Kohezijski regiji - Zahodna in Vzhodna Slovenija

Z ustanovitvijo dveh kohezijskih regij smo dobili tudi njune razvojne svete in vodstvo.

Objavljeno
18. julij 2013 20.28
Muzej kozolcev na prostem 14.6.2013 Šentrupert Slovenija
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana - Danes so v Ljubljani ustanovili kohezijsko regijo Zahodna Slovenija, v Mariboru pa kohezijsko regijo Vzhodna Slovenija. Razvojni svet kohezijske regije Zahodna Slovenija bo vodil Tone Peršak (župan občine Trzin), za podpredsednika je bil imenovan Bogomir Filipič (direktor BSC Kranj), razvojni svet kohezijske regije Vzhodna Slovenija bo vodil dr. Ivan Žagar, župan občine Slovenska Bistrica, podpredsednik bo imenovan na prihodnji seji.

Dve kohezijski regiji smo dobili pred časom po nekajletnih postopkih z Evropsko komisijo, saj je bilo že pred leti jasno, da je zahodni del Slovenije v povprečju bolj razvit kakor vzhodni in da ponekod, zlasti v Osrednji Sloveniji, presega evropsko razvitnostno povprečje. To pa je namreč tudi merilo za pridobivanje kakovostnih evropskih sredstev.

Ob priložnosti ustanavljanja kohezijskih svetov obeh regij je Monika Kirbiš Rojs, državna sekretarka iz ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, tudi pojasnila neformalna izhodišča za Partnerski sporazum za črpanje sredstev in evropskih skladov za obdobje 2014-2020. To je ključni dokument, na podalgi katerega država črpa evropska sredstva. Ta izhodiščni Partnerski sporazum je Slovenija že posredovala Evropski komisiji. Ob tem je Kirbiš Rojsova dejala, da smo eni redkih, ki zato lahko takoj nadaljujemo s postopki usklajevanja v Bruslju.

Evropska komisija je sicer za prihodnje programsko obdobje 20142020 sprejela Skupni strateški okvir, v katerem so opredeljena skupna določila za vseh pet skladov EU - Evropski sklad za regionalni razvoj, Evropski socialni sklad, Kohezijski sklad, Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja in Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo. Skladi predstavljajo glavni vir naložb na ravni EU za pomoč državam članicam pri ponovnem zagonu in povečevanju rasti ter oživljanju zaposlovanja ob hkratnem zagotavljanju trajnostnega razvoja v skladu s cilji strategije Evropa 2020. Celoten prispevek Slovenije k doseganju ciljev Strategije Evropa 2020 bo opredeljen v omenjenem Partnerskem sporazumu, ki ga bo Slovenija sklenila z Evropsko komisijo.