Obetavni energetski sektor in tehnologija vabita v Kolumbijo

Država bo med vsemi v Južni Ameriki rasla najhitreje − v poprečju okrog štiri odstotke na leto.

Objavljeno
19. junij 2015 18.48
Infografika
Miha Zupan, Numerica Partners
Miha Zupan, Numerica Partners

Ob omembi Kolumbije se verjetno večini pred očmi prikaže podoba razvpitega Pabla Escobarja. Po zaslugi »kralja kokaina« je Kolumbija pred dobrimi tremi desetletji veljala za eno najbolj nevarnih držav na svetu. Ta stigma se je v očeh marsikoga drži še danes, kljub temu da se je Kolumbija v zadnjih 15 letih potihem prelevila v eno najbolj uspešnih gospodarstev Južne Amerike.

Izvrsten primer tega je Medellin. To drugo največje kolumbijsko mesto, nekoč krvavo središče imperija Pabla Escobarja, je bilo pred dvema letoma razglašeno za najbolj inovativno mesto na svetu in bi bilo lahko s svojim živahnim tehnoloških sektorjem zgled marsikateri evropski prestolnici, tudi Ljubljani.

Proizvodnjo nafte v zadnjem desetletju podvojili

Po napovedih Mednarodnega denarnega sklada bo Kolumbija med vsemi južnoameriškimi državami v prihodnjih petih letih rasla najhitreje − v poprečju okrog štiri odstotke na leto. Glede na trenutne cene nafte na svetovnih trgih je sicer pričakovati, da bo rast BDP nekoliko nižja od napovedi, saj nafta zavzema dobro polovico kolumbijskega izvoza.

Kolumbijska proizvodnja nafte se je v zadnjem desetletju podvojila, precej tudi zaradi izvedenih gospodarskih reform, ki so v državo prinesle tuje investicije. Kolumbija trenutno načrpa dobrih milijon sodov nafte na dan, kar je v primerjavi s proizvodnjo v njenih energetsko bogatejših sosedah še zmeraj razmeroma skromna številka.

Ecopetrol za nekoliko drznejše investitorje

Levji delež k rasti proizvodnje nafte je prispevala družba Ecopetrol, ki za nekoliko drznejše investitorje predstavlja zanimivo naložbeno idejo. Gre za največje kolumbijsko podjetje, ki poleg tamkajšnje borze trguje tudi na borzi v New Yorku in proizvede 58 odstotkov kolumbijske nafte ter 63 odstotkov plina.

Trenutnemu okolju nizkih cen nafte se je bil po sili razmer prisiljen prilagoditi tudi Ecopetrol, ki je začel prestrukturirati svoje poslovanje in se bolj osredotočati na dobičkonosnost podjetja. Delnica Ecopetrola trenutno trguje na zgodovinsko nizkih ravneh, njegova vrednotenja pa so razmeroma privlačna v primerjavi s podobnimi naftnimi družbami.

Poleg tega podjetje omogoča tudi dostojno dividendo, ki nekoliko olajša čakanje na odboj cene delnice podjetja, ki ga je mogoče pričakovati ob dvigu cen nafte na svetovnem trgu in nadaljevanju trenda povečevanja proizvodnje Ecopetrola. Poleg tega bi bila pozitivna novica za delnico podjetja tudi morebitni mirovni sporazum kolumbijske vlade z uporniškim gibanjem FARC, ki bi lahko bil, kot se zdi, lahko sklenjen v bližnji prihodnosti. Za nekoliko drznejše investitorje Ecopetrol tako ponuja dobro izpostavljenost do kolumbijskega razvoja ter potencialnega dviga cen nafte.