. september 2015 17.19
tre-TRUBARJEVA CESTA
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana − Kitajska je na gospodarskem in trgovinskem dialogu, ki poteka danes med predstavniki kitajske vlade in EU v Pekingu − na srečanju sta bila kitajski podpredsednik Ma Kai in podpredsednik evropske komisije Yirki Katainen − napovedala, da bo kot prva država nečlanica EU prispevala k 315 milijard evrov vrednemu naložbenemu načrtu za Evropo, so sporočili iz Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji.

Evropska komisija in Kitajska sta med srečanjem na vrhunski ravni podpisali tudi memorandum o soglasju o poglobitvi sodelovanja na področju infrastrukture, opreme, tehnologije in standardov. K okrepitvi naložb med EU in Kitajsko na vseh ravneh naj bi prispevalo tudi oblikovanje posebne skupne delovne skupine. V to skupino bi vključili tudi strokovnjake iz fonda za kitajsko svileno cesto, strokovnjake evropske komisije, kakor tudi Evropske investicijske banke (EIB). Partnerici sta prav tako podpisali prelomni dogovor v globalni tekmi za razvoj omrežij 5G.

Naložbeni načrt za Evropo naj bi poglobil enotni trg, zagotovil preglednost in tehnično podporo naložbenim projektom ter omogočil pametnejšo uporabo novih in obstoječih finančnih virov. Po ocenah lahko k BDP EU v prihodnjih letih prispeva 330 do 410 milijard evrov in ustvari 1−1,3 milijona novih delovnih mest. Do zdaj je prispevek k naložbenemu načrtu EU napovedalo devet držav članic EU.

Podpredsednik evropske komisije Katainen je pri tem dejal, da po zelo konstruktivnem dialogu s podpredsednikom kitajske vlade Ma Kaiem pričakujejo realne rezultate od kooperacije EU-Kitajska pri naložbah. To je pravi trneutnek za investiranje v Evropo, zato je navdušen, ker je Kitajska napovedala svoje namere, da bo prispevala k temu investicijskemu načrtu.

Evropska komisarka za promet Violeta Bulc podpira ustanovite platforme EU-Kitajske, saj verjame, da bo to prineslo pomembne ugodnosti za obe strani pri uporabi sinergij med infrastrukturami in investijskimi načrti ter politikami, kakor tudi pri podjetniških priložnostih, ki bodo pospešile zaposlovanje, rast in razvoj v naših deželah.