OECD po pričakovanjih izboljšal napoved za Slovenijo

Organizacija Sloveniji napoveduje 0,3-odstotno rast BDP. Bratuškova: Z ukrepi je treba nadaljevati.

Objavljeno
06. maj 2014 11.23
Posodobljeno
06. maj 2014 11.23
jsu/nlb
Ba. Pa., gospodarstvo, Je. G., Delo.si, STA
Ba. Pa., gospodarstvo, Je. G., Delo.si, STA

Pariz − Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je v danes objavljeni posodobljeni gospodarski napovedi Sloveniji za letos napovedala 0,3-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), prihodnje leto pa naj bi se rast pospešila na 1,2 odstotka. OECD pri tem opozarja na nujnost prestrukturiranja prezadolženega gospodarstva in privatizacijo.

Aktivnost slovenskega gospodarstva se bo po napovedih OECD letos spet začela krepiti, saj bo močnejše zunanje povpraševanje spodbudilo izvoz. Še vedno prisotna šibkost v bančnem sektorju in nujno razdolževanje podjetij bosta negativno vplivala na investicije, nadaljevanje fiskalne konsolidacije pa bo še naprej dušilo potrošnjo, menijo v OECD.

»S postopnim okrevanjem domačega povpraševanja in nadaljnjo krepitvijo izvoza bi gospodarska aktivnost leta 2015 morala pridobiti zagon. Velike neizkoriščene zmogljivosti v gospodarstvu in visoka brezposelnost bosta inflacijo ohranjala na nizki ravni,« so zapisali.

In kaj nam svetujejo v OECD? »Prestrukturiranje prezadolženih podjetij bi se moralo nadaljevati brez zamud, spremljati pa bi ga morala privatizacija in izboljšanje korporativnega upravljanja,« so zapisali.

Po njihovem mnenju je v Sloveniji potrebna konsolidacija bančnega sistema, okrepiti pa bi morali tudi bančni nadzor. »Kmalu bo potrebna nova pokojninska reforma,« so zapisali in dodali, da bi lahko več storili tudi na trgu dela, kjer bi lahko še dodatno zmanjšali dualnost.

Brezposelnost 10,2-odstotna

OECD Sloveniji za letos in prihodnje leto napoveduje 10,2-odstotno stopnjo brezposelnosti, medtem ko naj bi javnofinančni primanjkljaj letos znašal 4,1 odstotka BDP, prihodnje leto pa 2,6 odstotka BDP. Cene življenjskih potrebščin naj bi se letos zvišale za 0,7 odstotka, prihodnje leto pa za 0,9 odstotka.

OECD je v zadnji napovedi novembra lani Sloveniji za letos napovedal 0,9-odstotni upad BDP, za leto 2015 pa 0,3-odstotno rast. Glede na to, da so mednarodne in domače institucije v zadnjem času izboljšale napoved za našo državo, je bilo pričakovano tudi izboljšanje napovedi OECD.

Alenka Bratuškova: Z ukrepi je treba nadaljevati

Premierka v odstopu Alenka Bratušek je zadovoljna z današnjo napovedjo OECD, ki Sloveniji za letos napoveduje 0,3-odstotno rast BDP, za prihodnje leto pa 1,2-odstotno. »Seveda pa je treba z ukrepi nadaljevati. Kljub dogajanju na političnem prizorišču sem prepričana, da bomo nadaljevali z aktivnostmi za povečanje gospodarske rasti,« je dejala.

Kot so sporočili iz kabineta predsednice vlade, napoved OECD podobno kot ponedeljkova napoved Evropske komisije potrjuje, da je Slovenija na pravi poti vnovične oživitve gospodarske aktivnosti.

Ob pozitivnih učinkih preteklih ukrepov vlade OECD sicer opozarja, da je treba za zagotovitev trajne gospodarske rasti z reformami nadaljevati tudi v prihodnjih letih.

»Napovedi za našo državo tako za letošnje kot tudi za naslednje leto so se iz slabih spremenile v veliko bolj ugodne, kar dokazuje, da smo svoje delo v preteklem letu opravili več kot dobro. Seveda pa je treba z ukrepi nadaljevati. Kljub dogajanju na političnem prizorišču sem prepričana, da bomo nadaljevali z aktivnostmi za povečanje gospodarske rasti,« je še dejala Bratuškova.

Tudi EU izboljšala napovedi

Evropska komisija je v spomladanski gospodarski napovedi, ki jo je objavila v ponedeljek, Sloveniji za letos napovedala 0,8-odstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa naj bi dosegla 1,4 odstotka. S tem je izboljšala poročilo iz februarja, ko je naši državi za letos napovedala 0,1-odstotno krčenje BDP, za leto 2015 pa 1,3-odstotno rast.

Predsednica vlade v odstopu Alenka Bratušek, ki se v Parizu mudi na OECD, je bila že v ponedeljek vesela boljših napovedi. »Pravzaprav so praktično vse mednarodne in tudi domače institucije svoje napovedi za našo državo tako za letos kot tudi za prihodnje leto iz slabih spremenile v bistveno boljše, kar dokazuje, da smo svoje delo v zadnjem letu opravili več kot dobro,« je dejala za STA.

Kljub političnemu zastoju v državi je prepričana, da je Slovenija znova na pravi poti. »Tudi te predčasne volitve ne bodo razlog, da bi Slovenija doživela kakšno novo krizo. Prepričana sem, da bomo vse stvari peljali v smeri še večje in še boljše gospodarske aktivnosti,« je dejala.

IMF Sloveniji napoveduje 0,3-odstotno rast za letos

Mednarodni denarni sklad je v aprila objavljenem poročilu o obetih za svetovno gospodarstvo Sloveniji za letos napovedal 0,3-odstotno rast BDP, prihodnje leto pa naj bi se gospodarska aktivnost okrepila za 0,9 odstotka.

BS: BDP se bo letos okrepil za 0,6 odstotka

Po napovedih Banke Slovenije naj bi se slovenski BDP letos okrepil za 0,6 odstotka, prihodnje leto naj bi rast dosegla 1,4 odstotka, leta 2016 pa 1,7 odstotka. Urad RS za makroekonomske analize in razvoj letos pričakuje 0,5-odstotno rast BDP, prihodnje leto naj bi dosegla 0,7 odstotka, leta 2016 pa 1,3 odstotka.