»Obnovljiva« vlaganja v energetiki naraščajo, a nafta ostaja prva

Prepolovljena cena nafte je za četrtino zmanjšala vlaganja v ta energetski sektor, za obnovljive vire namenimo le petino.

Objavljeno
14. september 2016 16.11
Posodobljeno
15. september 2016 06.00
IEA-OIL/
Damjan Viršek
Damjan Viršek

Ljubljana − Svet je v letu 2015 v pridobivanje energije in ravnanje z njo investiral 1,8 bilijona dolarjev, osem odstotkov manj kot leto prej. Upad je povezan predvsem z zmanjšanjem investicij na področju nafte in plina, razveseljivo pa je, da naraščajo vlaganja v obnovljive vire in učinkovito uporabo energije.

»Opazujemo lahko širok premik investicijskih vlaganj k čistejši energiji, ki je pogosto posledica vladnih politik,« je ob predstavitvi poročila o globalnih energetskih investicijah včeraj povedal Fatih Birol, izvršni direktor Mednarodne agencije za energijo IEA.

»Naše poročilo jasno kaže, da so vladni ukrepi ključ do energetske tranzicije – vendar pa vlagatelji pričakujejo jasna sporočila in zaveze oblikovalcev vladnih politik, če naj dosežemo cilje na področju energetske varnosti in podnebja.«

V obnovljive vire energije so v svetu lani investirali 313 milijard dolarjev, kar je približno petina vseh energetskih investicij. Obnovljivi viri so postali tudi vodilno področje investicij za pridobivanje elektrike. Upadajoči stroški v fotovoltaiki in pri vetrnih turbinah so omogočili, da je obseg zmogljivosti elektrarn na obonovljive vire zrasel kar za tretjino. IEA ocenjuje, da te investicije več kot zadostujejo za pokrivanje potreb po elektriki v prihodnjih letih.

Več je vlaganj v učinkovitost

Prav tako dober je trend na področju investicij v učinkovito rabo energije, ki so se povečale za šest odstotkov, k čemur prispevajo tudi strožji standardi pri gradnji stavb ter za električne naprave in motorna vozila. Na drugi strani pa je nižja cene nafte, na primer v ZDA, upočasnila prehod k energetsko bolj učinkovitim avtomobilom, ugotavlja IEA.

Ne glede na uradno politiko in zaveze z lanske podnebne konference v Parizu, po katerih naj bi tudi z ukrepi na energetskem področju globalno segrevanje omejili na dve stopinji Celzija, pa daleč največji delež v investicijskem kolaču na področju energetike še naprej zavzemajo nafta, plin, premog in ostali »klasični« energenti.

Za povečavo kliknite na grafiko. Infografika: Delo

Na področju pridobivanja nafte in plina sicer prišlo do pravega »zloma« investicij, saj se ja zaradi več kot prepolovljene cene nafte zmanjšalo število novih projektov, obseg investiranih sredstev pa se je v letu 2015 znižal za četrtino. Kljub temu pa je raziskovanje in pridobivanje nafte in plina še vedno pritegnilo za 580 mlijard dolarjev vlaganj, ostale dejavnosti v tem energetskem sektorju pa še 250 milijard.

Samo teh investicij je skoraj trikrat več kot vseh vlaganj v obnovljive vire. IEA ocenjuje, da se bo trend upadanja vlaganj v nafto in plin nadaljeval tudi letos in v letu 2017, kljub temu pa iz teh podatkov jasno izhaja, da je »črno zlato« še vedno glavni energetski vir na svetu.

Kitajska se je prebila na prvo mesto

Investicije v naftnem sektorju so najbolj upadle v ZDA, kjer je bilo pred tem nekaj investicijsko zelo aktivnih let povezanih z raziskovanjem in pridobivanjem nafte v tehnološko zahtevnih globokoležečih skladih peščenjakov in skrilavcev.

Današnja cena nafte, ki je blizu 50 dolarjev za sod, teh investicij ne opravičuje več, zato IEA ocenjujej, da bo upad novih projektov postopoma pripomogel tudi k uravnovešenju ponudbe in povpravševanja na trgu nafte. Vendar pa naj bi se s presežno ponudbo nafte soočali še celo prvo polovico let 2017.

Potem, ko so bile Združene države Amerike nekaj let vodilne po investicijah na energetskem področju, je konec »naftnega buma« obseg investicij v letu 2015 zmanjšal na 280 milijard dolarejv, oziroma kar za 75 milijard oziroma polovico svetovnega zmanjašnja.

Na prvem mestu med energetskimi investitorji je tako Kitajska, kjer so lani v pridobivanje energije vložili 315 milijard dolarjev. To gre predsvsem na račun gradnje elektrarn, ki izkoriščajo obonovljive vire energije (fotovoltaika, hidroelektrarne), velikih vlaganj v prenostno in dristribucijsko omrečje, prav tako pa uvajanje ukrepov za učikovito rabo energije.