Kitajski kongres – veter sprememb ali piš kontinuitete?

Svetovni trg: na Kitajskem se še vedno držijo Dengoveg načela, da naj bo gospodarstvo kot ptica v kletki.

Objavljeno
13. oktober 2017 18.46
Peter Jenčič, Alta Skladi
Peter Jenčič, Alta Skladi
Na zahodni strani ogromnega Trga nebeškega miru stoji ogromna stavba kitajskega parlamenta. V veliki dvorani kitajskega ljudstva bo v sredo, 18. oktobra 2287 delegatov preko glasovanja izrazilo svoje politično razmišljanje. Kongres Kitajske komunistične partije, tokrat že devetnajsti zapored, je ključni politični dogodek na Kitajskem. Vsakih pet let delegati izvolijo novo politično vodstvo in s svojim izborom (potrditvijo) določijo gospodarsko, socialno, razvojno in tako naprej prihodnost Kitajske. Namenoma sem v oklepaj napisal, da delegati zgolj potrdijo izbor, saj je glasovanje vnaprej dogovorjeno in delegati predstavljajo predvsem fascinantno estetsko kuliso.

Dogovor se pripravi in uskladi v tednih in mesecih pred kongresom. Ključna telesa so t. i. stalni odbor politbiroja (v zadnjem mandatu je obsegal sedem predstavnikov, v preteklosti je mesta v tem najvišjem političnem organu zasedalo med pet in enajst predstavnikov komunistične partije), širši politbiro (25 predstavnikov) in 205 predstavnikov v centralnem komiteju. Letošnji kongres je zelo pomemben, saj bo zaradi nepisanih pravil glede upokojevanja najverjetneje na prepihu pet predstavnikov stalnega odbora, 11 predstavnikov politbiroja in približno polovica od 205 predstavnikov centralnega komiteja. Ob tako veliki fluktuaciji ključnih političnih predstavnikov ni presenetljivo, da je letošnji kongres za prihodnost še posebej pomemben.

Predsednik Xi Jinping je v prvem petletnem obdobju s pomočjo boja proti korupciji učvrstil svojo politično moč. Politične likvidacije in aretacije nekaterih upokojenih predstavnikov politbiroja so nakazale, da je konsolidacija moči v teku. Potrditev, da tudi v prihodnje ne bo veliko drugače, utegnemo dobiti v sredo, saj utegne kongres preko prej omenjenih nepisanih pravil glede upokojevanja eno ključnih funkcij (premierski položaj) dodeliti dosedanjemu prvemu borcu proti korupciji – Wang Qishanu.

Ta poteza bi pomenila, da bo dosedanjemu premierju Li Keqiangu dodeljena manj pomembna funkcija znotraj politbiroja, utegne pa se celo upokojiti. To v praksi ne bi predstavljalo pretresa za kitajsko gospodarstvo, saj analitiki menijo, da je Li en najšibkejših premierjev v novejši kitajski zgodovini.

V času Deng Xiaopinga (v 80. letih) je Chen Yun dejal, da mora biti trg na Kitajskem kot ptica v kletki – kletka ne sme biti premajhna, da se ptič ne zaduši, vendar ne brez kletke, saj bi ptica odletela drugam. Teh načel se na Kitajskem držijo še danes. V zadnjih mesecih smo videli (primer združitve premogovnika Shenhua in podjetja za proizvodnjo električne energije Guodian), da se Kitajska zelo trudi ustvariti nacionalne šampione, ki bodo v globalnem kontekstu med vodilnimi podjetji. Še naprej lahko pričakujemo nekoliko shizofreno delovanje oblasti – večji nadzor nad še večjimi državnimi podjetji, na drugi strani pa promoviranje delovanja tržnih principov pri manjših podjetjih in po mnenju partije manj ključnih panogah.

Za vlagatelje pa bo bolj kot zaveza glede gospodarske rasti (ki jo utegnejo celo umakniti) pomembno delovanje glede dolga in deleža slabih posojil v finančnem sektorju. Zaslediti je moč mnenja finančnih analitikov, da bodo kitajske oblasti po kongresu še v letošnjem letu dokapitalizirale banke. Trenutne cene bančnih delnic so precej blizu knjigovodski vrednosti, kar bi imelo določen smisel. V kolikor bo do teh dokapitalizacij tudi prišlo še letos, je to po mojem mnenju izjemna podlaga za donosno leto 2018 na kitajskih borzah.