Na pokojnine iz Slovenije čakajo v 43 državah

Zpizova nakazila: zavod vsak mesec izplača pokojnino skoraj 60.000 prejemnikom na območje nekdanje Jugoslavije.

Objavljeno
23. julij 2014 19.22
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Več deset tisoč ljudi v 43 državah vsak mesec pričakuje nakazilo denarja iz Slovenije. Vsi so »stranke« Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Republike Slovenije (Zpiz). Ta je po evropski uredbi in bilateralnih mednarodnih sporazumih pristojen za izplačila pokojnin v tujino.

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je lani izplačeval pokojnine prejemnikom v 43 držav, poleg tega še tujim državljanom z rezidenčnimi računi v Sloveniji – povprečno 76.342 slovenskih pokojnin na mesec. Pri tem se je zavod ravnal po evropskih uredbah in bilateralnih, dvostranskih mednarodnih sporazumih. »Zavod je izvajalec postopkov za uveljavljanje pravic na podlagi mednarodnega zavarovanja,« poudarjajo na Zpizu.

Po uredbah in socialnih sporazumih

Slovenija je kot članica Evropske unije dolžna upoštevati njene predpise: to velja tudi za izplačila pokojnin tujim državljanom. Področje socialne varnosti in tako tudi področje pokojninskega in invalidskega zavarovanja po pojasnilih Zpiza urejajo predvsem evropske uredbe o svobodi gibanja delavcev, o uporabi sistemov socialne varnosti in uredba s pravili za izvajanje sistemov socialne varnosti. Mednarodno zavarovanje na ravni Evropske unije urejajo predpisi o koordinaciji sistemov socialne varnosti, ki veljajo tudi za Liechtenstein, Islandijo, Norveško in Švico.

Slovenija je socialne sporazume sklenila tudi z več državami, ki niso članice EU: Argentino, Avstralijo, Kanado in posebej s Quebecom, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Makedonijo in Srbijo. Na območju nekdanje Jugoslavije sporazuma o socialnem zavarovanju še ni sklenila le z Republiko Kosovo. Sporazumi naštevajo, katere pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja je mogoče uveljaviti v državah pogodbenicah. Po sporazumih med Slovenijo in Srbijo, BiH in Črno goro lahko njihovi državljani v Sloveniji uveljavijo pravico do starostne, invalidske, vdovske in družinske pokojnine ter pravico do dodatka za pomoč in postrežbo. V sporazumu z Makedonijo pa slovenska stran zagotavlja pravico do starostne, invalidske, vdovske in družinske pokojnine ter do varstvenega dodatka in dodatka za pomoč in postrežbo.

Po statističnih podatkih za leto 2013 je Zpiz pokojnine nakazoval v 43 držav, če pa prištejemo še države, iz katerih so upokojenci, ki so v Sloveniji odprli nerezidenčne račune, na katere prejemajo slovensko pokojnino, je seznam še daljši, pojasnjujejo v Zpizu: »Zavod vodi evidenco o upravičencih do pokojnin s prebivališčem v skupaj 55 državah. Od 76.342 prejemnikov pokojnine iz tujine smo lani povprečno 65.802 uživalcem pokojnino izplačali v državo bivanja, takšnih je bilo 86,2 odstotka prejemnikov. Poleg tega smo prejemnikom iz tujine pokojnine nakazovali na osebne bančne račune nerezidentov, ki so jih odprli v Sloveniji – takih je bilo 13,8 odstotka.« Na seznamu Zpizovih izplačil je bilo lani 5534 ali 7,8 odstotka več prejemnikov z bivališčem v tujini kot leto prej (glej graf).

Statistika kaže, da je decembra lani Zpiz pokojnine izplačal 50.856 upravičencem z bivališčem v državah, s katerimi ima Slovenija sklenjene mednarodne konvencije, 14.788 prejemnikom v države EU in Evropskega gospodarskega prostora, 10.404 pokojnin pa je osebam s tujim bivališčem nakazal na račune nerezidentov v slovenskih bankah, 2612 prejemnikom je iz tujine je izplačila nakazal na podlagi recipročnosti.

Največ v nekdanje republike

Velik delež pokojnin za prejemnike, ki imajo bivališče v tujini, Zpiz nakaže na območje republik nekdanje Jugoslavije. Po besedah direktorja oddelka za nakazovanje pokojnin pri Zpizu Boštjana Martinčiča, ki ima na voljo najnovejše podatke, je zavod 30. junija pokojnine nakazal 59.768 rezidentom držav na območju nekdanje Jugoslavije, natančneje na Hrvaško, v BiH, Srbijo, Črno goro in Makedonijo. »Povprečno obračunana in izplačana mesečna pokojnina za rezidente iz teh držav je za junij 2014 znašala 189 evrov. Ker je Republika Slovenija z vsemi omenjenimi državami sklenila sporazume o socialnem zavarovanju, ki vključujejo tudi izplačevanje pokojnin, lahko slovenske pokojnine tem upravičencem izplačamo tudi na bančni račun neposredno v državo, v kateri živijo,« pravi Boštjan Martinčič.

Po njegovih besedah je Zpiz 30. junija letos na Hrvaško nakazal slovensko pokojnino 27.575 prejemnikom, povprečno 197 evrov. V Bosno in Hercegovini je pokojnino iz Slovenije junija dobilo 20.804 upokojencev, povprečno 185 evrov. V Srbijo je Zpiz za junij nakazal 9692 pokojnin, povprečna183 evrov. Povprečni mesečni znesek nakazila na 445 računov v Črni gori je znašal 191 evrov in povprečni znesek slovenske pokojnine za 1252 prejemnikov v Makedoniji 160 evrov. Slovenske pokojnine se nanašajo na pokojninsko dobo, ki so jo upokojenci iz tujine dosegli v Sloveniji. Državljanom Republike Kosovo, s katero Slovenija še ni sklenila sporazuma, je Zpiz junija nakazal 885 pokojnin, povprečno 230,64 evra. »Ker državi še nimata socialnega sporazuma, imajo v Sloveniji odprte račune za tujce,« pravi sogovornik.

SZpiz je tudi »oficir za zvezo« z zavodi na območju nekdanje Jugoslavije in drugje v tujini. »Z uveljavitvijo sporazumov o socialnem zavarovanju tudi nakazila v omenjene države nekdanje Jugoslavije potekajo nemoteno. Sodelovanje med zavodi je zelo dobro. V Srbiji sta dva nosilca pokojninskega zavarovanja, dva samostojna zavoda, s sedežema v Beogradu in Novem Sadu. Pravna regulativa na njunih območjih ni enaka. To velja tudi za zavoda na območju BiH, kjer sta različni ureditvi na območjih federacije in Republika Srbske,« pravi Boštjan Martinčič. Tudi pokojninski zavodi z območja nekdanje Jugoslavije si redno izmenjujejo letne statistične podatke, dodaja sogovornik. Zavodi s tega območja so lani v Slovenijo nakazovali povprečno 16.000 pokojnin za slovenske rezidente: Hrvaški pokojninski zavod 8302, bosansko-hercegovska »fonda« iz Mostarja in Bjeljine skupaj 2251, oba sklada iz Srbije 4912 srbskih pokojnin za slovenske rezidente, črnogorski pokojninski sklad 382 in makedonski 172 pokojnin za slovenske rezidente.

Po sporazumih o izogibanju dvojni obdavčitvi, ki jih je Slovenija sklenila z omenjenimi republikami nekdanje Jugoslavije, so slovenske pokojnine obdavčene le v državi, v kateri živi prejemnik izplačila – obdavčitev pokojnin je običajno urejena v 18. členu posamezne konvencije. Sporazum je Slovenija sklenila tudi z Republiko Kosovo, a še ne velja.