MF spreminja tudi zakon o dohodnini

Dohodninski zakon pri pogodbenem in avtorskem delu usklajujejo z novim Zpiz-2.

Objavljeno
22. maj 2013 12.38
Ljubljana 8.3.2012, ministrstvo za finance foto: Tomi Lombar
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ministrstvo za finance je na svoji spletni strani objavilo predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o dohodnini. Pripombe k predlogu sprejema do 3. junija.

Dohodninski zakon usklajujejo s pokojninskim

Po pojasnilih ministrstva dohodninski zakon tokrat spreminjajo predvsem zaradi zavezancev z dohodki iz drugega pogodbenega razmerja oziroma zavezancev z dohodki iz dejavnosti. Načrtovani popravki v zakonu se nanašajo na prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. »Cilj predloga zakona je predvsem uskladitev določb zakona o dohodnini s spremembami v novih področnih sistemskih zakonih, in sicer v zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Zpiz-2) in v zakonu o delovnih razmerjih (Zdr-1),« pojasnjujejo predlagatelji zakonske novele.

Po pojasnilih ministrstva za finance je večina načrtovanih sprememb v zakonu o dohodnini, ki jih predlagajo z zakonom o spremebah in dopolnitvah, povezana z novim zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju: »V zvezi z Zpiz-2 se bo predvsem spremenil način določanja davčne osnove od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja, uredilo se bo sklicevanje na Zpiz-2 in določila ustrezna davčna obravnava pri akontaciji dohodka iz dejavnosti zaradi možnosti vključevanja samozaposlenih oseb v kolektivno prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.

Iz davčne osnove umikajo socialne prispevke

Spremembe in dopolnitve dohodninskega zakona med drugim spreminjajo določbo, ki ureja davčno osnovo od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja: novela bo zavezancem omogočila, da bodo za znižanje davčne osnove pri  dohodkih iz drugega pogodbenega razmerja lahko upoštevali tudi prispevke za socialno varnost. Zdaj je mogoče davčno osnovo pri teh dohodkih znižati le za normirane oziroma dejanske stroške.

Po pojasnilih predlagatelje se načrtovane uskladitve s pokojninskim zakonom nanašajo na dohodke »iz pogodbenega in avtorskega dela ter za dohodke iz drugih pogodbenih razmerij, od katerih bo od 1. 1. 2014 potrebno plačevati prispevke za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje«, kar bo veljalo za osebe osebe, »ki niso obvezno zavarovane po kakšni drugi zavarovalni podlagi, kot denimo iz delovnega razmerja ali kot samozaposlena oseba, pa dosegajo prej navedene dohodke«.

»Pri akontaciji dohodnine od dohodka iz dejavnosti se bo med olajšave, ki se lahko upoštevajo že pri izračunu akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti, uvrstila tudi olajšava za premije prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, in sicer za premije, ki jih zavezanec zase plačuje v pokojninski načrt kolektivnega zavarovanja,« pojasnjujejo v ministrstvu za finance.  To je posledica nove ureditve po novem zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, dodajajo v ministrstvu, po kateri se od 1. januarja 2013 v kolektivno prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje lahko vključijo tudi zavarovanci, ki opravljajo pridobitno in drugo samostojno dejavnost.

Več davčnih pravic za rezidente EU

V povezavi z novim zakonom o delovnih razmerjih ministrstvo v predlogu zakona o spremebah in dopolnitvah dohodninskega zakona spreminja določbo vrsti in višini odpravnine, ki ne šteje v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja: »Z zakonom se bo v določbi, ki ureja vrsto in višino odpravnine, ki se ne všteva v davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja, uredilo sklicevanje na zakon o delovnih razmerjih, in sicer tako, da se namesto na določen člen tega zakona sklicuje splošno na zakon, ki ureja delovna razmerja in na višino odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razlogov nesposobnosti.«

S predlogom zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o dohodnini ministrstvo tudi odgovarja na zahteve Evropske komisije, ki je v okviru pilotnega projekta  Slovenijo decembra 2012 opozorila na »domnevno nezdružljivost nekaterih določb v slovenski davčni zakonodaji, ki se nanašajo na možnost uveljavljanja posebne osebne olajšave za samozaposlene kulturnike, novinarje in športnike ter na možnost uveljavljanja olajšave za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje. 

»Gre za primere, ko je nerezident Slovenije, sicer rezident Evropske unije, ki svoj dohodek v celoti ali izključno pridobiva iz Slovenije, v primerljivem položaju z rezidentom Slovenije in bi zato moral uživati enako ugodno davčno obravnavo kot rezidenti,« pojasnjujejo v ministrstvu za finance. S spremembami in dopolnitvami dohodninskega zakona bo torej Slovenija omenjenim skupinam nerezidentov zagotovila enake davčne ugodnosti, kot jih uživajo njeni rezidenti.