Philip Green - Britanec, ki je ravnal kot »naši« tajkuni

Ljubljenec politikov in rumenega tiska spoznava, da v podjetništvu ne šteje le denar.

Objavljeno
29. julij 2016 20.02
BRITAIN-RETAIL/BHS
Miran Varga
Miran Varga

Philip Green je eden najbolj prepoznavnih poslovnežev v Veliki Britaniji, saj skupaj z ženo Christino obvladuje podjetje Arcadia Group, ki si lasti več prepoznavnih znamk iz sveta mode, in sicer: Topshop, Topman, Wallis, Evans, Burton, Miss Selfridge, Dorothy Perkins ter Outfit.

Skupno premoženje para je ocenjeno na okoli sedem milijard evrov, pri čemer Bloomberg ocenjuje, da je Green vreden okoli pet milijard. Par se sicer uvršča na četrto mesto med bogataši v Veliki Britaniji, čeprav že dolgo (uradno) živi v Monaku.

Rojen leta 1952 v Londonu v židovski družini se je Green zelo hitro spoznal s svetom podjetništva. Sin uspešnega trgovca in nepremičninskega posrednika je že v starosti 12 let podedoval očetov posel. Pri 15 letih je končal šolanje in se zaposlil pri uvozniku čevljev, kjer je opravil svoje prve poslovne poti po Evropi, ZDA in Daljnem vzhodu.

Nato si je od družine izposodil 25.000 evrov in začel uvažati kavbojke iz Azije ter jih prodajati trgovcem v Londonu. Leta 1979 je odkupil vse zaloge oblačil desetih bankrotiranih trgovcev, jih očistil in na novo zapakiral. Nato je kupil še trgovski prostor in začel graditi svoj imperij z oblačili.

Leta 2000 je Philip Green za okroglih 200 milijonov funtov kupil verigo trgovin BHS; omenjena veriga British Home Stores je sicer na otoku že od leta 1928. Po letih uspešnega poslovanja pa je podjetje v zadnjih letih začelo pešati, Green ga je začel načrtno izčrpavati. Še preden je lani za en sam funt podjetje prodal nekdanjemu dirkaču Dominicu Chappellu, je sebi in družinskim članom izplačal za približno 650 milijonov evrov dividend, najemnin in obresti za posojila.

Podjetje BHS je danes globoko v rdečih številkah, saj njegovi dolgovi znašajo okoli 1,5 milijarde evrov, Greena pa na otoku preiskujejo za sistemsko izčrpavanje podjetja in druge škodljive poslovne prakse. Veliko prahu je dvignilo razkritje, da je primanjkljaj v skladu za plače in pokojnine velik kar 571 milijonov funtov, kar bo neposredno prizadelo okoli 11.000 zaposlenih ter 20.000 upokojencev v Veliki Britaniji.

Veriga BHS je aprila letos napovedala stečaj, do 20. avgusta naj bi vrata zaprlo vseh 163 trgovin.

Philip Green sicer še vedno živi na veliki nogi na svoji več kot sto milijonov evrov vredni jahti. V preteklosti je očaral tako Tonyja Blaira kot Davida Camerona in številne estradnike ter hollywoodske zvezde. Zdi se, da bo še največji »davek«, ki ga bo Green plačal s svojimi dejanji, izguba viteškega naslova, ki ga je prejel pred desetletjem.