»Le« 5,4 milijardna ameriška kazen za Deutsche Bank?

Evrsko območje se bo morda vendarle izognilo svojemu Lehmanu.

Objavljeno
30. september 2016 22.50
Germany Deutsche Bank
Denis Pavlič
Denis Pavlič
Berlin - Zaradi grožnje gigantskih ameriških kazni so Deutsche Bank že napovedovali usodo finančne ustanove Lehman Brothers, katere bankrot je sprožil ameriško nepremičninsko in svetovno finančno krizo. Zdaj pa je slišati govorice, da se bo washingtonsko pravosodno ministrstvo zadovoljilo z dobrimi petimi milijardami dolarjev za vlogo največje nemške banke pri tedanjih manipulacijah, kar je še vedno zelo veliko denarja, a so ga v Frankfurtu približno toliko že dali na stran za morebitne kazni in tožbe.

V Berlinu in najbrž tudi v Washingtonu upajo, da bo s tem minila velika nevarnost evrskemu območju, zaradi katere so v minulih dneh načrte državne pomoči Deutsche Bank zanikali vsi od kanclerske palače do novega predsednika uprave Johna Cryana. Cena delnic, ki je zaradi umika investitorjev in nastopa špekulantov padla že pod deset evrov, se je danes spet opomogla, pa čeprav so se s svojimi priporočili pred tem že oglasili iz Italije, ki ima tudi več skrb zbujajočih državnih ustanov.

V Rimu ne bi imeli nič proti, če bi Nemčija dovolila večje državne podpore evrskim bankam, ob trikrat nižji ameriški kazni za Deutsche Bank od prej omenjane pa najbrž res ne bo potrebna. Nekateri ameriški finančni mediji so pred tem pravosodno ministrstvo demokratskega predsednika Baracka Obame že obtoževali načrtnega uničevanja evropskega, a tudi domačega finančnega sistema.

Največja nemška banka pa bo morala kljub temu poskrbeti za spremembe svojega poslovnega modela, ki je po prepričanju kritikov še vedno preveč naklonjen investicijskemu bančništvu. V Nemčiji se bodo najbrž spet krepile tudi kritike na račun nizkih obrestnih mer Evropske centralne banke, ki po prepričanju mnogih otežujejo klasično delovanje bank. Predsednik ECB Mario Draghi svojih nasprotnikov ta teden ni prepričal s svojim obiskom v bundestagu.