Na obisku spet redna misija IMF z novo vodjo

Po novem jo vodi Delia Velculescu. Predvidena so srečanja z vlado, MF, BS, bankirji, parlamentarci in sindikati.

Objavljeno
01. december 2014 19.22
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo

Ljubljana – Danes prihaja na obisk v Slovenijo redna misija Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki jo bo prvič vodila nova vodja misije, romunska ekonomistka Delia Velculescu. V desetih dneh se bo sestala s predstavniki Banke Slovenije, ministrstva za finance in drugimi deležniki.

Misija bo v pogovorih z ekipama guvernerja Boštjana Jazbeca in finančnega ministra Dušana Mramorja obdelala aktualni makroekonomski položaj, razmere v finančnem sektorju in usmeritve vladne ekonomske politike. Sicer pa bo delegacija IMF tokrat res podrobno prečesala gospodarske, javnofinančne, bančne in druge razmere v Sloveniji, saj se bo srečala s predstavniki petih ministrstev (poleg financ bo obiskala še resorje za gospodarstvo, pravosodje, delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in za zdravje) in Umarja. Očitno jo še posebej zanimajo položaj in načrti naših bank, saj se bo srečala s predstavniki uprav kar sedmih bank: NLB, NKBM, UniCredit Slovenija, Abanke, Banke Celje, Gorenjske banke in banke SID. Ob tem jo čakajo še sestanki z vodstvi DUTB, Slovenskega državnega holdinga, Združenja bank Slovenije, GZS, in javne agencije Spirit. Tako kot njene predhodnice se bo misija srečala tudi s socialnimi partnerji, torej predstavniki Združenja delodajalcev Slovenije in sindikatov javnega in zasebnega sektorja in s parlamentarci iz odbora DZ za finance in monetarno politiko. Nova vodja misije Delia Velculescu ima sicer že izkušnje z državami evrske periferije, saj je kot predstavnica IMF vodila t. i. trojko v primeru Cipra.

Lanski nasveti

O čem bodo tekli pogovori, lahko sklepamo iz poudarkov po zadnjem obisku iz Washingtona konec oktobra lani. Spomnimo, lanska misija IMF, ki jo je vodil še italijanski ekonomist Antonio Spilimbergo, nam je dala kar 46 priporočil. Med drugim nam je priporočila nadaljnje prestrukturiranje podjetij in bank, še bolj temeljito čiščenje bančnih bilanc, dodatno fiskalno konsolidacijo, izvedbo nove pokojninske reforme, nadaljevanje privatizacije in zmanjšanje vloge države v gospodarstvu – gre torej za stvari, ki nam jih IMF večinoma nalaga že leta. Sicer pa misija prihaja v zanimivem času, ko vlada krpa ukrepe za rebalans proračuna 2015.

Spodrsljaj pri napovedi

No, pri eni stvari pa se je IMF lani tudi na debelo zmotil – in to na srečo v našo korist. Na podlagi svojih izračunov so nam namreč za letos napovedali upad BDP za 1,1 odstotka – aktualni podatki in trendi pa nakazujejo, da bomo imeli skoraj triodstotno gospodarsko rast. Ugledna institucija z enim najbolje usposobljenih in plačanih analitskih oddelkov na svetu se je torej pri napovedovanju letošnje gospodarske rasti v Sloveniji zmotila za približno štiri odstotne točke BDP, kar znese približno 1,5 milijarde evrov. Od misije bi torej pričakovali, da nam ob standardnih nasvetih, ki bodo verjetno v marsičem podobni lanskim, pojasni tudi, kako se ji je lahko pripetil tudi ta napovedovalski spodrsljaj. Precej bolj od napovedi se je pri nas znižala tudi zadolženost podjetij. Se pa lahko strinjamo z IMF pri njegovih opozorilih, da višina slovenskega javnega dolga, merjeno v deležu BDP presega 80 odstotkov, postaja vse bolj nevzdržna, tudi prestrukturiranje podjetij nam ne gre od rok, vlada in bankirji pa tudi še nimajo prave rešitve za znižanje še vedno neznosno visokega deleža slabih posojil.