Malo upokojencev bo dobilo informativni izračun

Večina prejemnikov Zpizovih pokojnin ne izpolni meril za obdavčitev, zato ne dobijo Dursovih letnih ovojnic.

Objavljeno
27. maj 2014 18.33
Posodobljeno
28. maj 2014 09.47
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Davčna uprava bo 30. maja izdala drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2013. Tudi v tem svežnju bo le malo ovojnic za upokojence, pri katerih je edini vir dohodka pokojnina iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Za prejemnike Zpizovih pokojnin iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja je najpomembnejša tako imenovana upokojenska olajšava, ki znaša 13,5 odstotka  pokojnine.

Zakaj ne dobim informativnega izračuna?

Zakaj ne dobim informativnega izračuna, nas večkrat sprašujejo upokojenci, ker jih skrbi, da se je pošta zanje izgubila in bodo zamudili pomembne davčne roke. Po navadi se izkaže, da informativnega izračuna niso dobili, ker se niso uvrstili med davčne zavezance, za katere davčna uprava sestavi informativne izračune.

Na splošno velja, da jih pripravi le za slovenske rezidente (po navadi so to državljani s stalnim bivališčem v državi), ki so imeli v dohodninskem letu bruto dohodke višje od splošne olajšave. Ta za leto 2013 znaša 3302,7 evra. To merilo pa ne velja za prejemnike pokojnine iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja: za to skupino državljanov veljajo pri dohodnini posebna merila.

»Informativnih izračunov dohodnine ne dobijo prejemniki pokojnin, ki izpolnjujejo tri merila: med dohodninskim letom od pokojnine niso plačevali akontacije dohodnine in hkrati niso uveljavljali olajšave za vzdrževane družinske člane, poleg pokojnine pa niso imeli več kot 80 evrov dohodkov, ki so sicer obdavčljivi z dohodnino,« pojasnjujejo v davčni upravi.

Občutna upokojenska olajšava

Prejemnikom pokojnin, ki jih iz obveznega zavarovanja izplačuje zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz), po zakonu o dohodnini pripada tako imenovana upokojenska olajšava, ki znaša 13,5 odstotka odmerjene pokojnine. Prav zaradi te olajšave se le malo prejemnikov Zpizovih pokojnin uvrsti med dohodninske zavezance. »Posebnost te olajšave je, da ne znižuje davčne osnove, ampak znižuje znesek že odmerjene dohodnine od pokojnine,« pojasnjujejo v davčni upravi.

Pri odmeri dohodnine za leto 2013 prejemnikom pokojnin, ki so kadarkoli lani dosegli starost 65. let, še pripada tako imenovana seniorska olajšava, ki za preteklo leto znaša 1421,35 evra, ki je od 1. januarja letos ni več. Prejemnikom pokojnin tako kot vsem zavezancem pripada splošna olajšava.

Vse tri olajšave pomembno vplivajo na znesek Zpizovih pokojnin, pri katerem mora prejemnik med letom plačati akontacijo dohodnine in s katerim se na letni ravni uvrsti med zavezance, za katere davčna uprava sestavi informativni izračun. »Tudi v letu 2013 se je v primerjavi z letom prej zvišal znesek pokojnine, ki ni bila bo obdavčena z dohodnino. Davčni odtegljaj pri pokojninah se je lani začel pri 1095,11 evra, če smo upoštevali le splošno in posebno pokojninsko olajšavo. Če pa smo upoštevali tudi olajšavo na dopolnjeno starost 65 let, se je limit povišal na 1332,03 evra,« pravi direktor sektorja za nakazovanje pokojnin pri Zpizu Boštjan Martinčič.

Vsem prejemnikom pokojnin pripadajo še vse druge olajšave, ki jih zagotavlja zakon o dohodnini, tako da so tudi pri obdavčitvi pokojnin nazadnje pomembne različne osebne okoliščine. Toda že od treh olajšav, ki smo jih opisali, je odvisno, ali se bodo sploh uvrstili med davčne zavezance in jih bodo uporabili.

Večina samo s pokojnino ne doseže obdavčitve

Prejemniki Zpizovih pokojnin so torej lani med letom plačevali akontacijo dohodnine, ko je mesečno izplačilo preseglo 1095,11 evra ali 1332,03 evra, glede na to, ali sta jim pripadali dve ali tri olajšave. Majhen delež upokojencev je dosegel te zneske, kar kažejo tudi podatki zavoda o povprečnih vrednostih izplačanih pokojnin: od januarja do decembra leta 2013 je povprečna izplačana mesečna pokojnina znašala 564,73 evra in povprečna starostna 615,64 evra.

Lani decembra je Zpiz obračunal in plačal 1,332 milijona evrov dohodnine, povprečni znesek obračunane in plačane akontacije je znašal 38,5 evra. Po statističnih podatkih davčne uprave o odmeri dohodnine za leto 2012 je imelo 153.658 ali 15,3 odstotka vseh zavezancev za dohodnino dohodke iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, toda le pri okoli 15.000 zavezancih s to vrsto dohodka so bile pokojnine njihov edini davčni vir. Poprečni dohodek na zavezanca s pokojnino je leta 2012 znašal 8424 evrov in je bil skoraj 300 evrov nižji kot leto prej.