Kriza v zavarovalništvu popušča

Polletni rezultati zavarovalnic kažejo, da se zavarovalniška premija spet dviguje.

Objavljeno
17. avgust 2015 18.30
SLOVENIJA,LJUBLJANA,26.11.2012,ZAVAROVALNICA TRIGLAV.FOTO:MAVRIC PIVK/DELO
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana – Polletni rezultati o poslovanju zavarovalnic kažejo, da morda kriza le popušča, saj indeksi rasti premij zlasti v zadnjih mesecih preraščajo lanske številke. Povrhu rezultatov niso »kvarile« niti hude katastrofe in neurja, ki jih na srečo letos še ni bilo.

Zavarovalnice, razen nekaterih, polletnih rezultatov še niso posamično objavile, v tabeli je prikazana skupna premija. A že po prvih skopih poslovnih razgrnitvah je razvidno, da se zavarovalniška premija spet dviguje. Če premija raste, ker se primeži krize rahljajo, so lahko skupni poslovni rezultati odvisni tudi od dejstva, da letos na srečo velikih naravnih katastrof ni bilo. Kako slovenske zavarovalnice ocenjujejo prvo polovico zavarovalniškega leta?

Glavni generator so življenjska zavarovanja

Skupina Triglav je s prvim polletjem 2015 zadovoljna. Kot skupina so zbrali za slabih 508 milijonov evrov kosmate premije. Zavarovalnica Triglav (ZT) ostaja glede na sprejeto strategijo osredotočena na zavarovalništvo. »Prvi rezultati kažejo pravilnost naših usmeritev, saj je obračunana kosmata zavarovalna in sozavarovalna premija Skupine Triglav v prvem polletju 2015 primerjalno z istim obdobjem lani zrasla za štiri odstotke.« A pri tem opozarjajo, da ostajajo razmere na njihovih sedmih zavarovalnih trgih zahtevne tudi v letu 2015.

»Zavarovalništvo je neposredno povezano s stanjem in stopnjo razvitosti določenega gospodarstva, a žal njegovo okrevanje vpliva na našo dejavnost z določenim časovnim zamikom. Stagnacija zavarovalniškega trga povečuje tudi konkurenco med zavarovalnicami, kar ima dodaten vpliv na obseg obračunane zavarovalne premije. V prvem polletju večji škodni dogodki niso vplivali na naše poslovanje, pomemben vpliv pa so imele spremenjene razmere na kapitalskih trgih, ki v primerjavi z lani ne ponujajo več izjemnih donosov od naložb.«

Celotna premija klasičnih zavarovanj je v tem obdobju zrasla za 0,23 odstotka, glavni generator letos so življenjska zavarovanja, pa ugotavljajo pri zavarovalnici Adriatic Slovenica (AS). Pri AS so v prvem polletju rastla življenjska zavarovanja in upadla premoženjska, skupaj z zdravstvenim. Škode pa se povečujejo tudi zaradi vse bolj razširjenih kritij, ki jih ponuja zavarovalnica.

Gospodarsko okrevanje godi zavarovalnicam

Z rezultati so zadovoljni pri naši največji bančni zavarovalnici, kakor se sami poimenujejo, pri zavarovalnici NLB Vita: »Postopno okrevanje slovenskega gospodarskega prostora in posledično pozitiven trend v rasti BDP se kaže tudi v poslovanju NLB Vite, ki ji je v tem obdobju uspelo okrepiti svoj tržni delež na trgu življenjskih zavarovanj ter hkrati ostaja vodilna slovenska bančna zavarovalnica. Pozitivno poslovanje preteklega leta smo letos še izboljšali in konec julija dosegli šestodstotni rast premije glede na isto obdobje lani.« Kot pojasnjujejo, jim je pri dobrih rezultatih precej koristila tudi uvedba zdravstvenega zavarovanja z asistenco v tujini.

Tudi pri zavarovalnici Merkur prvo polovico leta ocenjujejo za uspešno na vseh zavarovalnih vrstah, kjer, razen na področju življenjskih zavarovanj, dosegajo večjo rast od rasti trga. A pri tem opozarjajo, da vendar prihaja ključno obdobje leta (od avgusta do novembra), ko je zadnja leta več hujših vremenskih pojavov (toča, poplave in podobno), zato v tem trenutku še težko ocenjujejo oziroma predvidevajo letošnji škodni rezultat na tem področju premoženjskih zavarovanj.

Zavarovalnica Grawe je rezultate prvega polletja objavila med prvimi. Obseg poslovanja so povečali za kar sedem odstotkov v primerjavi z lanskim letom in v tem obdobju jim je uspelo zbrati več kot 17 milijonov evrov bruto obračunane premije. Predvidevajo, da je k dobrim rezultatom pripomoglo tudi ugodno vreme, seveda pa tudi njihova ponudba. Božo Emeršič, predsednik uprave slovenske hčerke graške zavarovalnice Grawe, pojasnjuje: »V prvi polovici leta so naše stranke zelo pozitivno sprejele prenovljen paket avtomobilskih zavarovanj, za katerega verjamem, da je najbolj prilagojen potrebam slovenskega potrošnika.«

Življenjska zavarovanja spet bolj zanimiva

V Zavarovalnici Maribor (ZM) so kratki; ugotavljajo, da je na področju »katastrofalnega« škodnega dogajanja letošnje prvo polletje boljše od preteklih let. Na Zavarovalnici Tilia so v prvem polletju obračunali nekoliko manj premij kot v istem obdobju lani. »Vzrok za pričakovani padec pripisujemo predvsem prenosom nekaterih obračunov zavarovanj s skadenco v januarju 2015 v december 2014. Sicer pa je v obdobju 1–6/2015 Tilia dosegla 4,4-odstotni delež med vsemi zavarovalnicami, ki delujejo na slovenskem zavarovalnem trgu.«

Skupni podatki o zbrani premiji kažejo, da se je v zadnjih mesecih prvega polletja zlasti okrepilo povpraševanje po življenjskih zavarovanjih, ki je sicer v letih krize precej upadlo. Čemu zavarovalnice to pripisujejo?

Na Triglavu pravijo, da že od lani na slovenskem trgu zaznavajo porast zavarovalne premije življenjskih zavarovanj, zlasti vplačil dodatnih naložbenih življenjskih zavarovanj. »Nedvomno je navedeno posledica dejstva, da gospodarstvo že kaže določena znamenja oživljanja in skromne rasti, kar se kaže v ravnanju zavarovancev. Dodatni dejavniki uspešnih rezultatov Skupine Triglav na slovenskem trgu so tudi premišljen tržni nastop ZT, povečana učinkovitost njene prodajne mreže in dosledna usmerjenost vseh naših prodajnih aktivnosti k strankam.«

Stranke ponovno sklepajo nova zavarovanja

Tudi pri AS opažajo porast življenjskih zavarovanj. Gabrijel Škof, predsednik uprave AS, pravi: »Porast premij življenjskih zavarovanj kaže na to, da se stranke v kriznih časih še toliko bolj zavedajo pomena osebne varnosti in posegajo po kakovostnih rešitvah za lastno varnost in varnost najbližjih.«

Pri NLB Vita ugotavljajo, da je izboljšanje gospodarskih razmer prav gotovo pripomoglo k porastu obračunane premije življenjskih zavarovanj, ki pa je glede na evropski prostor še vedno na nizki ravni in kaže, da je prostora za rast še veliko. »V prid rasti gredo tudi skoraj ničelne obrestne mere depozitov, ki stranke silijo, da iščejo druge, dolgoročnejše oblike varčevanja. Menimo, da gre pričakovati porast premije življenjskih zavarovanj tudi v prihodnje, še posebno z vidika zavedanja o pomembnosti lastnega varčevanja za pokojnino, o čemer NLB Vita svoje stranke vseskozi ozavešča.«

Na zavarovalnici Merkur so prepričani, da je premije življenjskih zavarovanj rastejo tudi zato, ker kriza popušča in se vrača zaupanje v tovrstne, predvidoma dolgoročnejše zavarovalne produkte. »Sledimo tudi trendu, da stranke, ki so v času krize zaradi poslabšanja finančnega statusa stornirale obstoječa življenjska in druga zavarovanja, zdaj ponovno sklepajo nova, kar verjetno vsaj delno potrjuje vašo domnevo o popuščanju krize.«

Pri zavarovalnici Grawe so se v prvem polletju za kar 16 odstotkov povečala izplačila zavarovalnin pri življenjskih zavarovanjih iz naslova dospetja dolgoročnih polic življenjskih zavarovanj. »Pred skoraj 25 leti je bila Grawe zavarovalnica prva v Sloveniji, ki je ponudila moderna, evropska, klasična življenjska zavarovanja z devizno klavzulo. To ponudbo so v začetku tega tisočletja nadgradili z naborom naložbenih življenjskih zavarovanj, ki jih odlikuje izbor skladov, kjer je varnost vloženih sredstev visoka prioriteta.«

Drugi steber privlačnejši tudi za mlade

V Zavarovalnici Maribor (ZM) so odgovorili, da večjih sprememb še ne opažajo, a kljub temu: »Prvi koraki so vidni predvsem na področju življenjskih zavarovanj z varčevalno komponento, saj se vedno več zavarovancev odloča za te produkte na podlagi rezultatov preteklih let in prepoznavanja potencialne rasti globalnih trgov.« Na Zavarovalnici Tilia so letos veliko pozornosti namenili področju življenjskih zavarovanj, zlasti razvoju produktov, kar je pripomoglo k njihovi rasti.

Največji padec premij za dodatno pokojninsko zavarovanje, ki se uvršča med življenjska zavarovanja, pa je bil v drugem polletju 2013, v letih 2014 in 2015 ravno pri Modri zavarovalnici, kar je posledica sprejetih varčevalnih ukrepov za javni sektor, saj so se občutno znižale kolektivne premije dodatnega pokojninskega zavarovanja javnih uslužbencev (na letni ravni s 60 milijonov evrov na 20 milijonov evrov leta 2014, leta 2015 pa bodo še nekoliko nižje). Nova zakonodaja z možnostjo varčevanja v skladih življenjskega cikla omogoča izbiro naložbene politike, prilagojene posamezniku, zato postaja drugi steber privlačnejši tudi za mlajše, odgovarjajo iz Modre zavarovalnice.