Kitajska želi v Macau turizem

Svetovni trg: Pregon korupcije na Kitajskem je upočasnil tudi rast igralništva v Macau, ki je že zasenčil Las Vegas.

Objavljeno
08. april 2016 19.04
reu-MACAU-GROWTH/
Miha Zupan, Numerica Partners
Miha Zupan, Numerica Partners

V preteklih člankih sem že pisal o Macau, azijski igralniški meki. To posebno administrativno območje Kitajske, ki leži le streljaj od Hongkonga, je v zadnjih 15 letih iz nič vzklilo v največjo svetovno igralniško oazo in po višini igralniških prihodkov popolnoma zasenčilo bolj znani Las Vegas.

Po tem ko se je konec leta 2012 na kitajski predsedniški prestol zavihtel Xi Jinping in začel svojo kampanjo pregona korupcije, se je trend začel obračati.

Rast igralništva v Macau je do takrat temeljila večinoma na premožnejših kitajskih kockarjih, ki jih je Jinpingov boj proti korupciji najbolj udaril po žepih.

Ni preveč presenetljivo, da so igralniški prihodki v Macau najprej začeli rasti vse počasneje, sredi leta 2014 pa zmanjševati. S tem so svojo pot navzdol začele tudi cene delnic tamkajšnjih igralniških podjetij in do danes izgubile skoraj 70 odstotkov svojih vrednosti.

V prvih mesecih lani so se na koncu dolgega predora začeli kazati prvi soji luči.

Padanje prihodkov se je namreč začelo upočasnjevati, ob februarskem komaj opaznem 0,1-odstotnem padcu pa se je zazdelo, da se bo trend po 20 mesecih padanja le obrnil.

Žarek upanja se je dotaknil tudi cene delnic igralnic v Macau, ki so od začetka tega leta do danes povprečno zrasle za dobrih 12 odstotkov.


Optimizem ni trajal dolgo, saj je že mesec pozneje sledil hladen tuš – marčevski igralniški prihodki so se v primerjavi z letom prej znižali za 16 odstotkov, kar je največji padec v preteklih nekaj mesecih.

Zanimivo bo videti, kakšen magnet za obiskovalce bodo trije novi hotelsko-igralniški kompleksi s skupaj 4200 sobami, ki naj bi se tam odprli letos.

Največji ter najbolj ekstravaganten med njimi je Parisian Macao s 3000 sobami, pred katerim bo stala 150-metrska replika Eifflovega stolpa.

Spodbudno je tudi dejstvo, da je Macau omenjen tudi v nedavno sprejeti kitajski petletki. V svojem gospodarskem načrtu za prihodnjih pet let je namreč kitajska vlada začrtala razvoj Macaua v »svetovni turistični center«.

Kitajski birokratski aparat je marca, prvič po letu 2007, spremenil svojo imigracijsko politiko ter Kitajcem nekoliko olajšal postopek pridobivanja viz za Macau. To bo gotovo pripomoglo k povečanemu obisku te igralniške meke, še posebej za 35 milijonov prebivalcev njegove sosednje kitajske province Guangdong.

Ob sedanji politiki kitajske vlade je v prihodnjih nekaj mesecih mogoče pričakovati še dodatne konkretnejše poteze za spodbujanje turizma v Macau.

Pri vsem tem se zdi, da so prvi znaki stabilizacije (igralniškega) turizma v Macau na obzorju. Dokler pa se ne pokažejo jasnejši signali obrata skoraj dveletnega trenda padanja, je še prezgodaj polagati igralne žetone na delnice tamkajšnjih igralnic.