NLB se je s prodajo Triglava dezinvestirala

Ugibanj, zakaj je NLB prodala tri odstotke delnic ZT, je veliko. NLB: gre za prodajo strateško nepomembnega deleža.

Objavljeno
19. marec 2013 18.13
Posodobljeno
19. marec 2013 18.51
Slovenija,Ljubljana,16.02.2012 Foto:Matej Druznik/DELO
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana - Kakor smo poročali že v petek in danes, je NLB konec prejšnjega tedna na hitro prodala tri odstotke delnic Zavarovalnice Triglav. Prodaja odpira kar nekaj vprašanj, predvsem pa seveda položaj državnih lastnikov, ki imajo v Triglavu sicer 64-odstotni delež, a so njihove glasovalne pravice zaradi odločb ATVP zamrznjene. Tako se še vedno računa, da so kupci triodstotnega deleža, ki ga je prodala NLB pridobili osem ali pa celo 20 odstotkov glasovalnih pravic.

V NLB so še včeraj odgovarjali, da prodaje kot neke posamične prodaje pač ne bodo komentirali. Danes pozno popoldne so se očitno premislili.

NLB o prodaji Triglava, s katero so zaslužili 12 milijonov evrov: »V okviru programa prestukturiranja NLB je prednostna naloga uprave banke tudi dezinvestiranje na področju nestrateških naložb in s tem doseganje pozitivnega vpliva na kapital banke. Med nestrateške naložbe NLB spadajo tudi delnice in deleži različnih gospodarskih družb, ki ne spadajo v osnovno dejavnost banke, med drugim so bile to tudi delnice Zavarovalnice Triglav. Prodaja triodstotnega deleža NLB v Zavarovalnici Triglav je bila tako skladna z zastavljeno strategijo dezinvestiranja in z zahtevo glavnega lastnika banke, da se nestrateške naložbe proda čim prej ter s tem prispeva k izboljšanju kapitalskega položaja banke.«

Na ta način banka uspešno nadaljuje s koraki v smeri dezinvestiranja oziroma odprodaje nestrateških naložb in prestukturiranja banke.

Ob tem je nemara pomeben tudi del njihovega odgovora, ki pravi, da so se pred prodajo posvetovali s finančnim ministrstvom. Kakor smo poročali že včeraj, naj bi namreč, bila v širše akcije okrog Triglava pritegnjena  tudi agencija za zavarovalni nadzor. Po teh neuradnih informacijah naj bi bila namreč AZN zaprošena, da s Sodom premisli, kdo, če poenostavimo neuradne informacije, bi lahko zastopal glasovalne pravice za 35-odstotni delež, ki ga ima v Triglavu ZPIZ. V prihodnjih dneh pričakujemo, da se bo vsebina tega poziva razjasnila. Nova ljubljanska banka je v kratkem odgovoru zapisala: Pred prodajo se je uprava banke posvetovala z največjim lastnikom (MF) o možnostih sklenitve skupnega sporazuma o prodaji.

Danes podatki o tem, kdo je kupil triodstotni delež NLB v Triglavu, še niso bili razkriti.