Kmalu bo pokojnina le še polovica plače

Z dodatnim pokojninskim varčevnajem si lahko popravimo vse slabše obete za javno pokojnino

Objavljeno
23. oktober 2014 20.31
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana - Obvezno pokojninsko zavarovanje se zaradi demografskih težav pri nas še dodatno zaostruje, zato pri Pokojninski držubi A menijo, da lahko že v nekaj letih pričakujemo starostno pokojnino, ki bo dosegla le še 57 odstotkov povprečne neto plače zaposlenega in to za celih 40 let delovne dobe. O tem so govorili tudi na današnjem strokovnem posvetu Pokojninske družbe A, kjer so svarili, da se bo delež starejših od 64 let v naslendjih letih hitro povečeval, hkrati pa zmanjševal delež mlajših oziroma starih od 20 do 64 let. Po statističnih podatkih je bilo v prvi polovici letošnjega leta v Sloveniji 17,5 odstotka oseb, starih vsaj 65 let in že v 30 letih se lahko po napovedih Eurostata število starejših nad 65 zviša na 29 odstotkov vseh oseb. Tudi zato  je Peter Filipič, predsednik uprave te družbe, poudaril, kako pomembno je dodatno pokojninsko zavarovanje (DPZ).V večini razvitih držav lahko upokojenci pričakujejo bistveno višje pokojnine, preko 70 odstotkov plače pred upokojitvijo, jasno, tudi s pomembnim deležem dodtanega pokojninskega zavarovanja.

V vzajemnih "pokojnincih" skoraj milijarda evrov

Po podatkih ministrstva za delo je bilo konec leta lani v dodatno pokojninsko zavarovanje vključenih 495.894 zavarovancev, od tega je imela več kakor polovica, 249.153 zavarovancev, to dodatno pokojninsko zavarovanje sklenjeno pri vzajemnih pokojninskih skladih, med slednje sodi tudi Pokojninska družba A.

Številke ministrstva in ATVP o splošnih podatkih, kakor je tudi število zavarovancev, se sicer povsem ne ujema, a iz podatkov ATVP je razvidno, da sredstva pokojninskih skladov vendarle naraščajo. Tako je bilo samo v vzajemnih pokojninskih skladih 29. avgusta letos za dobrih 920 milijonov evrov, torej blizu milijarde evrov.


Na posvetu Pokojninske družbe A so se seveda osredotočali na problem vedno nižjih javnih pokojnin in zato toliko večje potrebe po dodatnem pokojninskem varčevanju. Poslovanje svoje družbe ocenjujejo kot uspešno, saj so imeli v obdobju od januarja do septembra 4,23 -odstotni donos. Eden od razlogov za dober donos nekaterih izvajalcev naj bi bil, kakor so pred časom pojasnjevali na Pokojninski družbi A tudi dejstvo, da so nekateri izvajalci v zadnjem času spremenili vrednotenje naložb. Za to naj bi se med drugim odločili, ker precejšnje število izvajalcev dodatnega pokojninskega varčevanja sredstva nalaga v obveznice Republike Slovenije. Zaradi znantnega dviga cen teh obveznic letos, je to seveda vplivalo tudi na donose izvajalcev zavarovanja, ki te obvzenice vrednotijo po tržnih cenah. Pri Pokojninski družbi A sicer menijo, da so si tako lahko nekateri "pokojninci" zelo povišali letošnji donos, hkrati pa bi to lahko vplivalo na nižje donose v prihodnjih letih.

Novost za mlajše zavarovance

Pri Pokojninski družbi A napovedujejo, da bodo z začetkom prihodnjega leta ponudili novo naložbeno politiko življenskega cikla, ki pa bo namenjena zlasti mlajšim zavarovancem. V portfelju te ponudbe bo več delnic, kakor pa jih ponujajo v zdajšnjih paketih, kjer sledijo naložbeni politiki zajamčenega donosa.