OECD znižala napoved gospodarske rasti

Rast svetovnega BDP bo tako triodstotna, kar glede na november pomeni 0,3 odstotne točke nižjo napoved.

Objavljeno
18. februar 2016 15.47
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

Pariz - Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je v danes objavljenem vmesnem poročilu znižala napoved svetovne gospodarske rasti v letošnjem letu.

Rast svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP) bo tako triodstotna, kar glede na november pomeni 0,3 odstotne točke nižjo napoved.

V OECD so razlog za manj optimizma pripisali slabim podatkom, šibkemu povpraševanju, nizkim investicijam in visokemu tveganju finančne nestabilnosti.

Članica 34-članske organizacije je tudi Slovenija, vendar vmesna napoved vsebuje le natančnejše napovedi za večje države članice, ne pa tudi za našo državo.

V OECD pozivajo k močnemu kolektivnemu boju proti šibki gospodarski rasti, ki morda ne bo presegla že tako skromnega triodstotnega dosežka leta 2015. Svetovna gospodarska rast je bila lani najpočasnejša v zadnjih petih letih.

Slabša pričakovanja tudi za 2017

Manj optimizma je OECD izrazila tudi v pričakovanjih za leto 2017; namesto 3,6-odstotne rasti bo krepitev BDP v prihodnjem letu 3,3-odstotna.

»Za krepitev povpraševanja je potreben močnejši kolektivni politični odziv,« navaja organizacija. Pri tem je opozorila na neugodne fiskalne politike v številnih velikih gospodarstvih in upočasnjevanje strukturnih reform.

»Zagon na področju strukturnih reform popušča,« so opozorili v organizaciji. »Monetarna politika ne more delati sama,« so dodali.

Tveganja predstavlja tudi nestanovitnost valut hitro rastočih držav ter njihova zadolženost. Pri tem OECD izpostavlja Rusijo, Turčijo in Brazilijo.

Šibki obeti za rast navzdol potiskajo cene delnic, kar je povzročilo nestanovitnost na finančnih trgih. »Tveganja za finančno nestabilnost so velika,« so zapisali strokovnjaki.

V preteklih letih je, kot opozarjajo v OECD, relativno zdrava rast hitro rastočih držav kompenzirala za upočasnjevanje v državah v razvoju. Vendar pa se je situacija sedaj spremenila.

Šibkost pri razvitih

Kar se tiče posameznih držav je OECD zaznal šibkost pri razvitih. Napoved rasti za ZDA je organizacija znižala za 0,5 odstotne točke na dva odstotka. Za evropsko lokomotivo Nemčijo je napoved zmanjšala za 0,5 odstotne točke na 1,3 odstotka.

Rez v napovedi za Francijo je bil manjši, le 0,1 odstotne točke, tako da naj bi država zabeležila 1,2-odstotno gospodarsko rast. Gospodarstvo območja z evrom pa naj bi se okrepilo za 1,4 odstotka, kar je 0,4 odstotne točke manj, kot je organizacija napovedovala novembra.

Napoved za Kitajsko je medtem ostala nespremenjena pri 6,5 odstotka, Indija pa je dobila majhen popravek navzgor; za 0,1 odstotne točke na 7,4 odstotka. Je pa zato velik padec pri pričakovanjih doletel Brazilijo, ki so jo močno prizadeli padci cen surovin in manjše povpraševanje s Kitajske. Ocena njene rasti se je znižala za 2,8 odstotne točke na štiriodstotno krčenje.

V letu 2017 naj bi medtem gospodarska rast ZDA pospešila na 2,2 odstotka, območja z evrom pa na 1,7 odstotka. Nemčija naj bi zabeležila 1,7-odstotno, Francija pa 1,5-odstotno krepitev BDP. Kitajski se medtem obeta upočasnitev na 6,2 odstotka, Indiji pa na 7,3 odstotka. Brazilsko gospodarstvo naj bi po napovedi OECD v letu 2017 stagniralo.