Objavljen akcijski načrt za poplačilo varčevalcev LB

Vlada načrtuje vložitev predloga ustreznega zakona v parlamentarni postopek v drugem četrtletju tega leta.

Objavljeno
20. januar 2015 13.09
bsa denar
N. G., gospodarstvo
N. G., gospodarstvo

Svet Evrope je objavil akcijski načrt za implementacijo sodbe glede deviznih varčevalcev.

Slovenija v njem napoveduje enako obravnavo deviznih varčevalcev v podružnicah Ljubljanske banke v Sarajevu in Zagrebu s tistimi, ki so imeli devizne vloge v Sloveniji, pričakuje težave z verifikacijo podatkov od 300.000 nekdanjih varčevalcev, vlada pa načrtuje vložitev predloga ustreznega zakona v parlamentarni postopek v drugem četrtletju tega leta.

Slovenija s tem sledi lanski sodbi Evropskega sodišča za človekove pravice, da mora sprejeti vse potrebne ukrepe, vključno s spremembami zakonodaje, ki bodo neplačanim varčevalcem iz Hrvaške in BiH omogočili izplačilo »starih« deviznih vlog pod enakimi pogoji kot varčevalcem, ki so imeli take vloge v domačih podružnicah slovenskih bank.

Slovenska država opozarja, da se ugotovitve v sodbi opredeljujejo le do dolga v odnosu banka - varčevalci, pomembna vprašanja glede nasledstva pa ostajajo odprta: "Dodatno finančno breme, ki ga bo Slovenija nosila z implementacijo sodbe ni skladno z načelom pravične razdelitve med državami naslednicami nekdanje SFRJ."

300.000 vlog in 257 milijonov evrov

Poplačani bodo varčevalci, ki so imeli devizne vloge pred razpadom SFRJ v sarajevski ali zagrebški podružnici LB, ki svojih vlog še niso dobili poplačanih in ki bodo svoje upravičenje dokazali v verifikacijskem postopku. Po razpoložljivih podatkih znašajo neizplačane vloge skupaj z obrestmi po prvotnih obrestnih merah v obeh podružnicah okrog 257 milijonov evrov. »Ob dejstvu, da sarajevska in zagrebška podružnica LB nista poslovali in imeli možnosti upravljati s svojim premoženjem, bo za obrestovanje vlog predlagana obrestna mera upoštevajoč vse relevantne pravne in dejansko okoliščine primera,« so na ministrstvu za finance zapisali v akcijskem načrtu.

"Pričakuje se približno 300.000 vlog ter tudi težave z verifikacijo podatkov. Posebno težavna okoliščina v smislu človeških in finančnih virov bo tako vzpostavitev organizacijske strukture za zbiranje zahtevkov, odločanje v postopkih, verifikacijo zahtevkov in končno izvedbo izplačil upravičencem," še piše v akcijskem načrtu.