NLB: pičel dobiček, veliko slabih posojil

Bilančna vsota se je skrčila za tri odstotke, kapitalska ustreznost padla.

Objavljeno
18. maj 2015 18.34
vvo/podjetja, stavbe, poslovni prostori
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana – Skupina NLB je v prvem trimesečju ustvarila za 25 milijonov evrov čistega dobička, kar je za 13 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Delež bruto slabih posojil se je v prvih treh mesecih celo povečal, in sicer s 25, 1 na 25,6 odstotka.

Delež slabih posojil se je povečal tudi na ravni matične NLB d. d., in sicer 21,2 odstotka konec leta 2014 na 21,5 odstotka konec letošnjega marca. Matična banka je sicer v prvih treh mesecih letos ustvarila skromnih 13,6 milijonov evrov dobička po davkih (za 42 odstotkov manj kot v enakem času lani), ob tem da so se ji čisti obrestni prihodki znižali za tri odstotke, čisti neobrestni prihodki pa kar za 11 odstotkov. V NLB sicer znižanje dobička v primerjavi z lanskim letom pojasnjujejo kot posledico lanskih enkratnih dogodkov (10,4 milijona evrov prihodkov iz naslova prodaje vrednostnih papirjev) letos pa naj bi na poslovni izid negativno vplival tečaj švicarskega franka in druge razlike v menjalnih tečajih, pozitivno pa prav tako prodaja vrednostnih papirjev, ob tem da je prišlo tudi do poračuna zaradi spremembe odbitnega deleža DDV.

Kar zadeva oslabitve in rezervacije, so bile na ravni matične NLB za četrtino večje kot v enakem času lani, na drugi strani poslovnega izida pa so bili za pet odstotkov nižji tudi stroški, na ravni skupine pa so se oslabitve in rezervacije celo zmanjšale za 11 odstotkov, a so bili stroški manjši le za dva odstotka.

NLB se še kar krči

Skupina NLB se še naprej krči, saj se je njena bilančna vsota v prvih treh mesecih letos zmanjšala za tri odstotke (dobrih 300 milijonov evrov) na slabih 11,6 milijarde evrov, za tri odstotke so na ravni skupine upadli tudi depoziti nebančnega sektorja. V NLB znižanje depozitov za 312 milijonov evrov v prvem trimesečju letos pojasnjujejo kot posledico ravnanje države: ta je namreč v tem času umaknila za 297 milijonov evrov svojih depozitov, po drugi strani pa so v tem času depoziti prebivalstva porasli za 18,9 milijona evrov, navajajo v banki.

Na ravni skupine je skupna vsota podeljenih neto posojil gospodarstvu in gospodinjstvom v prvem trimesčju ostala praktično nespremenjena, na ravni dobrih 7,4 milijarde evrov, enako velja za matično NLB, d.d., kjer skupna neto posojila nebančnemu sektorju ostajajo pri vsoti 5,7 milijarde evrov. Kljub temu v banki ugotavljajo, da so v prvih treh mesecih letos povečali tržni delež pri posojilih podjetjem in gospodinjstvom za 0,2 odstotne točke in da so kot agent v sodelovanju z drugimi bankami sklenili za 112 milijonov evrov novih sindiciranih posojil. V bruto znesku pa bruto posojila NLB skupine nebančnemu sektorju znašajo 9,1 milijarde evrov in so se v letu dni povečala za 54 milijonov evrov. Pozitivna rast kreditnega portfelja je bila dosežena v obeh ključnih segmentih – na segmentu podjetij in prebivalstva, pravijo v banki.

Kapitalska ustreznost padla

Iz danes razgrnjenih finančnih kazalnikov NLB skupine še izhaja, da se je njena kapitalska ustreznost letos znižala kar za 1,9 odstotne točke – na 15,7 odstotka. Kot navajajo v banki je to znižanje predvsem posledica regulatornih sprememb uteži pri izračunu tvegane aktive za naložbe v vrednostne papirje v državah Jugovzhodne Evrope (z nič na 100 odstotkov). Posledica tega je, da se je tvegana aktiva skupine NLB računovodsko povečala kar za približno 880 milijonov evrov. Po drugi strani pa se zmanjšuje portfelj nestrateških investicij. V prvem četrtletju 2015 so se sredstva v nestrateškem delu skupine NLB zmanjšala za 2,2 odstotka, na 892 milijonov evrov