Na mizo tudi strukturni ukrepi

Vlada bo iskala milijone za zapolnitev proračunske luknje.

Objavljeno
02. december 2014 19.51
regent/TALUM
Nejc Gole, gospodarstvo; Mario Belovič, notranja politika
Nejc Gole, gospodarstvo; Mario Belovič, notranja politika

Ljubljana – Vlada je popustila sindikatom in ni dosegla zmanjšanja mase plač, za krpanje proračunske luknje bo morala najti nove vire. Finančni minister Dušan Mramor je opozicijskim poslancem omenjal strukturne reforme, Dejan Židan govori o davčnih blagajnah, gospodarstvo pa se bori proti novim dajatvam.

Slovenija, ki je pred evropsko komisijo v postopku zaradi presežnega proračunskega primanjkljaja in čezmernih makroekonomskih neravnovesij, se je Bruslju zavezala, da bo prihodnje leto proračunski primanjkljaj znižala na 2,8 odstotka BDP. Finančni minister Dušan Mramor je po pogajanjih dejal, da so dosegli skrajni možni dogovor za konsolidacijo javnih financ, da bi v proračunu za leto 2015 dosegli manj kot triodstotni primanjkljaj: »Ta dogovor nalaga ministrstvom dodatne napore, ki bodo omogočili takšno zmanjševanje primanjkljaja. Imamo ideje, kako bi to naredili, in to bo jasno ob rebalansu proračuna, ki bo narejen januarja in februarja prihodnje leto.«

Mramor je v današnjem pogovoru s poslanci NSi omenil, da se bodo v začetku prihodnjega leta začeli resni pogovori o strukturnih reformah na različnih področjih, je dejal vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin, ki ni hotel biti konkretnejši. Dejal pa je, da so ministru predlagali nekaj ukrepov za javnofinančno konsolidacijo, denimo spremembo trošarinske politike in uveljavljanje dela od doma v javni upravi, s čimer bi privarčevali 30 milijonov evrov.

Odbor za finance je danes za obravnavo na seji DZ pripravil tri davčne zakone, minister za kmetijstvo Dejan Židan pa je med ukrepi omenil davčne blagajne. Predvideva se neposreden prenos podatkov v smislu ne le njihovega skladiščenja, ampak tudi posebnih lovilnih programov, ki bi omogočili, da se v realnem času ugotovijo poskusi prikrivanja plačevanja davščin. Omenil je tudi izboljšanje sistema, da bi država pravočasno zaznala, ko delodajalci zaposlenim ne izplačujejo dohodkov ali socialnih prispevkov.

Alenka Bratušek
(Zaab) je dejala, da bo vlada morala pokriti 200-milijonsko luknjo, skopano po padcu davka na nepremičnine. »Žal mi je, da so pogovori s sindikati končali na točki, na kateri smo bili že julija. Vlada bi se lahko v tem času, namesto da je razburjala sindikate in nato v vsem popustila, ukvarjala z drugimi potrebnimi ukrepi.«

Vlada bi denar zbrala tudi z novimi dajatvami, a je gospodarska zbornica danes vladi vročila novo peticijo. Potem ko jih je prejšnji teden pozvala proti uvedbi davka na sladke pijače, je tokrat poslala peticijo proti predvidenim okoljskim dajatvam.