Obdavčitev podjetij: osnova za davek se je prepolovila

Vlada poskuša davčno stopnjo zamrzniti na 17 odstotkov in omiliti dodatni upad proračunskega vira v letu 2014.

Objavljeno
17. julij 2013 10.14
SLOVENIJA LJUBLJANA 21.11.2012 ZNANOST INSTITUT JOZEF STEFAN FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Davek od dohodkov pravnih oseb bo po lanskih posegih v stopnjo obdavčitve kmalu spet pred poslanci, med drugim znova zaradi davčne stopnje. Vladi namerava ustaviti predvideno upadanje davčne stopnje, tako da bo obstala pri 17 odstotkih, kolikor znaša zdaj. Državni zbor je lani med letom uzakonil nižjo obdavčitev podjetij. Statistika davčne uprave nazorno kaže gibanja pri tej dajatvi: osnova za davek se je, na primer, v šestih letih znižala za več kot polovico.

Državni zbor je 17. aprila lani uzakonil nove stopnje davka od dohodkov pravnih oseb. Do takrat je za leto 2012 veljala 20-odstotna davčna stopnja, kakršno je uvedel reformni zakon iz leta 2006, novela zakona je zagotovila nižje stopnje: že za leto 2012 pozneje 18-odstotno obdavčitev namesto 20-odstotne, 17 odstotkov leta 2013, zdrs na 16 odstotkov leta 2014 in znova leta 2015 na ciljnih 15 odstotkov.

Več ugodnosti, manj denarja

Vlada Alenke Bratušek o davčnih ugodnostih, ki jih je uvedla njena predhodnica, vlada Janeza Janše, zdaj ugotavlja, da si državni proračun dodatnih izpadov prihodkov zaradi nižjih davčnih stopenj ne more privoščiti, zato državnemu zboru predlaga, naj stopnjo davka od dohodkov pravnih oseb z novim letom »zamrzne« na 17 odstotkov.

Ministrstvo za finance je s pravkar sprejetim rebalansom v proračunu za leto 2013 znižalo pričakovane prihodke iz davka od dohodkov pravnih oseb v letu 2013 za 138,5 milijona evrov. Tako za leto 2013 načrtuje 256 milijonov evrov prihodkov iz tega vira – že pred rebalansom so bili za 184 milijonov evrov nižji kot lani.

Podatki davčne uprave za prve tri mesece letošnjega leta kažejo, da so zavezanci za davek od odhodkov pravnih oseb v prvem trimesečju vplačali 99,1 milijona evrov davka, to je 31 odstotkov manj kakor v istem obdobju lani, ko so podjetja vplačala 144,1 milijona evrov davka.

»Nižji prihodki iz davka od dohodkov pravnih oseb so predvsem posledica sprejetih sistemskih sprememb na področju obdavčitve dohodkov pravnih oseb. Največji vpliv na manjše prihodke imajo predvsem ukrepi za spodbujanje gospodarske aktivnosti. Ti se nanašajo na višjo davčno olajšavo za investiranje, ki se je zvišala s 30 na 40 odstotkov ob sočasni ukinitvi zgornje omejitve zneska na 30.000 evrov. Sočasno se je olajšava za raziskave in razvoj zvišala s 40 na 100 odstotkov,« pojasnjujejo v ministrstvu za finance.

Nižja stopnja, več akontacij

Poseben vpliv je imela sprememba stopnje obdavčitve z 20 na 18 odstotkov med davčnim letom, ugotavljajo na ministrstvu za finance: »Ker so bile spremembe na področju obdavčitve dohodkov pravnih oseb uveljavljene sredi leta 2012, ko so davčni zavezanci že oddali svoje obračune za preteklo leto, je bila zavezancem za preteklo leto izračunana akontacija davka po višji davčni stopnji, kot je veljala za leto 2012. Zato je bilo leta 2013 bistveno več vračil že plačanih akontacij, česar v sprejetem proračunu za leto 2013 ni bilo možno oceniti. Nujen je bil velik popravek predvidenih prihodkov z rebalansom.«

Davčna uprava je za leto 2012 prejela 92.187 obračunov davka od dohodka pravnih oseb. Zavezanci za mesečne akontacije davka od dohodkov pravnih oseb so lani med letom na mesec plačali 50,5 milijona evrov akontacije davka, letos znaša njihova skupna mesečna akontacija 32,8 milijona evrov. Obrok pri zavezancih s trimesečno akontacijo je lani znašal 384.000 evrov, letos znaša 415.000. Lani so zavezanci plačali kar 224 milijonov evrov preveč akontacije davka.

Prihodki stabilni, davek upada

Prihodki zavezancev so leta 2007 znašali okroglo 85,4 milijarde evrov, lani 89 milijard evrov. Pri odhodkih je bilo lani v primerjavi z letom 2007 8,3 milijarde evrov razlike. Osnova za davek pa se je lani v primerjavi z letom 2007 zmanjšala za več kot polovico – s 5,218 milijarde evrov na 2,306 milijarde evrov.

»Statistika o davku od dohodkov pravnih oseb, prikazana v razpredelnici, so podatki po obračunih za posamezno leto. Postavka davek pomeni obračunani, in ne plačani davek za določeno leto. V obračunih je razviden tudi podatek o že vplačanih akontacijah, o premalo plačanih akontacijah glede na obračunani davek in preveč vplačanih akontacijah. Prav tako so iz obračunov razvidne akontacije za prihodnje leto. V določenem obdobju, davčnem letu, zavezanci namreč plačujejo akontacije davka za tekoče leto in tudi poračun za preteklo leto. Nekateri imajo doplačila zaradi premalo vplačanih akontacij v preteklem letu, drugim je davek vrnjen zaradi preveč vplačnih akontacij med letom. « o svoji statistiki pojasnjujejo v davčni upravi.

Podatke o davku od dohodka pravnih oseb na mesečni in letni ravni sicer objavlja ministrstvo za finance v svojem Biltenu javnih financ, a ti niso primerljivi s podatki iz razpredelnice, ker so v biltenu podatki o davku, »ki je bil dejansko plačan v določenem obdobju«, zato so zneski tam opazno višji.

Za dodatnih 22 milijonov evrov v letu 2014

»Določitev stopnje davka na ravni 17 odstotkov bo pripomogla k javnofinančni konsolidaciji. Tako tudi sledimo gibanjem v mednarodnem okolju. Po začetku finančne krize se je trend padanja stopenj davka od dohodkov pravnih oseb v Evropski uniji ustavil,« o svojem predlogu pojasnjuje vlada. Ministrstvo za finance predvideva, da bodo podjetja ob 17-odstotni davčni stopnji za leto 2014 plačala 22 milijonov evrov več davka, kot bi ga, če bi davčna stopnja za prihodnje leto zdrsnila na 16 odstotkov. Pričakovanja temeljijo na predhodnih podatkih iz obračunov davka od dohodkov pravnih oseb za leto 2012.

Predlog zakona o davku od dohodkov pravnih oseb bo državni zbor obravnaval po rednem postopku. Pred odborom za finance bo torej po parlamentarnih počitnicah.