Milijoni za spodbujanje krožnega gospodarstva

Domača in evropska pomoč za inovativne, trajnostne, zelene projekte, ki omogočajo ponovno uporabo izdelkov in virov.

Objavljeno
01. avgust 2017 18.51
Silva Čeh
Silva Čeh

Ljubljana – Pospeševanje prehoda iz zdajšnjega linearnega v krožno gospodarstvo je tudi v Sloveniji ena velikih prednostnih nalog, letos je že bilo ali še bo odprtih tudi nekaj javnih razpisov, s katerimi se pomaga posredno ali neposredno tej usmeritvi ali preusmeritvi gospodarstva, in so vredni več kot sto milijonov evrov.

Krožno gospodarstvo je eden ključnih ciljev države, tako kot je že nekaj let ena od prioritet evropske politike. Na spletni strani ministrstva za okolje in prostor (MOP) so v začetku tedna objavili povabilo evropske komisije (EK), naj se mala in srednje velika podjetja (MSP) vključijo v projekt za spodbujanje krožnega gospodarstva.

EK želi spodbuditi interes med podjetji MSP za krožno gospodarstvo, zato podjetja in organizacije, ki jih podpirajo, vabi k vključitvi v ta projekt. Prijave za sodelovanje so možne do 18. septembra prek spletne aplikacije, povezava je objavljena na spletni strani MOP. EK išče organizacije, ki se želijo vključiti v usposabljanje na področju krožnega gospodarstva, k sodelovanju pa vabijo tudi ponudnike krožnih rešitev, ki ponujajo trajnostne izdelke ali storitve, ter regionalne oblasti, ki želijo dobiti nasvete s področja politik glede podpore MSP pri uvajanju krožnih rešitev. V Bruslju opažajo porast krožnega gospodarstva, a tudi, da »se prav mala in srednje velika podjetja pri tem srečujejo s težavami, zato jim želijo pomagati«.

Domači razpisi

Tudi ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) ima objavljenih ali napovedanih kar nekaj javnih razpisov, ki spodbujajo zeleno gospodarstvo in inovacijo ter vodijo nekateri posredno, drugi pa verjetno bolj direktno v krožno gospodarstvo. Torej sledijo tistim prioritetam, ki »so ključ do razvoja in s tem tudi krožnega gospodarstva«, kot med drugim odgovarjajo na MGRT.

V okviru Strategije pametne specializacije (S4), kjer deluje devet prioritetnih področij, eno od njih je Srip Krožno gospodarstvo, a so, tako MGRT, »praktično vsa prednostna področja v S4 trajnostno usmerjena, vključno z mobilnostjo, razvojem materialov in mrežami za prehod v krožno gospodarstvo«. Ob tem tudi navajajo, da je »na področju raziskav, razvoja in inovacij skupno na voljo blizu 461 milijonov evropskih sredstev do 2020«.

V okviru Strategije pametne specializacije (SPS) je do septembra odprt velik javni razpis za raziskovalno-razvojne (RRI) projekte v verigah in mrežah vrednosti, ki je bil objavljen konec junija, vreden pa je 74,2 milijona evrov. Toda v nabor razpisov za podporo konkretnim razvojno-inovacijskim projektom, ki bodo pripomogli tudi k večjemu razmahu krožnega gospodarstva, MGRT našteva še javni razpis za dopolnjevanje instrumenta SME, ki je vreden 17 milijonov evrov.

Sofinanciranje iz tega instrumenta si lahko obetajo podjetja MSP, tisti prijavitelji, ki so bili pozitivno ocenjeni na ravni EU oziroma, ki so dobili v okviru Obzorja 2020 certifikat »Seal of Excellence«, in so zaradi pomanjkanja sredstev izpadli iz instrumenta SME. S tem razpisom naj bi podprli kakih 10 raziskovalno-razvojnih in inovacijskih projektov. Razpis naj bi bil objavljen predvidoma ta mesec.

V nabor teh razpisov gospodarsko ministrstvo umešča tudi javni razpis za krepitev kompetenc in inovacijskih potencialov podjetij MSP, ki je bil objavljen že lani decembra, a ponovni razpis napovedujejo predvidoma prihodnje leto, njegovo trajanje pa je zajeto v obdobje 2017–2019. Razpis je bil vreden 13,2 milijona evrov (nepovratnih) sredstev, z njim želijo do leta 2023 podpreti najmanj 80 projektov. 

Predvidoma decembra naj bi bil objavljen javni razpis za izvedbo pilotno/demonstracijskih projektov s področja pametnih mest in mobilnosti v povezavi s tovarnami prihodnosti. Vreden bo 7,7 milijona evrov (nepovratnih) sredstev, z njim naj bi sofinancirali vsaj tri demonstracijske projekte za testiranje novih rešitev za neposredno uporabo v praksi, seveda v skladu s strategijo pametne specializacije.

Letos junija je bil objavljen tudi javni razpis v okviru mednarodnega programa Eureka, ki bo trajal do leta 2021 in je vreden 4,5 milijona evrov. Z njim bodo sofinancirali slovenski del mednarodnih raziskovalno-razvojnih projektov. Skupaj so omenjeni javni razpisi vredni, seveda z največjim javnim razpisom RRI, 116,6 milijona evrov. Tudi lani je gospodarsko ministrstvo objavilo okrog deset razpisov, ki so jih označili kot »dosedanje ukrepe MGRT za krožno gospodarstvo«.

Mednarodni Symbi in Retrace

Vladna služba za razvoj in evropske kohezijske projekte (SVRK) sodeluje v dveh mednarodnih projektih s področja krožnega gospodarstva, projektih Symbi in Retrace. Oba si prizadevata podpreti prehod na krožno gospodarstvo. Pri projektu Symbi sledijo ciljem, po katerih naj bi se sodelujoče regije usposobile oblikovati trajnostna gospodarstva, ki bodo odporna na okolje in podnebne spremembe. Gre za mednarodni projekt, kjer so vodilni partnerji Fundacija Fundecyt, Znanstveni in tehnološki park avtonomne skupnosti Extremadura iz Španije, potem še en španski partner, dva finska, poljski, madžarski, italijanski, grški in slovenski SVRK. Projekt je vreden 1,6 milijona evrov, SVRK pripada 179.000 evrov.

SVRK sodeluje tudi pri drugem mednarodnem projektu Retrace, ki je bolj sistemski, z njim naj bi pomagali regionalnim in lokalnim politikam pri prehodu v krožno gospodarstvo. Projekt je vreden skupaj 1,5 milijona evrov, Slovenija ima na voljo dobrih 212.000 evrov. Vodilni partner pri projektu Retrace je torinska univerza Politecnico di Torino, poleg italijanskih so z dvema partnerjema zastopani še Francija in Španija, Slovenija in Romunija pa z enim.