Minister Žerjav zadovoljen s črpanjem EU sredstev

A prihodnje leto bo treba še bolj zavihati rokave, saj se bo treba izboriti za 1,1 milijarde evrov razvojnega denarja.

Objavljeno
19. december 2012 14.26
vidic/Radovan ZERJAV
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana - Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav je v pregledu iztekajočega leta pohvalil pripravo ukrepov za spodbujanje gospodarstva. Zadovoljen je tudi s črpanjem evropskih sredstev, a bo prihodnje leto še napornejše, pravi.

Ministrstvo je vodilo pripravo treh paketov za razbremenitev gospodarstva, v katerih so nastale spremembe zakonodaje. Pri pripravi četrtega paketa ukrepov za spodbujanje gospodarstva sodelujejo z Gospodarsko zbornico Slovenije, bodo pa v proces vključili tudi druge zbornice, je napovedal minister. Ob tem je zadovoljen, da se je to sodelovanje zgodilo, v uvodu pa so se skoncentrirali na gradbeništvo. Minister je zadovoljen tudi s sodelovanjem z gospodarstvom pri pripravi ključnih razvojnih dokumentov: Slovenske industrijske politike in strategije razvoja za obdobje 2014-2020, ki so v sklepni fazi.

Žerjav je poudaril tudi uspešno črpanje evropskih sredstev, kljub kaosu, ki je vladal na tem področju, in napovedal zahtevno leto 2013, ko bo treba še bolj zavihati rokave in počrpati 1,1 milijarde evrov, ki so na voljo. V proračunu za leto 2014 pa je na voljo 839 milijonov evrov. Pri tem je ovira državni proračun, ki še ni sprejet, grozi pa mu tudi referendum. »Če referendum bo, lahko zelo jasno povem, da Slovenija ne bo počrpala vseh sredstev, ki jih ima na voljo,« je dejal. Letos je bilo od februarja do novembra podpisanih za 522 milijonov evrov pogodb, znesek povrnjenih sredstev iz Bruslja pa je znašal 432 milijonov evrov.

V prihodnje želijo vsaj polovico razpoložljivih evropskih sredstev namenjati za spodbujanje gospodarstva, podporo malim in srednjim podjetjem, tehnološki razvoj, znanost, inovacije, zaposlovanje mladih, je naštela državna sekretarka na ministrstvu Monika Kirbiš-Rojs.

Za spodbujanje tujih neposrednih investicij je bilo letos namenjenih več kot 13 milijonov evrov. Ministrstvo je v okviru pogodbe z Japtijem financiralo javni razpis za spodbujanje tujih neposrednih investicij. Višina razpisanih sredstev je bila 6,2 milijona evrov, skupni znesek dodeljenih spodbud za 14 odobrenih projektov znaša 5,8 milijona evrov. Skupna vrednost teh investicij je 34 milijonov evrov, investicije pa bodo ustvarile 482 novih delovnih mest, je dejal Žerjav. Poleg tega so po besedah ministra v postopku še štiri investicije, interesa pa je za še 50 in več milijonov evrov. Napovedal je še nadaljevanje poslovnih obiskov, saj so se izkazali za pozitivne. Doslej je opravil tri pri podjetjih iz avtomobilske panoge, načrtujejo pa še kakšno drugo, omenjal je lesarsko. Rezultat tega udejstvovanja je sejem, ki bo konec januarja v razvojnem centru BMW, kjer se bodo predstavila slovenska podjetja.