Ministrica Vraničar Ermanova s komisarko Vestagerjevo o NLB 19. julija

Vlada se je seznanila z možnimi alternativnimi rešitvami glede uresničevanja zavez iz postopka državne pomoči NLB.

Objavljeno
13. julij 2017 16.39
Miha Jenko
Miha Jenko

Ljubljana − Vlada se je danes seznanila s poročilom ministrstva za finance o stanju priprave možnih alternativnih rešitev glede uresničevanja zavez, danih v postopku odobritve državne pomoči Novi Ljubljanski banki. Sprejela je tudi izhodišča za srečanje ministrice za finance Mateje Vraničar Erman in evropske komisarke za konkurenco Margrethe Vestager, ki bo 19. julija v Bruslju.

O podrobnostih izhodišč v tej fazi ne moremo govoriti, so še sporočili z vlade 

Kot smo v Delu že poročali, si slovenska stran po naših neuradnih virih prizadeva podaljšati rok za prodajo NLB za tri leta, želi pa si tudi, da kompenzacijski ukrepi v tem podaljšanem obdobju do prodaje ne bi pomembneje oteževali poslovanja banke.

Slovenija si menda tudi prizadeva, da bi s 1. januarjem prihodnje leto prenehale delovati zaveze (prodaja balkanskih podružnic NLB, omejitev kreditiranja in poslovanja na domačem trgu itd.) iz osnovne odločbe evropske komisije, tako da bi NLB imela možnosti za enakovrednejše nastopanje na trgu.

Vlada je sicer kot skupščina Slovenskega državnega holdinga v začetku junija odločila, da ne soglaša z minimalno ponudbeno ceno za delnico Nove Ljubljanske banke v višini 55 evrov in razponom ponudbene cene za delnico od 55 evrov do 71 evrov. Ugotovila je, da predstavlja problematika prenesenih deviznih vlog na Hrvaškem zunanjo objektivno okoliščino, ki ob drugih tveganjih, ki se pojavljajo v prodajnem postopku, preprečuje uspešno izpeljavo prodajnega postopka.

Ministrici za finance je vlada zato naložila, da v sodelovanju z drugimi pristojnimi ministrstvi in pristojnimi službami Evropske komisije preuči možne variante alternativnih kompenzacijskih ukrepov. Ko bodo ti oblikovani, bo vlada odločala glede ponovnega odprtja postopka presoje dovoljene državne pomoči Novi Ljubljanski banki.