Kitajski uvoz padel kar za petino

Za mnoge presenetljiva januarska zunanjetrgovinska statistika oslabila juan.

Objavljeno
09. februar 2015 14.28
CHINA-ECONOMY/TRADE
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljubljana – Kitajski uvoz je prejšnji mesec, glede na januar 2014, padel skoraj za petino, je objavila tamkajšnja državna statistika.

Natančneje, Kitajci so januarja letos na tujem kupili za 860 milijard juanov (138 milijard dolarjev) blaga oziroma za 19,9 odstotka manj kot lanskega januarja.

V istem primerjalnem času je padel tudi kitajski izvoz, in sicer za 3,3 odstotka oziroma na 1230 milijard juanov (197 milijard dolarjev), trgovinski presežek pa je poskočil.

Podjetja iz EU so januarja letos vrednostno izvozila na Kitajsko za 6,9 odstotka manj kot lanskega januarja, uvozila pa za 4,4 odstotka manj.

Sicer pa so najpomembnejši kitajski izvozni trgi ZDA (16,7-odstotni delež v kitajskem izvozu), Japonska in Južna Koreja. Njeni najpomembnejši nabavni trgi pa so Južna Koreja (9,4-odstotni delež v Kitajskem uvozu), Japonska, Tajvan in ZDA, od evropskih držav pa Nemčija.

Šibkejši juan

Kitajska je imela torej prejšnji mesec kar 370 milijard juanov (59 milijard dolarjev) trgovinskega presežka, znižala pa se je vrednost kitajske nacionalne valute glede na dolar.

Kitajska centralna banka je danes še pred odprtjem znižala tečaj domače valute na 6,13 juana za dolar, s prejšnjih 6,12. A je potem vrednost juana še zdrknila, tako, da je treba odšteti že 6,25 juana za dolar. Mimogrede, dnevno nihanje tečaja je dovoljeno v okviru dveh odstotkov.

Nižji borzni indeksi

Na januarsko zunanjetrgovinsko statistiko Kitajske so se negativno odzvale tudi borze, najprej azijske, nato pa še druge. Na londonski borzi je indeks FTSE (300 najpomembnejših evropskih) padel za 0,7 odstotka.

Čeprav so mnoge podatki o zunanjetrgovinski menjavi Kitajske v prvem letošnjem mesecu presenetili, ekonomski analitiki poudarjajo, da gre za logično posledico ohlajanja kitajskega gospodarstva.

Lani je imela Kitajska 7,4-odstotno gospodarstvo rast (načrtovana je bila 7,7-odstotna rast), za letos pa tuji ekonomski analitiki Kitajski napovedujejo nadaljevanje upočasnitve rasti.

Pod pritiskom je zlasti industrija, saj se nižajo naročila tako domačih kot tudi tujih kupcev.

Za investitorje še privlačna

Pa vendar mnogi tuji naložbeniki vidijo Kitajsko kot najprimernejšo gostiteljico tujih neposrednih vlaganj. Lani so jih uresničili za 128 milijard dolarjev in tako je Kitajska v vrhu lestvice držav, ki so lani privabile največ tujih investicij.

Vendar pa naj opozorimo, da analitiki obravnavajo Hongkong, v katerem so tuji naložbeniki lani uresničili za 111 milijard dolarjev, ločeno.