Nemški gospodarski indeks Ifo dosega rekorde

Gopodarstveniki že šest let niso bili tako zadovoljni, optimistični pa so tudi za prihodnost.

Objavljeno
27. marec 2017 14.57
ap Germany Volkswagen
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – Velika Britanija bo ta teden razglasila brexit, ameriški predsednik Donald Trump grozi s protekcionizmom, nevarnosti evropskih nacionalizmov še vedno ni konec in partnerice kot Rusija in Turčija se odmikajo od demokracije in pravne države, nemški gospodarstveniki pa so optimistični kot že dolgo ne. Vsaj indeks münchenskega inštituta Ifo se je z 111,1 povzpel na 112,3 točke.

Po raziskavi Ifo se je razpoloženje izboljšalo v vseh gospodarskih panogah, od industrije do gradbeništva in trgovine na drobno, malo se je poslabšalo le pri trgovini na veliko. Tako dobrih rezultatov pri Ifu niso ugotavljali že šest let, večina od približno sedem tisoč vprašanih gospodarstvenikov pa izboljšanje pričakuje tudi v prihodnosti.

Nemški analitiki večinoma takšnega gospodarskega optimizma pripisujejo nizkim obrestnim meram v Evropi in svetu, ki olajšujejo povpraševanje po nemških avtomobilih in strojih, zelo zaželenih na tujih trgih, številna nemška podjetja pa imajo zaradi svojega gospodarskega ugleda tudi dostop do poceni kapitala.

Opazovalci se sicer zavedajo, da se obdobje izjemno ohlapne denarne politike izteka, a bo po njihovem prepričanju to potekalo zelo počasi in zato še dolgo ne bo prizadelo nemške industrije in gradbeništva, ki lahko dodaten sunek pričakujeta tudi od oživljanja gospodarske rasti v Evropi in svetu.

Možni nenadni izbruhi negotovosti

Nekateri še vedno svarijo pred morebitnimi prihodnjimi tržnimi pretresi, med njimi nedavno Jacqueline Hunt iz zavarovalnice Allianz za Handelsblatt. Že pri Pimcu pa raje govorijo o veliki verjetnosti za visoko gospodarsko rast v svetu, in to skupaj z višjimi obrestmi, kar lahko poskrbi za večjo stabilnost.

Pri Svetovni banki so januarja v vsem svetu napovedali višjo gospodarsko rast, ki naj bi se letos povzpela na 2,7 odstotka. »Po letih razočaranj zdaj na obzorju vidimo boljše gospodarske napovedi,« je naznanil predsednik Jim Yong Kim.

Huntova opozarja na možnost nenadnih izbruhov negotovosti, kakršnega je prinesel že britanski referendum za izstop iz EU in jih lahko prinesejo morebitne protekcionistične odločitve novega predsednika ZDA. Zaradi političnih in gospodarskih razlogov niso zelo stabilne niti države, kot so Kitajska, Rusija, Brazilija in številne druge, a zato statistiki opozarjajo na največjo rast evrskih držav po letu 2011. Zanjo sta sicer odgovorni predvsem Nemčija in Francija, a tudi druge države skrbijo za največji skok rasti in zaposlovanja v evrskem območju.

Na vrhu avtomatizirane industrije

Ni še jasno, koliko zaslug si lahko za to pripiše Evropska centralna banka, ki s svojo ohlapno denarno politiko skrbi za prelivanje kapitala in kot stranski produkt prinaša še konkurenčno menjalno vrednost evra. Drugi dobre rezultate pripisujejo tudi gospodarskim in javnofinančnim reformam po izbruhu evrske dolžniške krize ter vlaganjem v tehnologijo in razvoj v največjih evropskih gospodarstvih.

Nemčija se poleg Japonske vzpenja na sam vrh robotske in avtomatizirane tehnologije, kar prinaša tudi dileme ob tujih (kitajskih) prevzemih podjetij s strateško pomembnimi tehnologijami. A osrednji evropski državi in vsej celini obeta nadaljnje sodelovanje pri razvoju »industrije 4.0«.