Pavel Durov - uspešen z VKontakte, še bolj pa s Telegramom

Profil: Še vedno zagovarja prosto, vendar dobro zaščiteno izmenjavo informacij

Objavljeno
18. marec 2016 17.42
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Ruski lastnik aplikacije za izmenjavo sporočil v oblaku Telegram se lahko pohvali, da njegovo aplikacijo vsak mesec uporablja že več kakor 100 milijonov uporabnikov. Aplikacija zagotavlja tako dobro zaščiteno sporazumevanje, da jo menda uporabljajo celo pripadniki terorističnih organizacij.

Pavel Valerjevič Durov se je rodil v Sankt Peterburgu, večino otroštva preživel v Italiji in se nato vrnil v Rusijo ter dokončal študij na sanktpeterburški državni univerzi. Leta 2006 je ustvaril VK (VKontakte), priljubljeno rusko družabno omrežje, ki je postalo nekakšen »ruski facebook«. Durov pravi, da trdno verjame v prosto izmenjavo informacij na internetu, zato je leta 2013 ponudil službo Edwardu Snowdnu, ki je pred tem javno razkril zaupne dokumente ameriške obveščevalne službe NSA in bil zato prisiljen zaprositi za azil v Rusiji. Durov je takrat izjavil, da je ponosen na svojo državo, ker je ponudila zatočišče Snowdnu, in kritiziral ZDA, češ da so izdale načela, na podlagi katerih so bile nekoč ustanovljene. Toda leta 2014 je ruska oblast od Durova zahtevala, da ji posreduje podatke o tistih ukrajinskih uporabnikih omrežja VK, ki so se dogovarjali o demonstracijah na kijevskem osrednjem trgu, vendar Durov tega ni bil pripravljen storiti, in se je zato odločil zapustiti Rusijo. Od takrat je formalno državljan srednjeameriške otoške države Sveti Krištof in Nevis.

Durov je leta 2013 na spletu ponudil storitev Telegram, s katero uporabniki pošiljajo sporočila, fotografije, videoposnetke in datoteke vseh vrst ter ustvarjajo skupine, ki imajo lahko do 5000 članov, ali kanale, po katerih lahko pošiljajo sporočila neomejenemu številu prejemnikov. Aplikacija za izmenjavo sporočil Telegram je imela konec februarja letos že več kakor 100 milijonov dejavnih uporabnikov na mesec, vsak dan pa se jih v storitev prijavi 350.000, ki pošljejo 15 milijard sporočil. Sedež podjetja Telegram je formalno v Berlinu, vendar Durov trdi, da redno seli svojo pisarno, da bi se izognil kakršnemu koli vplivu oblasti; sedež je bil tako med drugim že v San Franciscu, Londonu, Berlinu in Parizu.

Pri Telegramu se radi pohvalijo, da zaradi zanesljivega šifriranja ponujajo hitrejše in bolj zaščitene storitve kakor druge aplikacije za izmenjavo sporočil. Pred kratkim je bilo slišati poročila o tem, da Telegram zaradi učinkovitega šifriranja za medsebojno sporazumevanje menda uporabljajo celo pripadniki terorističnih organizacij. Durov kljub temu še naprej trdno zagovarja prosto in dobro zaščiteno izmenjavo informacij na internetu in trdi, da je omejevanje prostega pretoka informacij na internetu dolgoročno nevarnejše od morebitnih zlorab, ki jih omogoča takšno dobro zaščiteno sporazumevanje internetnih uporabnikov.