O najemninah prvič po novem urniku

Do 28. februarja odslej tudi o oddajanju nepremičnin in premičnin. Za delček najemnine od skupnih prostorov poskrbi upravnik.

Objavljeno
20. februar 2017 18.44
shutt-bloki
K. F.
K. F.

Ljubljana − Davčne napovedi za najemnine in druga nadomestila za uporabo premoženja so lastniki vsa zadnja leta oddali najpozneje do 15. januarja, letos pa se rok zanje prvič izteče 28. februarja. O dohodkih iz oddajanja premoženja v najem do konca meseca poročajo le zavezanci, ki so pogodbe sklenili s posamezniki, če premoženje oddajajo podjetju, pa ne.

Lahko že dosti prej

»Nič ni narobe, če je nekdo tudi napoved za leto 2016 letos oddal že pred 15. januarjem, saj je 28. februar skrajni rok zanjo. Ne bo pa zavezanec zaradi tega odmerne odločbe dobil prej, kot bi jo sicer,« pravi Stojan Glavač iz generalnega finančnega urada. Odločbe o dohodnini za dohodke iz oddajanja premoženja v najem zadnja leta dobi okoli 60.000 zavezancev (glej graf). Finančna uprava jim z odločbo odmeri 25-odstotni davek.


Tudi z obrazca za davčno napoved je mogoče razbrati, da štejejo kot vir dohodka tako nepremičnine kot premičnine, a so lastniki premičnin večkrat v dvomih, katere najemnine oziroma nadomestilo za posojanje lastnine morajo sploh prijaviti. Po pojasnilih finančne uprave so najemnine za nepremičnine obdavčene skoraj brez izjeme, obdavčitev premičnin pa je zelo omejena: »Obdavčeni so le dohodki, doseženi z oddajanjem opreme, bivalnikov in prevoznih sredstev, na primer letal, avtodomov in kamp prikolic.«

Deset odstotkov ali računi

Zavezanec z dohodki iz oddajanja premoženja v najem ima pravico zahtevati desetodstotne normirane stroške, to pa ne velja pri najemninah za kmetijsko ali gozdno zemljišče. Namesto normiranih lahko uveljavlja dejanske stroške, s katerimi med oddajanjem ohranja uporabno vrednost premoženja, dodajajo v finančni upravi: »Dejanske stroške zavezanec dokaže z računi.« Med stroške vzdrževanja je mogoče na primer uvrstiti beljenje prostorov, zamenjavo dotrajanega parketa ali ploščic, popravilo odtokov, zamenjavo žlebov in razbitih oken. Nekaj drugega pa so po pojasnilih finančne uprave izdatki, ki bistveno povečujejo vrednost nepremičnine, podaljšujejo njeno dobo ali širijo možnost uporabe – recimo zamenjava strehe.

Še vedno velja, da lastnikom stanovanj v blokih ni treba oddati napovedi zaradi njihovega deleža najemnine za skupne prostore, na primer za hišniško stanovanje, saj za to skrbi upravnik.