MF želi »zamrzniti« davčno stopnjo za podjetja

Ministrstvo za finance objavilo predlog zakona o spremembah obdavčitve podjetij.

Objavljeno
20. maj 2013 19.41
jer/ministrstvo za finance
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ministrstvo za finance je danes popoldne na svoji spletni strani objavilo osnutek zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. S predlogom ustavlja načrtovano dodatno zniževanje stopnje obdavčitve do 15 odstotkov in namesto tega predlaga 17-odstotno obdavčitev.

Stopnja naj ostane pri 17 odstotkih
Predlog zakona predvideva »zamrznitev« stopnje davka na ravni 17 odstotkov, kolikor znaša v letu 2013.  »S tem predlogom odstopamo od trenutno predvidene dinamike zniževanja stopnje davka, ki je na podlagi veljavenga zakona (ZDDPO-2) predvidena še v letih 2014 in 2015. Navedena dinamika zniževanja, vključno z določitvijo stopnje za leto 2014, je bila določena z novelo zakona (ZDDPO-2H).«

Vlada Janeza Janše je lani s spremembami in dopolnitvami zakona o davku od dohodkov pravnih oseb predpisala 17-odstotno obdavčitev v letu 2013 in postopno zniževanje obdavčitve, tako da bi stopnja davka v letu 2014 zdrsnila na 16 odstotkov in leto pozneje na 15 odstotkov, kjer bi obstala.

Vlada Alenke Bratušek zdaj predlaga, naj ostane pri 17 odstotkih, tako da je tudi zvišati ne namerava . »Z določitvijo stopnje davka v višini 17 odstotkov se bo davčno breme iz obdavčitve dohodka pravnih oseb ohranilo v višini, kot velja v letu 2013. Zavezanci bodo od leta 2014 dalje plačevali več davka od dohodkov pravnih oseb, kot bi ga plačevali brez spremembe zakona. To bo vplivalo na dobiček zavezancev po obdavčitvi – ta bo nižji, kot bi bil brez spremembe zakona,« pojasnjujejo v ministrstvu za finance.

Uskladitev z insolvenčnim zakonom
S predlogom zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb ministrstvo predlaga še druge spremembe. V povezavi z davčno obravnavo prihodkov oziroma izgub zaradi odpisa dolga v postopku prisilne poravnave ureditev v zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb usklajuje z ureditvijo po zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP): »Predlagamo uskladitev davčne ureditve s pravili, ki veljajo po ZFPPIPP. Tako predlagamo črtanje 28. člena ZDDPO-2, ki ni več relevanten. Predlagamo tudi uskladitev določbe glede pokrivanja davčne izgube z veljavno ureditvijo po ZFPPIPP. Ker se prihodki iz naslova odpisa dolgov v postopku prisilne poravnave ne vključujejo več v davčno osnovo, tudi ni podlage za pravico do pokrivanja davčne izgube iz preteklih let za znesek teh odpisov dolgov.«

Izboljšave v povezavi s tanko kapitalizacijo
V povezavi s tako imenovano tanko kapitalizacijo ministrstvo predlaga razširitev definicije oseb, »ki zapadejo pod pravilo tanke kapitalizacije, na povezane osebe, ki do sedaj niso bile zajete, predvsem tako imenovane sestrske družbe«.

Upoštevali so rešitev, ki je že določena v veljavni ureditvi za posojila tretjih oseb v povezavi z jamstvom delničarja, pojasnjujejo predlagatelji: »Predlagamo poenostavitev v zvezi z izračunom povprečnega stanja kapitala na način, da se povprečje izračuna iz stanj kapitala na začetku in na koncu davčnega obdobja. Predlagamo izenačitev definicije kapitala za namene tega člena z definicijo, ki velja za kapital po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, oziroma po računovodskih standardih, pri čemer je iz izračuna povprečnega stanja kapitala izvzet le čisti dobiček oziroma čista izguba poslovnega leta, ker se postavka izračuna oziroma je na razpolago šele po izračunu davka.«

Zakon dopolnjujejo tudi v določbi o olajšavi za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, ki ga podjetja plačujejo za zaposlene: »Predlagani člen določa, da mora zavezanec, ki želi uveljavljati olajšavo za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, izpolnjevati pogoje, določene po zakonu, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Gre za pravilno sklicevanje v 58. člena zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2) na veljavni zakonodajo na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja.«

Višja stopnja, več za proračun
Ocena finančnih posledic predlagane spremembe davčne stopnje je ministrstvo pripravilo na preliminarnih podatkih iz obračuna davka od dohodkov pravnih oseb za leto 2012: »Učinek na prihodke v državnem proračunu, merjen po denarnem toku, se pokaže s približno enomesečnim zamikom, kar pomeni, da bo ohranitev davčne stopnje na ravni 17 odstotkov za prihodke državnega proračuna v letu 2014 pomenila približno 22 milijonov evrov več prihodkov, v letu 2015 pa še dodatnih 25 milijonov evrov.«

Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb je do 27. maja v javni obravnavi.