Država denar namenila za sedem, ne le pet slabih bank

Pridobili smo pogodbi, ki razkrivajo nova dejstva: na slabo banko se prenašajo tudi terjatve iz PBS in Adria banke.

Objavljeno
26. november 2014 18.24
Maja Grgič, Nejc Gole, gospodarstvo
Maja Grgič, Nejc Gole, gospodarstvo

Ljubljana – S prenosom slabih terjatev NLB in NKBM na slabo banko država očitno ni sodelovala le pri sanaciji teh bank, ampak tudi pri Poštni banki Slovenije (PBS) in Adria banki, je mogoče ugotoviti iz pogodb o prenosu slabih terjatev NLB in NKBM na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki smo ju na podlagi odločbe informacijske pooblaščenke uspeli pridobiti v uredništvu Dela.

V omenjenih pogodbah je DUTB sicer morala zakriti podatke o prenosnih cenah posameznih terjatev, ker bi njihovo razkritje po mnenju informacijske pooblaščenke zmanjšalo možnost učinkovitega upravljanja, a iz pogodb je razvidno, da sta terjatve na DUTB prenašali tudi PBS in Adria bank, obe članici skupine NKBM. Adria banka in Poštna banka sta na DUTB skupaj prenesli 17 terjatev v skupni vrednosti 38,8 milijona evrov. Preneseni so slabi krediti do gradbincev, denimo graditeljice Dunajskih kristalov Mabre ter njenih podizvajalcev, holdingov Poteza naložbe Branka Drobnaka, CG investa Darka Horvata in cerkvenega Zvona ena ter tako dalje (več v tabeli na tretji strani).

Na DUTB so povedali, da so terjatve od Adria banke in PBS kupili posredno, in sicer od NKBM. Zato s tema bankama niso sklenili pogodbe o odkupu terjatev in jima niso izdali obveznic. Podobno pojasnjujejo tudi v NKBM: »Pri terjatvah z Adria banke in Poštne banke Slovenije ni šlo za neposreden prenos, ampak so bile slabe terjatve z omenjenih odvisnih družb prenesene na NKBM, nato pa so bile te prenesene na DUTB na podlagi sklepa vlade Republike Slovenije, v skladu z zakonom o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in uredbo o izvajanju ukrepov za krepitev stabilnosti bank.«

Prenos predviden že v načrtu prestrukturiranja

Zakon o krepitvi stabilnosti bank med drugim določa, da morajo banke, ki prenašajo terjatve na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) pripraviti poslovno strategijo, ter da se zakon uporablja samo za banke in hranilnice s sedežem v Sloveniji. Ob tem se postavlja vprašanje, zakaj je Adria banka s sedežem na Dunaju lahko prenesla terjatve.

Na ministrstvu za finance so pojasnili, da je sestavni del poslovne strategije tudi načrt prestrukturiranja, na katerem temelji odločitev o izvedbi ukrepov in soglasje evropske komisije za državno pomoč. »V načrtu prestrukturiranja NKBM je bil predviden prenos terjatev do 238 klientov NKBM ter 17 klientov PBS in Adria banke. Posledično je bila v postopku odobritve državne pomoči obravnavana celotna Skupina NKBM, ki jo sestavljata tudi omenjeni hčerinski družbi,« so še dodali in pojasnili, da prenos postavk s hčerinskih družb povečuje učinkovitost upravljanja premoženja DUTB. Prenašale so se namreč predvsem izpostavljenosti do komitentov, ki so bili na slabo banko poslani tudi z NKBM in NLB.

S seznamom terjatev so bili seznanjeni vsi

Kako je potekal prenos terjatev na DUTB z NKBM? Postavke za prenos sta v poslovni strategiji določili banka in Banka Slovenije (BS). Poslovna banka je pripravila seznam terjatev, ki so ga sestavile strokovne službe iz komerciale in upravljanja tveganj, BS pa je sodelovala pri usklajevanju skupnih komitentov bank. S seznamom je soglašala in ga potrdila medresorska komisija, ki jo je imenovalo ministrstvo za finance, in ga poslala v odobritev vladi. Svojo besedo je pri tem imela tudi evropska komisija, ki je določila prenosne vrednosti terjatev, so pojasnili na NKBM in finančnem ministrstvu.

»Pri določitvi postavk za prenos so bili upoštevani učinki teh tveganih postavk na sposobnost banke za zagotavljanje kapitalske ustreznosti in cilji posameznega ukrepa. Cilj prenosa na DUTB je bil tako povečati zaupanje v banko, zagotoviti dolgoročno vzdržno poslovanje banke, omejiti izgube skupine in omogočiti poslovodstvu, da se osredotoči na tekoče posle,« so še dodali na ministrstvu.

Pogodba med DUTB in NKBM še razkriva predvideni seznam 46 nepremičnin, ki naj bi se prenesle na DUTB iz treh hčerinskih družb NKBM, in sicer KBM Leasinga, KBM Investa in Gorica Leasinga. «Tudi pri zgoraj omenjenih nepremičninah ni šlo za neposreden prenos, ampak so bile iz navedenih odvisnih družb prenesene na NKBM, šele nato pa na DUTB. Te slabe naložbe torej bremenijo kapital NKBM. Medresorska komisija je prejela celoten seznam nepremičnin in ga je potrdila,« so pojasnili na banki.

Terjatve z NLB podružnice v Trstu

V pogodbi med DUTB in NLB pa je pri nekaterih prenesenih terjatvah opomba, da so bile prenesene na NLB s podružnice Trst. V največji slovenski banki so pojasnili, da sta NLB in NLB – podružnica Trst »ena in ista pravna oseba, zato so vse terjatve in obveznosti podružnice Trst hkrati tudi terjatve in obveznosti NLB«. Zato NLB svojih lastnih terjatev ni mogla odkupiti, niti ji tega ni bilo treba storiti pred prenosom na DUTB, saj so bile njene. »Prenosi premoženja med bilanco podružnice in matično družbo niso odkupi ali prodaje, pač pa računovodske operacije, ki imajo lahko učinke zgolj na bilanco in obdavčitev podružnice oziroma matične družbe,« so še pojasnili v NLB.

Iz pogodbe o prenosu terjatev med NLB in DUTB je mogoče še ugotoviti, da naj bi naša največja banka na DUTB prenesla tudi dobro desetino delnic Mercatorja in Kolektor groupa, šest odstotkov Petrola, pol odstotka Telekoma Slovenije in dvanajst odstotkov Letrike. Na DUTB pojasnjujejo, da so se z NLB naknadno dogovorili, da predmet možnega prenosa ostanejo le delnice Petrola in Telekoma, ki jih lahko NLB DUTB proda najkasneje do 15. januarja 2015. Na NLB odgovarjajo, da poslovnih odločitev banke ne komentirajo, glede na to, da je 30. oktobra letos prodala tri odstotke Petrola, pa je mogoče sklepati, da ima v lasti le še polovico tega deleža.