Plače obeh spolov mogoče izenačene čez 170 let

Svetovni gospodarski forum je opozoril, da se zmanjševanje razlik v plačah med spoloma »dramatično upočasnjuje«.

Objavljeno
26. oktober 2016 15.49
Posodobljeno
26. oktober 2016 15.49
shut+motivi
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

Ženeva − Svetovni gospodarski forum (WEF) je danes opozoril, da se zmanjševanje razlik v plačah med spoloma »dramatično upočasnjuje« in da bi se glede na sedanjo dinamiko plače obeh spolov lahko izenačile šele v 170 letih.

Čeprav so ženske naredile velik napredek na področju izobraževanja in ne le dohitele moške, ampak so jih v 95 državah tudi prehitele, še vedno zaslužijo manj od moških. Po drugi strani delajo več ur. Prav tako je manj verjetno, da bodo na visokih menedžerskih položajih, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

WEF neenakosti med spoloma sistematično meri od leta 2006, in sicer na štirih področjih - izobraževanje, zdravstvo, ekonomske priložnosti in politične pravice oziroma moč. Na vseh področjih se neenakosti zmanjšujejo, le na ekonomskem se nasprotno - povečujejo, so opozorili v Ženevi, kjer je sedež WEF.

Razlika največja od 2008

»Napredek proti enakosti v ključnem ekonomskem stebru se je dramatično upočasnil. Razlika je zdaj pri 59 odstotkih, največja od leta 2008,« so opozorili v izjavi za javnost.

Na podlagi zadnjih enajstih let so izračunali, da bo ob nadaljevanju sedanjega trenda potrebnih 170 let za izenačenje ekonomskih priložnosti med spoloma.

V zahodni Evropi že v 47 letih

Gre sicer za povprečje za celoten svet. Razlike med spoloma so glede na regije v svetu namreč lahko zelo velike. Tako bi npr. v Južni Aziji trajalo tudi več kot tisoč let, da bi izenačili razlike med spoloma. V Zahodni Evropi bi medtem lahko enakost dosegli »že« v 47 letih.

Najmanjše razlike so sicer v nordijskih državah, ki so na vrhu lestvice enakosti med spoloma. Najbolje se je odrezala Islandija, sledijo Finska, Norveška in Švedska.

Na petem mestu je sicer relativno presenetljivo Ruanda. Kot navaja AFP, je to posledica odločitve predsednika Paula Kagameja, da bo enakost med spoloma ena njegovih ključnih politik pri doseganju sprave in obnove po genocidu v tej državi. Po drugi strani je sicer Kagame tarča kritik, da državo vodi avtoritativno in zatira politično opozicijo.