Plače dveh tretjin zaposlenih oseb nižje od povprečne

Lani je imelo bruto plačo, nižjo od povprečne, 65 odstotkov, neto plačo, nižjo od povprečne, pa dobrih 63 odstotkov zaposlenih.

Objavljeno
22. oktober 2015 13.02
bsa denar
E.R., gospodarstvo
E.R., gospodarstvo
Delež oseb, ki imajo plačo nižjo od slovenskega povprečja, se z leti skoraj ne spreminja in ostaja tik pod dvema tretjinama. Tako je po začasnih podatkih, pridobljenih iz obstoječih administrativnih virov, povprečna letna bruto plača v Sloveniji v letu 2014, preračunana na mesec, znašala 1637 evrov; nižja od tega zneska pa je bila bruto plača skoraj dveh tretjin zaposlenih oseb (65 odstotkov), bruto plača polovice zaposlenih oseb pa je bila nižja od 1353 evrov.

Povprečne plače v javnem sektorju višje, v zasebnem sektorju pa nižje od povprečne slovenske

Zaposleni v javnem sektorju imajo v povprečju višjo izobrazbo kot zaposleni v zasebnem sektorju. V letu 2014 je imelo višje- ali visokošolsko izobrazbo skoraj 53 odstotkov oseb  zaposlenih v javnem sektorju, in skoraj 61 odstotkov oseb, zaposlenih v sektorju država. To je vzrok, da so bili zneski plač 44 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju in več kot 45 odstotkov zaposlenih v sektorju država razporejeni v zgornjih šest razredov porazdelitve; to pomeni, da so bruto plače teh zaposlenih znašale vsaj 1766 evrov. 

V zasebnem sektorju je imelo višje- ali visokošolsko izobrazbo le okoli 23 odstotkov zaposlenih, v zgornjih šest razredov porazdelitve pa se jih je razvrstilo 22 odstotkov. Polovica zaposlenih oseb v zasebnem sektorju se je razvrstila v prvih osem razredov; to pomeni, da so bruto plače polovice oseb, zaposlenih v zasebnem sektorju, znašale 1198 evrov ali več.

Delež zaposlenih z najvišjimi bruto plačami (3376 evrov ali več) je v javnem sektorju znašal 5,6 odstotka (5,3 odstotka v sektorju država, 6,3 odstotka v javnih družbah), v zasebnem sektorju pa 4,7 odstotka. Če pa pogledamo absolutna števila, vidimo, da je bilo med zaposlenimi osebami v najvišjem razredu 60 odstotkov zaposlenih oseb iz zasebnega sektorja (to je več kot 16.200) ali 50 odstotkov več, kot je bilo zaposlenih oseb iz javnega sektorja (okoli 10.800).

Največ zaposlenih z najnižjimi in največ zaposlenih z najvišjimi bruto plačami dela v predelovalnih dejavnostih

V Sloveniji dela skoraj četrtina zaposlenih oseb v predelovalnih dejavnostih, zato nas ne preseneča, da številčno prevladujejo v skoraj vseh decilnih razredih. Od 9,9 odstotka zaposlenih oseb, ki so se v letu 2014 uvrstile v prvi decilni razred (to pomeni, da so prejemale bruto plače, ki so znašale največ 825 evrov), jih je več kot petina (20,7 odstotka) delala v predelovalnih dejavnostih, 17,3 odstotka v dejavnosti trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil, 11,3 odstotka pa v dejavnosti gradbeništvo.

Največ oseb od tistih desetih odstotkov zaposlenih oseb z najvišjimi bruto plačami v letu 2014 (tj. s plačo vsaj 2660 evrov), je delalo v predelovalnih dejavnostih, 19,6 odstotka; 11,2 odstotka jih je delalo v zdravstvu in socialnem varstvu, 11,2 odstotka v dejavnosti javna uprava in obramba, dejavnost obvezne socialne varnosti, 10,6 odstotka pa v dejavnosti trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil.